Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bellingcat is nog niet klaar met MH17

Bellingcat is nog niet klaar met MH17

DEN HAAG (ANP) - Onderzoekscollectief Bellingcat is nog niet klaar met het onderzoek naar het neerhalen van vlucht MH17. Oprichter Eliot Higgins heeft hoge verwachtingen van de recente publicatie van tapgesprekken door het Joint Investigation Team (JIT). "Dat is een heel groot probleem voor Rusland, want ze zijn vast erg loslippig in die gesprekken", vertelt de Brit in Den Haag, waar zijn organisatie tegenwoordig is gevestigd.

Het JIT publiceerde eerder deze maand opnames waarop te horen zou zijn hoe pro-Russische opstandelingen in Oost-Oekraïne telefonisch overleggen met Russische functionarissen. Die gesprekken worden nu ook onder de loep genomen door Bellingcat, dat Rusland eerder al in verband bracht met het neerhalen van vlucht MH17 en de vergiftiging van de Russische oud-dubbelspion Sergej Skripal.

Bellingcat heeft aan de hand van openbare bronnen onderzoek gedaan naar Russische inlichtingenagenten. De Russische autoriteiten lijken nu mogelijke digitale sporen offline te halen. "We hebben ontdekt dat ze hun echte en valse identiteitsdocumenten verwijderen uit Russische databanken", zegt hij. "Wij hebben alleen kopieën van de oude databanken, waar ze nog in staan." Daardoor wordt zijn organisatie mogelijk onbedoeld op het spoor gezet van belangrijke figuren. "Als hun gegevens worden weggehaald, moeten we uitzoeken om wie het gaat."

Geheime locatie

Het is onbekend waar de onderzoekers van Higgins precies zijn neergestreken in Den Haag. Die locatie wordt geheimgehouden om ongenode gasten buiten de deur te houden. Op de plek in de hofstad waar Higgins donderdag spreekt, wordt de ingang geflankeerd door agenten. "Dat verbaasde mij ook", erkent de oprichter van het onderzoekscollectief.

Higgins zegt dat geheimzinnig wordt gedaan over de locatie van het Nederlandse kantoor vanwege slechte ervaringen uit het verleden. "Het is niet leuk voor de receptionisten als mensen binnenvallen met camera's, die bij iedereen in het gezicht duwen en eisen om mij te zien." Het gaat volgens Higgings om mensen die ervan overtuigd zijn dat Bellingcat een verlengstuk is van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. "Zelfs bij de première van de Bellingcat-documentaire stonden twee of drie mensen buiten te demonstreren", zegt hij.

Niet alleen complotdenkers komen met die beschuldiging. Ook de Russische minister Sergej Lavrov (Buitenlandse Zaken) suggereerde vorig jaar dat de onderzoekers van Higgings banden hebben met westerse inlichtingendiensten. "Als functionarissen in regeringen dat beweren, is dat goed genoeg voor sommige mensen", zucht Higgings.

Meer uit Binnenland

Waarschuwing voor dichte mist in noordelijke provincies

DE BILT (ANP) - In de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Utrecht hangt vrijdagochtend vroeg dichte mist. Het verkeer kan last hebben van slecht zicht. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. De waarschuwing geldt van 06.00 uur tot 09.00 uur.

1 uur geleden
Zeer grote brand in bedrijvenpand aan Bolderweg in Almere

ALMERE (ANP) - In een bedrijfsverzamelgebouw aan de Bolderweg in Almere is in de nacht van donderdag op vrijdag een zeer grote brand uitgebroken. Dat maakte de Veiligheidsregio Flevoland bekend.

7 uur geleden
Katwijk stemt in met komst miljardenfabriek Amerikaanse farmaceut

KATWIJK (ANP) - Het Amerikaanse bedrijf Eli Lilly kan voor 3 miljard dollar een medicijnfabriek gaan bouwen in Katwijk. De gemeenteraad heeft ingestemd met de vergunningaanvraag. Eli Lilly, een van de grootste farmaceuten ter wereld, wil langs het Valkenburgse Meer in Katwijk diabetes- en afslankpillen gaan produceren. In de fabriek komen zo'n vijfhonderd mensen te werken.

7 uur geleden
Rapport: oorzaak brand natuurgebied Limburg blijft onduidelijk

VENLO (ANP) - De oorzaak van de brand begin augustus in het Limburgse natuurgebied Boschhuizerbergen blijft onduidelijk. Dat is de conclusie in een rapport van de brandweer Limburg-Noord en het Landelijk team Natuurbrandonderzoek dat donderdag werd gepresenteerd.

9 uur geleden
Volgende week woensdag eerste gesprek kabinet en sociale partners

DEN HAAG (ANP) - Volgende week woensdag vindt een eerste gesprek plaats tussen het kabinet en de sociale partners, laat een woordvoerder van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) weten. Het gesprek is mogelijk geworden omdat het kabinet een miljardenbezuiniging op uitkeringen heeft geschrapt. Dat was een harde eis van de vakbonden.

12 uur geleden
Brunner: begrotingssteun Sierra Leone stopt om technische redenen

LUXEMBURG (ANP) - Het opschorten van de EU-begrotingssteun aan Sierra Leone heeft te maken met "technische redenen", zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Binnenlandse Zaken) donderdag. Hij kon dat niet verder toelichten, omdat het niet zijn dossier is.

14 uur geleden
Partijen verdeeld over oplossing voor kleine spaarders

DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer zijn het niet eens over een oplossing voor kleine spaarders in box 3. VVD, CDA, JA21, SGP en ChristenUnie willen extra belasting ophalen bij grootaandeelhouders, om te voorkomen dat mensen met een kleinere spaarpot volgend jaar en het jaar daarop vermogensbelasting moeten gaan betalen. Linkse oppositiepartij PRO wil dat de extra belasting in ieder geval wordt gehaald bij vermogenden en winst van bedrijven.

14 uur geleden