Bemanningsleden van nieuwe maanmissie bekendgemaakt
HOUSTON (ANP) - De Amerikaanse astronauten Reid Wiseman, Victor Glover en Christina Koch en de Canadees Jeremy Hansen gaan volgend jaar rond de maan vliegen. De vier ruimtevaarders vormen de bemanning van de vlucht Artemis II, de laatste generale repetitie voordat mensen weer voet op de maan zetten. Het is de eerste bemande vlucht richting de maan sinds 1972.
De vier bemanningsleden zijn maandag gepresenteerd. Wiseman wordt de bevelhebber van de missie.
De lancering staat voorlopig gepland voor eind 2024. De bemanningsleden gaan niet op de maan zelf landen. Dat moet gebeuren met de missie Artemis III, die op zijn vroegst in 2025 wordt uitgevoerd. In 1972 liepen voor het laatst mensen op de maan rond. Canada wordt na de VS het tweede land waarvan een inwoner richting de maan gaat.
Artemis-programma
De VS en Canada werken nauw samen aan reizen naar de maan. Daarvoor is het Artemis-programma opgezet. De eerste vlucht uit het project was Artemis I. Die begon op 16 november. Het onbemande ruimteschip vloog naar de maan, draaide een paar rondjes eromheen en begon daarna aan de terugvlucht. Op 11 december plonsde de capsule in de Grote Oceaan, na een reis van ruim 2 miljoen kilometer. Op het verste punt was het ruimteschip ongeveer 430.000 kilometer van de aarde verwijderd, volgens de NASA meer dan duizend keer zo ver weg als het internationale ruimtestation ISS. Nog nooit is een ruimteschip dat voor mensen is gebouwd zo ver weg gevlogen.
Europa is ook betrokken bij de terugkeer naar de maan. Europese landen hebben het onderdeel ontwikkeld waarin de motoren, zuurstof, water en de temperatuurregeling zitten. De elektriciteit in het ruimteschip wordt opgewekt met zonnepanelen uit Leiden.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
6 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
9 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
9 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
9 uur geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
11 uur geleden