Belgische agent doodgestoken in Brussel, dader neergeschoten
BRUSSEL (ANP/AFP/BELGA) - In Brussel zijn donderdagavond twee agenten neergestoken bij een mogelijke terreurdaad. Eén van de twee is daardoor overleden. De dader is neergeschoten en naar het ziekenhuis gebracht. Volgens Het Laatste Nieuws (HLN) is ook hij inmiddels aan zijn verwondingen bezweken. De krant meldt dat hij zijn daad eerder op de dag had aangekondigd.
Twee agenten werden rond 19.15 uur met een mes gestoken in de buurt van het treinstation Brussel-Noord. De agent die is overleden zou in zijn hals zijn gestoken. De andere agent is naar het ziekenhuis gebracht. De dader was niet meteen dood en werd naar het ziekenhuis gebracht nadat hij in zijn been en buik was geschoten.
Over het motief is nog niets bekend, maar bij de politie bestaat het vermoeden dat het om een terreurdaad gaat. De antiterreureenheid heeft het onderzoek overgenomen. Volgens getuigen riep de dader "Allahu Akbar" (God is de grootste). De man, die illegaal in België verbleef, zou zichzelf eerder op de dag hebben gemeld bij een politiebureau in Brussel en zelfs hebben aangegeven dat hij politieagenten wilde vermoorden. De politie verhoorde hem maar liet hem later weer vrij, aldus HLN.
Het dreigingsniveau in België is niet aangepast naar aanleiding van de vermoedelijke aanslag, meldt het Coördinatieorgaan voor de dreigingsanalyse (OCAD). Er blijft sprake van dreigingsniveau 2, wat betekent dat "een dreiging weinig waarschijnlijk is".
De Belgische premier Alexander de Croo schrijft op Twitter mee te leven met de nabestaanden van de overleden agent. De minister van Binnenlandse Zaken Annelies Verlinden spreekt van een "verschrikkelijk drama en hartverscheurend nieuws".
De Brusselse burgemeester Philippe Close heeft het over een "ondraaglijk drama". "De politie beschermt ons en moet beschermd worden", aldus Close op Twitter. De Nederlandse ambassadeur in België, Pieter Jan Kleiweg de Zwaan, zegt dat "de gedachten van Nederland met de nabestaanden van de gedode agent zijn". "Wij leven met onze buren mee", schrijft de ambassadeur op Twitter.
De politie meldt dat donderdagochtend iemand op het politiebureau in het noorden van Brussel verscheen die "onsamenhangende opmerkingen maakte en sprak over haat naar de politie". De man vroeg om psychische hulp en werd naar een psychische eenheid begeleid voor opname. Later bleek de man het ziekenhuis te hebben verlaten. Of deze man de verdachte is in de zaak, kon de politie in de nacht van donderdag op vrijdag nog niet zeggen. De Belgische politie geeft vrijdagochtend een persconferentie over de zaak.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
2 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
5 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.
5 uur geleden