Belgische rechter: kernreactor Tihange 2 hoeft niet eerder dicht
BRUSSEL (ANP) - Een kernreactor in het Belgische Tihange met tal van scheurtjes hoeft niet vervroegd dicht. De Belgische rechter is niet overtuigd dat de centrale onveilig is, zoals de naburige gemeente Maastricht en andere overheden en actiegroepen stelden, zegt een van die actiegroepen.
Over de reactor op leeftijd zijn sinds jaar en dag grote zorgen in België, Nederland en Duitsland. De wand van 'Tihange 2' vertoont al jaren duizenden haarscheurtjes in het reactorvat en de centrale ligt geregeld stil. Gaat het mis met de reactor, dan lopen de inwoners van Maastricht en 5 miljoen anderen in een straal van 75 kilometer gevaar.
Tihange 2 zou begin februari 2023 toch al dichtgaan, maar dat gaat onder anderen Leo Tubbax van actiegroep Nucléaire Stop Kernenergie niet snel genoeg. Had de rechtbank van eerste aanleg in Brussel de eisers donderdag gelijk gegeven, dan had hoogstwaarschijnlijk ook de tweede 'scheurtjesreactor' van België, Doel 3 bij Antwerpen, eerder moeten sluiten.
De Belgische staat, uitbater Electrabel en toezichthouder FANC hebben steeds gewezen op het oordeel van deskundigen dat de centrales veilig zijn. De rechtbank ging daarin mee.
Maastricht en de andere eisers kunnen nog in hoger beroep. Maar dat vergt opnieuw tijd, zegt Tubbax. Ook als ze dat winnen, zal dat de sluiting mogelijk nauwelijks meer vervroegen.
Meer uit Buitenland
HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
3 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
5 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
6 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
9 uur geledenBANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.
11 uur geleden