Belgische koning krijgt verslag over vorming regering
BRUSSEL (ANP) - De twee politieke kopstukken die de opdracht hebben gekregen initiatieven te nemen voor de vorming van een breed gedragen regering in België, brengen vrijdag voor het eerst verslag uit aan koning Filip. Voorzitter Bart De Wever van de Vlaams-nationalistische N-VA en Paul Magnette van de Franstalige socialisten (PS), de grootste partijen in respectievelijk Vlaanderen en Wallonië, hebben de afgelopen tijd tal van gesprekken gevoerd met mogelijke regeringspartners.
Magnette en De Wever zijn bepaald geen geestverwanten, maar naar verluidt hebben de twee vorderingen geboekt. Op aandringen van de N-VA wordt onder meer gesproken over hervorming van het staatsbestel.
Voor een regering met brede steun wordt gepraat met onder anderen de liberalen aan beide kanten van de taalgrens. De socialisten willen echter waken voor een coalitie met te veel rechtse partijen. Voorzitter Egbert Lachaert van de Vlaamse liberale Open Vld heeft op zijn beurt al duidelijk gemaakt niets te voelen voor een staatshervorming in combinatie met economisch links beleid.
Het duo wordt om 14.30 uur verwacht. Het koninklijk paleis liet op 20 juli weten dat Magnette en De Wever regelmatig verslag zullen uitbrengen.
De verkiezingen waren in mei vorig jaar. Eerdere pogingen een werkbare coalitie te vormen liepen stuk. De huidige regering onder de liberale premier Sophie Wilmès heeft tot in september een beperkt mandaat van het parlement. Bij het uitblijven van een akkoord gloren nieuwe verkiezingen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat de raketaanval op Israël van zondagavond een "waarschuwing" was, een reactie op de Israëlische aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet eerder die dag. Ook dreigde de IRG met grootschaligere aanvallen op Amerikaanse en Israëlische doelen in het geval van nieuwe agressie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een eerste reactie gegeven op de Iraanse raketaanvallen op Israël, die Teheran zei te hebben uitgevoerd ter vergelding van Israëlische aanvallen op Beiroet eerder op zondag. "Wat ik Iran zou willen voorhouden: jullie hebben jullie projectielen afgevuurd, nu is het genoeg", zei hij onder meer tegen de zender Fox News. "Keer terug naar de onderhandelingstafel en sluit een deal."
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger meldt dat het raketbeschietingen vanuit Iran heeft waargenomen. De raketten zouden richting Israëlisch grondgebied zijn gevlogen. Het zijn de eerste aanvallen sinds een staakt-het-vuren tussen Israël en Iran inging op 8 april.
2 uur geledenWASHINGTON/LONDEN (ANP) - Het Witte Huis overweegt een plan om de Chagos-eilanden van Mauritius te kopen. Dat meldt de Britse krant The Telegraph. Een van de eilanden is Diego Garcia, waar een Brits-Amerikaanse militaire basis staat. Dankzij de strategische ligging van Diego Garcia ligt Iran binnen bereik van bijvoorbeeld langeafstandsbommenwerpers.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is weggelopen bij een interview met NBC News. De interviewster vroeg hem om bewijzen voor zijn claim dat er fraude wordt gepleegd bij lokale verkiezingen in Californië.
4 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Het Boliviaanse Congres (parlement) heeft een wet aangenomen die president Rodrigo Paz de bevoegdheid geeft het leger in te zetten om wegblokkades op te ruimen die belangrijke steden al wekenlang lamleggen. Dat meldde de voorzitter van het lagerhuis, Roberto Castro, na een urenlang nachtelijk debat.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse parlementslid Ebrahim Rezaei heeft aangekondigd dat Teheran een "beslissende en pijnlijke reactie" zal geven op de Israëlische aanval op de zuidelijke buitenwijk Dahiyeh van Beiroet op zondag. Het Israëlische leger zei dat het met de aanval infrastructuur van de door Iran gesteunde Libanese beweging Hezbollah had geraakt.
6 uur geleden