Belgische premier vindt boerenblokkades wel welletjes
BRUSSEL (ANP) - Het is tijd voor de boeren om de blokkades van wegen, distributiecentra en havens op te heffen, vindt de Belgische premier. De politiek heeft de boeren gehoord en gaat met hen in gesprek, memoreert premier Alexander De Croo. "Het signaal is gegeven."
Boze boeren versperren met hun tractors al dagen belangrijke autowegen, overslagcentra van bijvoorbeeld supermarkten en sinds donderdagavond ook grensovergangen naar Nederland. Duizenden actievoerders verzamelden zich donderdag in Brussel, waar hun protest tijdens de EU-top uit de hand liep.
"Ik denk dat nu wel het moment is gekomen om de blokkades op te geven", zegt De Croo op de Belgische nieuwszender Radio 1. Hij wijst erop dat hijzelf donderdag samen met demissionair premier Mark Rutte en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie in gesprek is gegaan met vertegenwoordigers van de boeren.
Maar de Belgische politie is niet van plan de blokkades op te breken. Dat is "niet aan mij", zegt binnenlandminister Annelies Verlinden, als daarbij althans geen gevaarlijke situaties ontstaan. De politie schuwt volgens haar hard ingrijpen om escalatie te voorkomen. "Anderen hebben gepleit om het leger er op af te sturen, maar ik denk dat dat soort confrontaties tot weinig resultaat leidt", valt De Croo haar bij.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez zegt dat zij "absoluut" bereid is vrije en eerlijke verkiezingen te houden. Het moment daarvoor moet echter worden bepaald in een "politieke dialoog", zei ze in een interview met NBC News dat donderdag werd uitgezonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro in januari al ruim 1 miljard dollar aan Venezolaanse olie verkocht. In de komende maanden moet daar nog eens circa 5 miljard dollar bijkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Energie Chris Wright in een interview met NBC News.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
5 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
5 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
6 uur geleden