Belteam LAKS klaar voor eindexamenklachten na 'ongewoon jaar'
UTRECHT (ANP) - Scholieren die klachten hebben over hun eindexamens, kunnen vanaf volgende week weer terecht bij de klachtenlijn van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). "Dit jaar is het de afsluiting van een wederom ongewoon jaar", blikt het scholierencomité vooruit. De scholieren die zich vrijwillig hebben aangemeld om vanaf volgende week donderdag dagelijks de telefoon op te nemen, hebben zich "speciaal voorbereid op klachten die bijvoorbeeld te maken hebben met de lastige voorbereiding, stress of extra examenmaatregelen".
Het is de 34e keer dat de eindexamenklachtenlijn (EEKL) wordt opgetuigd. Op de eerste dag komt de minister voor Primair en Voortgezet Onderwijs, Dennis Wiersma, langs op het kantoor van het LAKS in Utrecht, zo laat de organisatie weten. Hij zal dan ook zelf klachten van examenkandidaten aanhoren.
De centrale examens in het voortgezet onderwijs beginnen voor de meeste leerlingen op donderdag 12 mei. Een deel van de leerlingen is vorige maand al begonnen aan de afronding van de middelbare school. Vmbo's mogen sinds 4 april al digitale examens afnemen.
Bereikbaarheid
Het eerste tijdvak van de examens eindigt op 30 mei. De uitslag krijgen de meeste leerlingen op 9 juni. Later in juni volgt nog een tweede tijdvak. Daarin kunnen scholieren een herkansing doen, maar ze kunnen er ook voor kiezen om dan pas een eerste poging te doen. Dat mag voor zoveel vakken als de eindexamenkandidaat zelf wil. Het hele eindexamen pas afleggen in het tweede tijdvak is dus ook een optie. "Dat is een oplossing als de leerling ziek is of in quarantaine moet tijdens het eerste tijdvak", legt het ministerie van Onderwijs uit.
Het belteam van het LAKS is straks dagelijks bereikbaar tussen 12.00 en 19.00 uur. Ook online kunnen scholieren hun klachten doorgeven. Zo nodig komt het LAKS in actie. "Bij fouten schakelen we het College van Toetsen en Examens en de Inspectie van het Onderwijs in en als de organisatie niet goed loopt, spreken we de school hierop aan. Zo dragen we eraan bij dat elke leerling kan rekenen op een eerlijk en goed examen."
Vorig jaar kreeg het LAKS alleen al in het eerste tijdvak ruim 212.000 klachten binnen. Dat was een record. Volgens de scholieren was dat vooral te wijten aan de gevolgen van de coronapandemie. Leerlingen kwamen tijdens lockdowns thuis te zitten en kampten met stress en onzekerheid.
Meer uit Binnenland
BILTHOVEN (ANP) - Het Nationaal Hitteplan van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is vanaf maandag in het hele land actief. Zondag is het al actief in het zuidoosten van het land, daar worden maximumtemperaturen van rond de 30 graden verwacht. Maandag en dinsdag wordt het 28 tot 36 graden. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de hitte.
15 minuten geledenBLANKENBERGE (ANP) - Een Nederlandse toerist heeft zich zondagochtend met zijn auto klemgereden op een trap in het centrum van de Belgische badplaats Blankenberge, dat meldt de VRT. De 74-jarige man zou genavigeerd hebben met zijn Waze-app, volgens de omroep.
1 uur geledenASSEN (ANP) - De politie vermoedt dat er een verband bestaat tussen vijf recente explosies bij woningen in Assen. Bij de incidenten raakte niemand gewond.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er hebben geen grote incidenten plaatsgevonden tijdens de Canal Parade in Amsterdam en de bijbehorende feesten, meldt de politie. Wel waren er enkele protestacties van pro-Palestinademonstranten waarbij de politie ingreep. Eén persoon werd daarbij aangehouden, omdat deze geen identiteitsbewijs kon laten zien.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er zijn twee mensen aangehouden voor de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam zondagochtend. Het gaat om een 27-jarige man uit Hoofddorp en een 39-jarige man uit Polen, meldt de politie.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Ondanks de chronische droogte in Nederland zijn er in de afgelopen weken nog geen grote natuurbranden geweest. Maar dat kan veranderen als de wind draait. Daarvoor waarschuwt Edwin Kok, landelijk coördinator natuurbrandbeheersing van de brandweer. "De risico's zijn nog niet geweken zolang er geen significante regen valt. En dan heb ik het over wekenlange neerslag", aldus Kok.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam is zondagochtend beklad. Onder meer de teksten 'Stop the human traffic' en 'Time to wake up!' zijn in het blauw op het monument geschreven. De politie is aanwezig. Het monument is afgezet.
6 uur geleden