Belgische experts geven eerste schets exitstrategie
BRUSSEL (ANP) - Een werkgroep van tien Belgische deskundigen presenteert dinsdag een eerste rapport over hoe het land op termijn de coronamaatregelen geleidelijk kan gaan versoepelen. De expertgroep onder leiding van hoogleraar infectieziekten Erika Vlieghe heeft de opdracht gekregen een exitstrategie op papier te zetten.
Vooral het verloop van de epidemie is leidend, zei Vlieghe vorige week tegen Het Laatste Nieuws. Pas als de druk op de ziekenhuizen en de rest van het medische systeem lichter wordt kan sprake zijn van enige versoepeling. "De epidemie moet voldoende op haar retour zijn voor we heel voorzichtig een klein stukje van de maatregelen kunnen afbouwen."
Inwoners van België moeten sinds 18 maart zo veel mogelijk thuisblijven. Samenscholingen en niet-noodzakelijke verplaatsingen zijn verboden. Volgens Vlieghe valt de lockdown de bevolking steeds zwaarder, maar "dat mag zeker niet het enige criterium zijn om te beslissen de maatregelen te versoepelen."
De lockdown werd eind maart verlengd tot en met 19 april. Een verdere verlenging tot begin mei is waarschijnlijk, mede omdat het coronavirus relatief veel levens heeft geëist in België. "Want we zijn nu pas op het hoogtepunt van de epidemie aan het komen", aldus Vlieghe. Zij sluit zeker niet uit dat na een eventuele versoepeling de teugels weer strakker worden aangetrokken. "Dat is de accordeonstrategie: als we voelen dat er weer te veel gevallen zijn, moeten we opnieuw ingrijpen. We moeten een goed plan B hebben."
Een terugkeer naar de normale situatie kan alleen stapsgewijs kan gebeuren, benadrukte ook premier Sophie Wilmès. Haar minderheidsregering heeft de goedkeuring van het parlement om drie tot zes maanden met volmachten te regeren. Wilmès heeft geconstateerd dat de coronacrisis de samenleving en sociale omgang verandert, en dat voor het maken van "fundamentele keuzes" een regering met volledige bevoegdheden nodig zal zijn.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische extreemrechtse minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben Gvir heeft opgeroepen tot de aanhouding van de leiders van Arabisch-Israëlische partijen. Ben Gvir verwijst naar beschuldigingen dat ze geld zouden hebben gekregen uit het buitenland. Die zijn niet bewezen.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Gegevens van meer dan 40.000 medewerkers van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid zijn vrijgegeven na een hack. Distributed Denial of Secrets, dat een platform biedt om gelekte informatie te publiceren, zegt de informatie gekregen te hebben van een hackerscollectief dat zich Department of Peace noemt.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Een rechter in Los Angeles heeft een verzoek afgewezen om de stemmen van 20.000 mensen in Californië voorlopig niet mee te tellen in de midterms. Het ministerie van Justitie had daarom gevraagd, omdat de regering van president Donald Trump beweert dat het gaat om mensen die waarschijnlijk geen staatsburgers zijn.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft contact gezocht met de Iraanse veiligheidschef. Volgens The Wall Street Journal was dat om de vredesbesprekingen nieuw leven in te proberen te blazen. President Donald Trump bevestigt het contact, maar zegt dat Iran hulp nodig heeft met medische voorraden en ontkent dat er onderhandelingen zijn.
7 uur geledenURDA (ANP) - Nog 53 mensen liggen in ziekenhuizen in Spanje na het dodelijke treinongeluk ten zuiden van Madrid op woensdagochtend, meldt de Spaanse krant El País. 56 mensen zijn inmiddels ontslagen uit ziekenhuizen.
7 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist dat de Democratische kandidaat voor de Senaat in Alaska, Mary Peltola, zich terugtrekt uit de verkiezingen. Dat schrijft hij op Truth Social. Dat doet Trump na een artikel van de New York Times waarin staat dat haar medewerkers maandenlang bezig zijn geweest met het werven van kandidaten om de Republikeinse kandidaat Dan S. Sullivan dwars te zitten. Ze zouden ook betrokken zijn geweest bij het kandidaat stellen van iemand met dezelfde naam: Dan J. Sullivan.
13 uur geleden