Belgische 'Urgendazaak' over klimaatbeleid van start
BRUSSEL (ANP) - In Brussel begint dinsdag de Klimaatzaak, een Belgische burgeractie die de overheden in België via de rechter wil dwingen hun internationale klimaatbeloftes na te komen. Volgens de initiatiefnemers draagt België onvoldoende bij om de opwarming van de aarde onder de 1,5 graden Celsius te houden en moet de CO2-uitstoot sneller omlaag om in 2050 klimaatneutraal te kunnen zijn.
De vereniging Klimaatzaak is al sinds 2014 bezig met een strijd tegen de vier bevoegde Belgische overheden (de federale staat en de drie gewesten Vlaanderen, Wallonië en Brussel) die volgens de vereniging in gebreke blijven. Klimaatzaak put hoop uit het succes van de rechtszaak van de actiegroep Urgenda die er in Nederland toe heeft geleid dat de Hoge Raad de Nederlandse Staat verlaging van de CO2-uitstoot oplegde.
De vereniging, waar 60.000 burgers zich bij hebben aangesloten, stapte nadat gesprekken met de betrokken ministers niets opleverden, in 2015 naar de rechter. De schriftelijke fase van de rechtszaak werd precies een jaar geleden afgerond. De komende tien dagen houden alle partijen hun mondelinge pleidooien.
Klimaatzaak noemt het klimaatbeleid van de Belgische overheden "ontoereikend" en "een schending van zowel de zorgvuldigheidsnorm als van de mensen- en kinderrechten". "Een opwarming van meer dan 1,5 graden Celsius is gevaarlijk en de reden waarom de internationale gemeenschap en België beslist hebben dat we daaronder moeten blijven. Maar de Belgische overheden schieten hierin tekort. Meer nog: ons klimaatbeleid dreigt internationaal steeds verder weg te zakken naar de achterhoede."
Inmiddels is volgens Klimaatzaak een daling nodig van de broeikasgasemissies op het Belgische grondgebied van minstens 42 tot 48 procent in 2025 en minstens 55 tot 65 procent in 2030 ten opzichte van het referentiejaar 1990.
"Nederland leert ons dat het kán", aldus Klimaatzaak, verwijzend naar Urgenda. De burgeractie in Nederland was de eerste in haar soort en kreeg in verschillende landen navolging.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/AFP) - Sinds donderdagmiddag regent het zo hard in de Thaise hoofdstad Bangkok dat de autoriteiten een officiële overstromingsramp hebben uitgeroepen. De rampenstatus geldt voor alle vijftig districten van Bangkok, waar onophoudelijke regen hevige overstromingen veroorzaakt.
7 minuten geledenMONTGOMERY (ANP/AFP/RTR) - TikTok heeft een schikking getroffen in een rechtszaak in de Amerikaanse staat Alabama over beschuldigingen rond de veiligheid van kinderen op het sociale mediaplatform. TikTok stemt in met beperkingen voor kinderen die het platform gebruiken en zal minstens 100 miljoen dollar betalen aan de staat Alabama. De rechtszaak die maandag zou beginnen is daarmee van de baan.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren hebben geweigerd. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran is bereid binnen zeven dagen de blokkade op de Straat van Hormuz op te heffen en de nucleaire onderhandelingen te hervatten, mits de VS akkoord gaan met het eisenpakket van Iran. In de marge van de VN-top in New York zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, vrijdag dat de bal nu bij de VS ligt om dit zevendaagse plan te accepteren.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Online gokken is per direct verboden in Brazilië. De Braziliaanse president Luiz Inácio 'Lula' da Silva heeft vrijdag een presidentieel decreet uitgevaardigd dat het onmogelijk maakt om nog geld te storten op goksites.
5 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn in Kosovo de straat op gegaan om te demonstreren tegen de veroordelingen in het Kosovotribunaal vorige week. Onder anderen voormalig president Hashim Thaçi werd daar veroordeeld voor oorlogsmisdaden gepleegd in de jaren negentig. Thaçi streed destijds voor een onafhankelijk Kosovo.
8 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Vijf mensen zijn om het leven gekomen bij Russische aanvallen op Kyiv, melden de lokale autoriteiten. De aanvallen vonden overdag plaats.
10 uur geleden