Belgische parlementariërs stemmen in met strengere pakketwet
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Pakketbezorgers in België zijn binnenkort gebonden aan strengere regels voor de behandeling van hun koeriers. Een meerderheid van het parlement stemde in met een nieuwe wet voor pakketbezorging van Petra De Sutter, de minister van Post. Volgens die wet moeten bedrijven zoals PostNL minimumvergoedingen betalen aan koeriers en zich houden aan maximale werktijden.
Door de nieuwe wet zullen koeriers maximaal 9 uur per dag pakjes mogen bezorgen. In totaal gaat het om maximaal 56 uur per week, maximaal 90 uur per twee weken en maximaal twee keer per week 10 uur.
Postbedrijven moeten zich ook registeren bij de overheid, wat zwartwerk en belastingfraude moet tegengaan. Kleine onderaannemers die voor grotere bezorgbedrijven werken moeten ook een minimale vergoeding krijgen. Ook krijgen ze een vergoeding voor brandstof, garagekosten en autoverzekeringen. Bij overtredingen kunnen bedrijven een boete krijgen die 5 procent van hun jaaromzet bedraagt.
Sluiting PostNL-depots
Volgens De Sutter rekent de nieuwe wet af met "rotte appels" onder pakketbezorgers. Die zouden de rechten van koeriers uithollen, onder meer door sociale bijdragen niet te betalen en mensen lang door te laten werken.
Ze bezigde die term "rotte appels" ook al na onthullingen van Belgische media over misstanden bij PostNL, waarvoor kinderen aan het werk zouden zijn geweest. PostNL lag al onder vuur in België door een onderzoek van justitie naar mogelijke misstanden rond zwartwerk. Daarbij werden PostNL-depots tijdelijk gesloten en werd de topman van het Belgische bedrijfsonderdeel opgepakt. PostNL zei de beschuldigingen niet te herkennen.
Kritiek
De Sutters nieuwe wet voor pakketbezorging krijgt ook kritiek. Die levert meer administratieve lasten op terwijl de gebrekkige handhaving van bestaande wetgeving de echte reden is van problemen in de pakketbezorging, stelt ondernemersorganisatie Unizo tegenover omroep VRT.
Michael Freilich van oppositiepartij N-VA vreest dat veel bedrijven in de problemen komen, waar staatspostbedrijf Bpost alleen maar van zou profiteren. De linkse oppositiepartij PVDA klaagt dat de wet schijnzelfstandigheid niet tegengaat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
1 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
2 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
15 uur geleden