Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Belgische 'beeldenstorm’ tegen koning Leopold II gaat door

Belgische 'beeldenstorm’ tegen koning Leopold II gaat door

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Opnieuw is in België een beeld van koning Leopold II doelwit geweest van vandalisme naar aanleiding van het Black Lives Matter-protest. In de Brusselse gemeente Oudergem trokken onbekenden afgelopen nacht een borstbeeld van de oud-vorst van zijn sokkel, bevestigt de politie.

Het beeld is op de grond gegooid en overgoten met rode verf. Op de sokkel is een foto geplaatst van Patrice Lumumba, de eerste premier van het onafhankelijke Congo. Leopold II wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van miljoenen Congolezen in de toenmalige Kongo-Vrijstaat die in de negentiende eeuw zijn privébezit was.

Eerder deze week werd een ruiterstandbeeld van Leopold aan het Troonplein in Brussel beschadigd. De Antwerpse deelgemeente Ekeren heeft een met rode verf beklad en beschadigd standbeeld van de omstreden koning laten weghalen. Ook beelden bij het Afrikamuseum in Tervuren, in Halle en in Oostende zijn toegetakeld. De universiteiten van Leuven en Bergen hebben beelden van Leopold II inmiddels verwijderd.

Straatnaamborden

In Brussel zijn ook straatnaamborden aan de Leopold II-laan met verf beklad. Een beeld in Brussel van een later staatshoofd, koning Boudewijn, is ook besmeurd met rode verf.

De Black Lives Matter-beweging in België is een petitie begonnen met de oproep alle beelden van Leopold II weg te halen.

Meer uit Buitenland

Paus verlaat Frankrijk na vierdaags bezoek

METZ (ANP/AFP) - Paus Leo heeft zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk afgerond. Een AFP-verslaggever ter plaatse meldt dat de religieus leider een uitgeleide kreeg van president Emmanuel Macron op de luchthaven van Metz, waarna hij vertrok richting Rome. Het was het eerste bezoek van de kerkelijk leider aan het land in bijna twee decennia.

7 minuten geleden
Meer dan twintig doden na conflicten in zuidwesten Somalië

BAIDOA (ANP/DPA) - Zeker 23 mensen zijn gedood bij een gewapend conflict tussen het Somalische staatsleger en milities gelieerd aan een voormalig regionaal leider. Dat meldt persbureau dpa op gezag van een Somalische parlementariër. De onlusten, die meer dan vijf uur aanhielden, vonden plaats in de zuidwestelijke stad Baidoa.

8 minuten geleden
Frankrijk blust grootste natuurbrand sinds 1949

SAUMOS (ANP/AFP/RTR) - De grootste natuurbrand in Frankrijk sinds 1949 is na twee maanden geblust, melden autoriteiten. De brand brak in juli uit vlakbij het dorp Saumos in de regio Gironde.

12 minuten geleden
164 arrestaties en 27 gewonden bij scholierenprotesten Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - De autoriteiten hebben maandag 164 arrestaties verricht bij demonstraties door scholieren op middelbare scholen in Frankrijk. De demonstraties vonden plaats op 180 scholen. Hierbij raakten twaalf leden van de veiligheidsdiensten, twaalf scholieren en drie schoolmedewerkers gewond.

1 uur geleden
Russische drone raakt Oekraïense grenspost net over Poolse grens

DOROHUSK (ANP/AFP) - Een grenspost aan de Pools-Oekraïense grens is beschadigd geraakt door een Russische droneaanval. Dat melden de Oekraïense autoriteiten. Eerder meldde het Poolse operationeel commando al dat aan de oostgrens de luchtmacht was ingeschakeld vanwege aanvallen op Oekraïne. Het vliegverkeer op de luchthavens van Lublin en Rzeszów werd daarom preventief opgeschort, om de luchtmacht bewegingsruimte te verschaffen.

1 uur geleden
VN-experts: VS schaden mensenrechten door migratiedeals

NEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.

2 uur geleden
Pro-regeringstroepen Ethiopië nemen strategische stad Alamata in

ALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.

3 uur geleden