Belgische regering helpt burger met lagere energie- en tanknota
BRUSSEL (ANP) - De Belgische federale regering neemt maatregelen om de pijn van de hoge energierekening thuis en aan de pomp te verzachten. De btw op aardgas wordt van 21 tot 6 procent verlaagd tot eind september en de al bestaande btw-verlaging op elektriciteit wordt met drie maanden verlengd tot eind september. Aan de pomp worden de accijnzen op diesel en benzine verlaagd met 0,175 euro per liter, ofwel 10 euro op een tank van 60 liter, mogelijk al dit weekend.
Huishoudens die nog met mazout, een stookolie, hun huis verwarmen krijgen eenmalig een voucher van 200 euro. Ook een vorige maand uitgebreide regeling om mensen of gezinnen in een kwetsbare of moeilijke situatie, bijvoorbeeld omdat ze een uitkering krijgen vanwege ziekte, te helpen met een zogeheten sociaal, lager tarief voor elektriciteit en aardgas, wordt voor ongeveer een miljoen gezinnen verlengd.
Volgens energieminister Tinne Van der Straeten zal een gemiddeld gezin jaarlijks 300 euro besparen door de maatregelen. Die kosten de regering 1,3 miljard euro maar ze kan daarvan 1,08 miljard euro financieren uit de hogere inkomsten van de schatkist door de hogere energieprijzen. In februari nam de Belgische regering al een pakket maatregelen dat 1,1 miljard euro kost.
Midden juni worden de diesel- en benzineprijzen opnieuw onder de loep gelegd. Eind september worden alle maatregelen geëvalueerd.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP/AFP/RTR) - Een omstreden organisatie die werd ondersteund door Washington en Israël, is gestopt met noodhulp in de Gazastrook. De particuliere Amerikaanse Gaza Humanitarian Foundation (GHF) meldt haar missie in het Palestijnse gebied na zes maanden te hebben beëindigd.
18 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Het Europese tegenvoorstel op het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne is "op het eerste gezicht niet constructief en werkt niet" voor Rusland, stelt Joeri Oesjakov, topadviseur van het Kremlin.
2 uur geledenLUANDA (ANP) - Een eventuele overeenkomst over de toekomst van Oekraïne mag niet ten koste gaan van de veiligheid van Polen en Europa, benadrukt de Poolse premier Donald Tusk. Hij reageert daarmee op het Amerikaanse vredesplan, waarin grote concessies van Oekraïne worden gevraagd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie blijft doorwerken aan een voorstel voor een lening aan Oekraïne op basis van bevroren Russische tegoeden, ook nu er een mogelijk vredesplan ligt. Dat er een concreet voorstel komt is "nog urgenter gezien deze achtergrond", aldus een woordvoerder van de Commissie.
4 uur geledenKINGSTON (ANP) - De Jamaicaanse reggaezanger Jimmy Cliff is op 81-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie op Instagram bekendgemaakt. Hij overleed aan de gevolgen van een longontsteking.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Poolse aanklagers zeggen een Oekraïense man te hebben opgepakt op verdenking van spoorsabotage in samenwerking met Rusland. Eerder werden twee andere Oekraïners geïdentificeerd als verdachten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie streeft naar consensus in een EU-standpunt over een vredesplan voor Oekraïne, aldus een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. "Zo staan we sterker, zo staan we eensgezind tegenover een onderwerp dat zo belangrijk is als de vrede in Oekraïne en zo belangrijk als de veiligheid van Europa", zei ze. Maar dat lukt niet altijd en eventuele onenigheid tussen de lidstaten over een vredesplan mag geen "belemmering vormen voor de voortgang van zo'n cruciaal onderwerp".
4 uur geleden