Beloning voor Britten die minder stroom verbruiken in avonduren
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan een miljoen Britse huishoudens kunnen binnenkort geld terugvragen van hun energierekening als ze minder elektriciteit verbruiken tijdens piekmomenten, bijvoorbeeld in de avond. Het gaat vooralsnog om een proef voor klanten van het energiebedrijf Octopus Energy, die loopt tot eind maart. Octopus wil graag weten of het mogelijk is om huishoudens op deze manier te bewegen hun energiegebruik meer aan te passen aan de drukte op het elektriciteitsnet.
De vraag naar stroom zal komende decennia waarschijnlijk verdubbelen, denken deskundigen van netwerkbedrijf National Grid dat ook bij het initiatief betrokken is. Dat komt doordat steeds meer bedrijfstakken wat betreft energie overstappen van bijvoorbeeld gas op groene stroom. National Grid probeert daarom manieren te vinden om ervoor te zorgen dat huishoudens niet massaal stroom gaan gebruiken op drukke momenten, bijvoorbeeld aan het begin van de avond wanneer iedereen klaar is met werken, de wasautomaat aanzet en de elektrische auto aan de stekker koppelt om op te laden.
De 1,4 miljoen Britse huishoudens die klant zijn van Octopus en een speciale slimme meter hebben, kunnen straks elke dag bepaalde besparingsdoelen krijgen. Als het lukt daaraan te voldoen kunnen ze per bespaard kilowattuur wat geld terugkijken, iets dat vanwege de hoge energieprijzen van de laatste tijd best aantrekkelijk kan zijn.
Het idee om mensen door middel van financiële prikkels aan te zetten om op bepaalde momenten meer en andere momenten wat minder stroom te gebruiken, is niet nieuw. In Nederland kennen we al jaren het zogeheten nachttarief. Dat werkt wel iets anders dan de Britse proef. Dan geldt 's nacht en bijvoorbeeld in het weekend een iets lager energietarief.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
3 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
4 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
5 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) maakt zich zorgen over de tientallen schepen onder Nederlandse vlag en van Nederlandse reders die op dit moment in de Perzische Golf zijn. Volgens KVNR-directeur Annet Koster kunnen de schepen na de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land nu niet of heel moeilijk weg uit het gebied.
6 uur geleden