Belgisch rapport: wegsturen asielzoekers aan grens neemt toe
BRUSSEL (ANP) - Europese landen hebben aan hun buitengrenzen vorig jaar meer migranten weggestuurd dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit een rapport van de Belgische mensenrechtenorganisatie 11.11.11. Zulke pushbacks zijn in strijd met het Europese en internationale recht.
Volgens cijfers van 11.11.11 werden in 2023 op deze manier 340.000 mensen weggestuurd zonder dat ze de kans kregen om asiel aan te vragen. De cijfers liggen misschien nog hoger, omdat ook in afgelegen gebieden of op zee pushbacks zijn.
"We zien een ongelofelijke stijging van het aantal pushbacks in vergelijking met 2022", zegt 11.11.11-directeur Els Hertogen tegen de Vlaamse omroep VRT. "Vorig jaar hebben we dezelfde oefening gemaakt en kwamen we uit op 225.000 pushbacks in 2022. Voor 2023 waren het er ruim 340.000. Dat is ook voor ons schrikken; we hadden niet gedacht dat het zo sterk zou stijgen."
Monitoring onder druk
Elke dag sturen de EU-landen gemiddeld bijna 950 migranten weg, soms met geweld. De Europese grensbewakingsdienst Frontex helpt met het toezicht op de Europese buitengrenzen. De organisatie kreeg lange tijd het verwijt dat ze dergelijke pushbacks oogluikend toestond of verheimelijkte. De vroegere topman van Frontex vertrok om die reden. Sinds 1 maart 2023 is de Nederlandse oud-militair Hans Leijtens de hoogste baas van Frontex, dat zijn hoofdkantoor in Polen heeft.
Maar volgens de Belgische organisatie 11.11.11 staat Frontex zwak vergeleken met lidstaten die het niet nauw nemen met correct asielbeleid. "In Bulgarije bijvoorbeeld zien we dat Frontex-medewerkers gevraagd wordt te vertrekken, zodat ze niet kunnen documenteren. De rol van monitoring en toezicht wordt onvoldoende erkend door de lidstaten, maar ook door Frontex zelf onvoldoende breed ingevuld. Frontex is nodig, maar moet zich anders organiseren."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
6 uur geleden