Beljaarts: voorstel Draghi voor extra miljarden ligt lastig in EU
BRUSSEL (ANP) - Het rapport-Draghi over versterking van de Europese concurrentiekracht is door de ministers van Economische Zaken "warm ontvangen", zei minister Dirk Beljaarts (Economische Zaken) donderdag na een bijeenkomst met zijn Europese collega's. Tegelijkertijd heeft hij wel veel "mitsen en maren" gehoord als het gaat om het voorstel van de ex-president van de Europese Centrale Bank om jaarlijks 800 miljard euro extra in de Europese economie te pompen.
Beljaarts vond dat "goed om te horen". Ook Nederland "staat niet te springen" om extra geld uit te trekken om de Europese economie te versterken.
Draghi benadrukt in zijn recent verschenen rapport dat radicale verandering nodig is in de economie van de Europese Unie. Als dat niet gebeurt, dreigt de EU geen rol van betekenis meer te kunnen spelen op het economisch wereldtoneel en de strijd te verliezen van economische grootmachten als de Verenigde Staten en China.
Veel waardering
De ministers van Economische Zaken van de EU-lidstaten gaven donderdag in Brussel een eerste reactie op het rapport. Beljaarts hoorde veel waardering voor de analyse, de koers en de noodzaak om als EU-lidstaten hierin samen te werken, vertelde hij in Brussel. Draghi adviseert onder meer innovatie te versnellen, toe te werken naar koolstofarme productie en de energieprijzen te verlagen.
Beljaarts heeft donderdag voorgesteld de discussie uit elkaar te trekken. "We willen het inhoudelijke gesprek niet gaan vertroebelen met hoe we het gaan financieren, omdat dat mogelijk de inhoud tekortdoet."
Het rapport-Draghi is in opdracht van Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, opgesteld. De analyse over de slechte staat van de Europese economie en plannen om het tij te keren, staan de komende weken en maanden hoog op de Europese politieke agenda.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Wie met oud en nieuw nog vuurwerk wil afsteken, moet daar in verenigingsverband toestemming voor vragen aan de gemeente. Per vergunning mogen maximaal acht mensen vuurwerk afsteken. Er geldt een minimumleeftijd van 16 jaar en er moeten altijd minstens twee volwassenen bij zijn. Geen van de afstekers mag onder invloed zijn van alcohol of andere middelen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een naamswijziging wordt goedkoper en daar is ook geen opgaaf van reden meer voor nodig, als het aan het kabinet ligt. Demissionair staatssecretaris Arno Rutte van Justitie en Veiligheid wil op die manier mensen helpen die bijvoorbeeld hun adoptienaam willen wijzigen. De soepelere voorwaarden gelden voor iedereen maar één keer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De suggesties van oppositiepartijen hebben de drie formerende partijen stof tot nadenken gegeven, zegt D66-leider Rob Jetten na afloop van de formatiegesprekken. D66, VVD en CDA ontvingen de afgelopen dagen bijna alle oppositiepartijen om te praten over eventuele steun voor de plannen van de beoogde minderheidscoalitie.
21 uur geledenATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.
23 uur geleden