Belgische experts geven eerste schets exitstrategie
BRUSSEL (ANP) - Een werkgroep van tien Belgische deskundigen presenteert dinsdag een eerste rapport over hoe het land op termijn de coronamaatregelen geleidelijk kan gaan versoepelen. De expertgroep onder leiding van hoogleraar infectieziekten Erika Vlieghe heeft de opdracht gekregen een exitstrategie op papier te zetten.
Vooral het verloop van de epidemie is leidend, zei Vlieghe vorige week tegen Het Laatste Nieuws. Pas als de druk op de ziekenhuizen en de rest van het medische systeem lichter wordt kan sprake zijn van enige versoepeling. "De epidemie moet voldoende op haar retour zijn voor we heel voorzichtig een klein stukje van de maatregelen kunnen afbouwen."
Inwoners van België moeten sinds 18 maart zo veel mogelijk thuisblijven. Samenscholingen en niet-noodzakelijke verplaatsingen zijn verboden. Volgens Vlieghe valt de lockdown de bevolking steeds zwaarder, maar "dat mag zeker niet het enige criterium zijn om te beslissen de maatregelen te versoepelen."
De lockdown werd eind maart verlengd tot en met 19 april. Een verdere verlenging tot begin mei is waarschijnlijk, mede omdat het coronavirus relatief veel levens heeft geëist in België. "Want we zijn nu pas op het hoogtepunt van de epidemie aan het komen", aldus Vlieghe. Zij sluit zeker niet uit dat na een eventuele versoepeling de teugels weer strakker worden aangetrokken. "Dat is de accordeonstrategie: als we voelen dat er weer te veel gevallen zijn, moeten we opnieuw ingrijpen. We moeten een goed plan B hebben."
Een terugkeer naar de normale situatie kan alleen stapsgewijs kan gebeuren, benadrukte ook premier Sophie Wilmès. Haar minderheidsregering heeft de goedkeuring van het parlement om drie tot zes maanden met volmachten te regeren. Wilmès heeft geconstateerd dat de coronacrisis de samenleving en sociale omgang verandert, en dat voor het maken van "fundamentele keuzes" een regering met volledige bevoegdheden nodig zal zijn.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft naar eigen zeggen inderdaad een verhit gesprek gevoerd met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. "Ik zou niet zeggen boos, ik was een beetje ontsteld over zijn voortdurende gevecht met Libanon", aldus de president in een interview met de podcast Pod Force One. Hij zegt wel graag samen te werken met Netanyahu.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een hotel aan de zuidrand van New Delhi in India zijn volgens de politie 21 mensen om het leven gekomen en raakten tientallen mensen gewond. Onder de slachtoffers zijn buitenlanders. Veel gasten van het hotel waren volgens media uit Afrika gekomen voor een medische behandeling in de Indiase hoofdstad.
2 uur geledenBEIROET/JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische aanvallen op Libanon zijn voortgezet met onder meer luchtaanvallen op Tyrus, waarbij zes mensen zijn gedood volgens het Libanese nieuwsagentschap NNA. Ook is er een Israëlische droneaanval geweest op een auto bij Beiroet.
2 uur geledenKYIV (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt woensdag Oekraïne met de ambassadeurs van alle 32 NAVO-landen. Ze beleggen in Kyiv voor het eerst een vergadering van de NAVO-Oekraïne-raad, waarin het bondgenootschap en Oekraïne overleggen, zeggen NAVO-diplomaten.
4 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de Russische regio Sint-Petersburg een olieterminal en een militaire basis aangevallen, zegt president Volodymyr Zelensky. Volgens hem is ook een wapenproducent in de regio Tambov, ten zuidoosten van Moskou, getroffen. Die plekken liggen honderden kilometers van de Oekraïense grens. In Sint-Petersburg begint deze woensdag een economisch forum, georganiseerd door de Russische president Vladimir Poetin.
5 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR) - De luchthaven van Koeweit is tot nader order gesloten door een Iraanse aanval met drones en raketten. Er zijn volgens het leger gewonden gevallen en er is veel schade aangericht aan terminal 1 van de luchthaven.
6 uur geleden