
Belgische parlementariërs stemmen in met strengere pakketwet
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Pakketbezorgers in België zijn binnenkort gebonden aan strengere regels voor de behandeling van hun koeriers. Een meerderheid van het parlement stemde in met een nieuwe wet voor pakketbezorging van Petra De Sutter, de minister van Post. Volgens die wet moeten bedrijven zoals PostNL minimumvergoedingen betalen aan koeriers en zich houden aan maximale werktijden.
Door de nieuwe wet zullen koeriers maximaal 9 uur per dag pakjes mogen bezorgen. In totaal gaat het om maximaal 56 uur per week, maximaal 90 uur per twee weken en maximaal twee keer per week 10 uur.
Postbedrijven moeten zich ook registeren bij de overheid, wat zwartwerk en belastingfraude moet tegengaan. Kleine onderaannemers die voor grotere bezorgbedrijven werken moeten ook een minimale vergoeding krijgen. Ook krijgen ze een vergoeding voor brandstof, garagekosten en autoverzekeringen. Bij overtredingen kunnen bedrijven een boete krijgen die 5 procent van hun jaaromzet bedraagt.
Sluiting PostNL-depots
Volgens De Sutter rekent de nieuwe wet af met "rotte appels" onder pakketbezorgers. Die zouden de rechten van koeriers uithollen, onder meer door sociale bijdragen niet te betalen en mensen lang door te laten werken.
Ze bezigde die term "rotte appels" ook al na onthullingen van Belgische media over misstanden bij PostNL, waarvoor kinderen aan het werk zouden zijn geweest. PostNL lag al onder vuur in België door een onderzoek van justitie naar mogelijke misstanden rond zwartwerk. Daarbij werden PostNL-depots tijdelijk gesloten en werd de topman van het Belgische bedrijfsonderdeel opgepakt. PostNL zei de beschuldigingen niet te herkennen.
Kritiek
De Sutters nieuwe wet voor pakketbezorging krijgt ook kritiek. Die levert meer administratieve lasten op terwijl de gebrekkige handhaving van bestaande wetgeving de echte reden is van problemen in de pakketbezorging, stelt ondernemersorganisatie Unizo tegenover omroep VRT.
Michael Freilich van oppositiepartij N-VA vreest dat veel bedrijven in de problemen komen, waar staatspostbedrijf Bpost alleen maar van zou profiteren. De linkse oppositiepartij PVDA klaagt dat de wet schijnzelfstandigheid niet tegengaat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omlaag, na de winstbeurt een dag eerder. De beurshandel stond opnieuw in het teken van de importheffingen van Donald Trump. De Amerikaanse president kondigde aan vanaf 1 augustus een heffing van 35 procent in te voeren op een deel van de producten uit Canada. Volgens Trump is de maatregel een reactie op Canadese tegenheffingen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Onderzoeksinstituut TNO gaat samenwerken met het Japanse techbedrijf Dai Nippon Printing (DNP). Ze richten zich op de ontwikkeling van technologie voor snelle gegevensverwerking tegen lager energieverbruik. Door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) is daar grote behoefte aan, aldus TNO. De ontwikkeling vindt plaats op de High Tech Campus in Eindhoven.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De bitcoin zet zijn recordjacht voort. Vrijdagochtend steeg de waarde van de bekendste digitale munt tot meer dan 118.000 dollar. De koers wordt vooral gedreven door de vraag van institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen, en het cryptovriendelijke beleid van de Amerikaanse regering onder president Donald Trump.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Luchthaven Heathrow wil 10 miljard pond (omgerekend 11,6 miljard euro) investeren. Dat geld moet onder meer gaan naar het herinrichten van terminals en het verbeteren van de punctualiteit met behulp van kunstmatige intelligentie. Het Londense vliegveld heeft daarvoor een investeringsplan ingediend bij de Britse luchtvaartautoriteit.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Samsung Electronics wil later dit jaar beginnen met de verkoop van zijn eerste trifold-vouwtelefoon. Dat is een vouwbare smartphone met drie schermpanelen die samenklappen, waardoor het toestel compacter is dan een standaard smartphone.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil de meeste landen importheffingen van 15 tot 20 procent opleggen, zei hij tegen nieuwszender NBC News. Dat tarief zou gelden voor producten uit landen waarvoor de Amerikaanse regering geen specifiek tarief heeft aangekondigd in een brief.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in mei licht gestegen. De groei viel wel terug ten opzichte van een maand eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden er vooral meer chemische producten en machines uitgevoerd. De groei kwam uit op 0,5 procent.
3 uur geleden