Bemanningsleden van nieuwe maanmissie bekendgemaakt
HOUSTON (ANP) - De Amerikaanse astronauten Reid Wiseman, Victor Glover en Christina Koch en de Canadees Jeremy Hansen gaan volgend jaar rond de maan vliegen. De vier ruimtevaarders vormen de bemanning van de vlucht Artemis II, de laatste generale repetitie voordat mensen weer voet op de maan zetten. Het is de eerste bemande vlucht richting de maan sinds 1972.
De vier bemanningsleden zijn maandag gepresenteerd. Wiseman wordt de bevelhebber van de missie.
De lancering staat voorlopig gepland voor eind 2024. De bemanningsleden gaan niet op de maan zelf landen. Dat moet gebeuren met de missie Artemis III, die op zijn vroegst in 2025 wordt uitgevoerd. In 1972 liepen voor het laatst mensen op de maan rond. Canada wordt na de VS het tweede land waarvan een inwoner richting de maan gaat.
Artemis-programma
De VS en Canada werken nauw samen aan reizen naar de maan. Daarvoor is het Artemis-programma opgezet. De eerste vlucht uit het project was Artemis I. Die begon op 16 november. Het onbemande ruimteschip vloog naar de maan, draaide een paar rondjes eromheen en begon daarna aan de terugvlucht. Op 11 december plonsde de capsule in de Grote Oceaan, na een reis van ruim 2 miljoen kilometer. Op het verste punt was het ruimteschip ongeveer 430.000 kilometer van de aarde verwijderd, volgens de NASA meer dan duizend keer zo ver weg als het internationale ruimtestation ISS. Nog nooit is een ruimteschip dat voor mensen is gebouwd zo ver weg gevlogen.
Europa is ook betrokken bij de terugkeer naar de maan. Europese landen hebben het onderdeel ontwikkeld waarin de motoren, zuurstof, water en de temperatuurregeling zitten. De elektriciteit in het ruimteschip wordt opgewekt met zonnepanelen uit Leiden.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
2 uur geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
5 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.
5 uur geleden