
Belgische 'beeldenstorm’ tegen koning Leopold II gaat door
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Opnieuw is in België een beeld van koning Leopold II doelwit geweest van vandalisme naar aanleiding van het Black Lives Matter-protest. In de Brusselse gemeente Oudergem trokken onbekenden afgelopen nacht een borstbeeld van de oud-vorst van zijn sokkel, bevestigt de politie.
Het beeld is op de grond gegooid en overgoten met rode verf. Op de sokkel is een foto geplaatst van Patrice Lumumba, de eerste premier van het onafhankelijke Congo. Leopold II wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van miljoenen Congolezen in de toenmalige Kongo-Vrijstaat die in de negentiende eeuw zijn privébezit was.
Eerder deze week werd een ruiterstandbeeld van Leopold aan het Troonplein in Brussel beschadigd. De Antwerpse deelgemeente Ekeren heeft een met rode verf beklad en beschadigd standbeeld van de omstreden koning laten weghalen. Ook beelden bij het Afrikamuseum in Tervuren, in Halle en in Oostende zijn toegetakeld. De universiteiten van Leuven en Bergen hebben beelden van Leopold II inmiddels verwijderd.
Straatnaamborden
In Brussel zijn ook straatnaamborden aan de Leopold II-laan met verf beklad. Een beeld in Brussel van een later staatshoofd, koning Boudewijn, is ook besmeurd met rode verf.
De Black Lives Matter-beweging in België is een petitie begonnen met de oproep alle beelden van Leopold II weg te halen.
Meer uit Buitenland
MADRID/OURENSE (ANP/AFP) - Door dalende temperaturen en kans op regen in het noorden van Spanje lijken brandbestrijders de overhand te krijgen op de natuurbranden. Na een hittegolf van zestien dagen wordt koelte en regen verwacht.
33 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Israël bestudeert momenteel het jongste voorstel voor een bestand in de Gazastrook. Hamas heeft al met het plan ingestemd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land al werkt aan "concrete veiligheidsgaranties", een dag na zijn overleg daarover in Washington. "Dit was echt een belangrijke stap richting het beëindigen van de oorlog en het garanderen van de veiligheid van Oekraïne en ons volk", verklaart Zelensky op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de Zwitserse stad Genève voorgesteld als mogelijke locatie voor een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Het is nog niet bekend waar en wanneer de bijeenkomst moet plaatsvinden.
3 uur geledenKIRUNA (ANP/AFP) - In Zweeds Lapland wordt een architectonisch en historisch bijzonder kerkgebouw 5 kilometer verplaatst. De Lutherse kerk uit 1912 van vooral rood hout geldt als een van de mooiste van Zweden. De kerk staat in Kiruna, ruim 900 kilometer ten noorden van Stockholm.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Vorig jaar kwamen wereldwijd 383 hulpverleners om het leven, meldt VN-hulporganisatie OCHA. Nooit eerder was het aantal doden onder hulpverleners in een jaar tijd zo hoog. De zwaarste tol werd betaald in Gaza, waar 181 doden vielen, gevolgd door Soedan, waar 60 hulpverleners omkwamen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft zich op X uitgesproken voor de kinderen die tijdens de oorlog in Oekraïne zijn ontvoerd door Rusland. "Het menselijk lijden in deze oorlog moet stoppen", aldus Von der Leyen. Ze besprak de zaak maandag ook met de Amerikaanse president Donald Trump en bedankte hem voor zijn "inzet om alle kinderen te herenigen met hun geliefden".
6 uur geleden