Belgische verdachte 'Qatargate' EU-parlement mag gevangenis uit
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische Europarlementariër Marc Tarabella, verdacht van betrokkenheid bij het omkoopschandaal rond oliestaatje Qatar, mag de gevangenis verlaten. Hij moet wel een elektronische enkelband dragen, heeft zijn advocaat bevestigd. Eva Kaili, de afgezette Griekse vicevoorzitter van het Europees Parlement, blijft als enige van de verdachten van onder meer corruptie en witwassen nog in voorlopige hechtenis.
Tarabella ontkent sinds het begin van het onderzoek naar de affaire, die 'Qatargate' is gaan heten, dat hij iets met de corruptiezaak te maken heeft. Vorige week werd de kroongetuige, de Italiaanse voormalige Europarlementariër Pier Antonio Panzeri vrijgelaten, ook onder voorwaarde van elektronisch toezicht.
De 67-jarige Panzeri geldt als de spil van de zaak en werd begin december opgepakt. Hij sprak met justitie af dat hij zou opbiechten wat zijn eigen aandeel is in de corruptiepraktijken, maar ook dat van andere betrokkenen. Hij zou vervolgens onder anderen Kaili en Tarabella hebben beschuldigd. Tarabella werd op 11 februari aangehouden. Ook Kaili's partner werd opgepakt maar is eind februari onder huisarrest geplaatst.
Qatar zou volgens het Belgische OM de economische en politieke besluitvorming van het Europees Parlement met grote sommen geld en substantiële giften hebben geprobeerd te beïnvloeden. Marokko komt ook voor in het onderzoek, net als Mauritanië.
Meer uit Buitenland
RIYAD (ANP/DPA) - Saudi-Arabië heeft voor het eerst doden gemeld in verband met de oorlog van de VS en Israël tegen Iran. Een projectiel doodde twee mensen ten zuiden van hoofdstad Riyad, melden de hulpdiensten. Er vielen ook twaalf gewonden.
4 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse leger zijn minstens 104 mensen omgekomen en 32 gewonden gevallen door een Amerikaanse aanval op een Iraans oorlogsschip voor de kust van Sri Lanka afgelopen week. Autoriteiten in Sri Lanka spraken eerder van minstens tachtig doden.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De VS en Israël zouden overwegen gespecialiseerde eenheden Iran in te sturen om beslag te leggen op het verrijkte uranium in dat land. Dat melden Axios en Bloomberg, beide op basis van ingewijden. Het terugdringen van de Iraanse voorraad verrijkt uranium was ook al de inzet van onderhandelingen tussen de VS en Iran, die stukliepen toen de Amerikanen en Israëliërs gezamenlijk overgingen op het aanvallen van Iran vorig weekend.
15 minuten geledenBEIROET (ANP) - De Libanese minister van Buitenlandse Zaken heeft zich in sterke bewoordingen uitgesproken tegen de aanvallen van Hezbollah tegen Israël. Dat deed Youssef Raggi in een bericht op X kort na een spoedbijeenkomst van de Arabische Liga, waaraan Libanon deelneemt.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran kiest een nieuwe leider, niet de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi zondag tegen NBC News.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Het is de bedoeling dat Oekraïense drone-experts "volgende week" ter plaatse zijn in het Midden-Oosten. Dat zegt president Volodymyr Zelensky. Zij zullen daar onder meer de VS en Golfstaten trainen in het neerhalen van vijandelijke drones, iets waarin Oekraïne na meer dan vier jaar oorlog tegen Rusland noodgedwongen zich heeft bekwaamd. Rusland gebruikt in die strijd veel op de Iraanse Shahed geënte drones tegen Oekraïne.
3 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Ahmed Aboul Gheit, heeft de Iraanse aanvallen op lidstaten van de Liga "roekeloos" genoemd. De 22-koppige Liga, bestaande uit onder meer Egypte, Libanon, Saudi-Arabië en Qatar, is zondag in spoedzitting bijeengekomen vanwege het opgelopen geweld in het Midden-Oosten.
4 uur geleden