Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belgische Senaat stemt in met dierenrechten in de grondwet

Belgische Senaat stemt in met dierenrechten in de grondwet

BRUSSEL (ANP) - België heeft een belangrijke stap gezet om dierenwelzijn in de grondwet te krijgen. De Belgische Senaat, vergelijkbaar met de Eerste Kamer, heeft vrijdag met ruime meerderheid ingestemd met een tekst die dieren een sterkere juridische status geeft.

Nu moet de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers, vergelijkbaar met de Tweede Kamer, nog met tweederdemeerderheid instemmen met de grondwetswijziging. Maar de zekerheid dat de Senaat ermee instemt, zal dat debat positief beïnvloeden.

De precieze tekst die, als de volgende stap goed verloopt, aan de grondwet wordt toegevoegd is: "Bij de uitoefening van hun respectieve bevoegdheden streven de federale Staat, de gemeenschappen en de gewesten naar bescherming van en zorg voor dieren als wezens met gevoel". De complexe tekst wordt daarmee in heel België en op alle bestuursniveaus geldig. Dat is in België, met zijn vele bestuurslagen, zeer belangrijk.

Rechtszaken

Dat dieren "wezens met gevoel" worden genoemd, zal onder meer effect hebben bij rechtszaken rond dierenmishandeling. Rechters zullen overtreders strenger moeten bestraffen en de misdaden niet "met de mantel der liefde toedekken", zoals de Belgische dierenrechtenorganisatie Gaia in een reactie laat weten.

Als de grondwetswijziging het haalt, wordt België, na Duitsland, Luxemburg en Slovenië, de vierde EU-lidstaat met grondwettelijke bescherming voor dieren.

Meer uit Buitenland

Naftogaz-baas Serhi Koretsky benoemd tot nieuwe premier Oekraïne

KYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft Naftogaz-baas Serhi Koretsky aangesteld als nieuwe premier. Eerder deze week stapte Joelia Svyrydenko op als premier, op aangeven van president Volodymyr Zelensky die uit is op een cultuurverandering in zijn kabinet.

3 uur geleden
Franse president bedankt brandbestrijders in Fontainebleau

FONTAINEBLEAU (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron is naar Fontainebleau gegaan om brandbestrijders te bedanken die de bosbrand daar blussen. Die brak zondag uit en heeft ruim 2000 hectare bos verwoest. De brand is inmiddels onder controle.

3 uur geleden
Netanyahu niet naar VS om uitstel uitvaart senator Graham

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal dit weekend niet afreizen naar de VS, zo maakte zijn kantoor bekend. Netanyahu zou daar de uitvaart van de onlangs overleden conservatieve senator Lindsey Graham bijwonen, maar die is uitgesteld tot het eind van de maand.

3 uur geleden
Protesten in Oekraïne tegen ontslag minister Fedorov

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Op verschillende plekken in Oekraïne is protest uitgebroken over het ontslag van minister van Defensie Mychajlo Fedorov. Die bevestigde woensdag op te stappen, nadat eerder in verschillende media werd gesuggereerd dat president Volodymyr Zelensky uit was op zijn ontslag. Eerder stapte ook premier Joelia Svyrydenko op, op aangeven van Zelensky.

6 uur geleden
Iran zegt VS-doelen in Koeweit en Bahrein te hebben aangevallen

TEHERAN (ANP/AFP) - Het Iraanse leger heeft bekendgemaakt dat het donderdag Amerikaanse militaire bases en faciliteiten in Koeweit en Bahrein heeft aangevallen met drones. De aanvallen waren een reactie op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran.

6 uur geleden
Zoektocht naar slachtoffers gezonken boot San Francisco gestopt

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Het zoeken naar vermisten na het kapseizen en zinken van een toeristenboot in de Baai van San Francisco is stopgezet. Er zijn volgens de autoriteiten waarschijnlijk vier doden gevallen. Het bootongeluk was dinsdag niet ver van het eiland Alcatraz. Er werd een slachtoffer gevonden dat snel overleed, drie vermisten worden verondersteld dood te zijn.

7 uur geleden
Leger VS meldt voltooiing van laatste reeks aanvallen op Iran

WASHINGTON (ANP) - Het centrale commando van het Amerikaanse leger, CENTCOM, meldt dat het leger de laatste reeks aanvallen op Iran heeft voltooid. De aanvallen werden uitgevoerd in opdracht van president Donald Trump.

11 uur geleden