Belgisch rapport: wegsturen asielzoekers aan grens neemt toe
BRUSSEL (ANP) - Europese landen hebben aan hun buitengrenzen vorig jaar meer migranten weggestuurd dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit een rapport van de Belgische mensenrechtenorganisatie 11.11.11. Zulke pushbacks zijn in strijd met het Europese en internationale recht.
Volgens cijfers van 11.11.11 werden in 2023 op deze manier 340.000 mensen weggestuurd zonder dat ze de kans kregen om asiel aan te vragen. De cijfers liggen misschien nog hoger, omdat ook in afgelegen gebieden of op zee pushbacks zijn.
"We zien een ongelofelijke stijging van het aantal pushbacks in vergelijking met 2022", zegt 11.11.11-directeur Els Hertogen tegen de Vlaamse omroep VRT. "Vorig jaar hebben we dezelfde oefening gemaakt en kwamen we uit op 225.000 pushbacks in 2022. Voor 2023 waren het er ruim 340.000. Dat is ook voor ons schrikken; we hadden niet gedacht dat het zo sterk zou stijgen."
Monitoring onder druk
Elke dag sturen de EU-landen gemiddeld bijna 950 migranten weg, soms met geweld. De Europese grensbewakingsdienst Frontex helpt met het toezicht op de Europese buitengrenzen. De organisatie kreeg lange tijd het verwijt dat ze dergelijke pushbacks oogluikend toestond of verheimelijkte. De vroegere topman van Frontex vertrok om die reden. Sinds 1 maart 2023 is de Nederlandse oud-militair Hans Leijtens de hoogste baas van Frontex, dat zijn hoofdkantoor in Polen heeft.
Maar volgens de Belgische organisatie 11.11.11 staat Frontex zwak vergeleken met lidstaten die het niet nauw nemen met correct asielbeleid. "In Bulgarije bijvoorbeeld zien we dat Frontex-medewerkers gevraagd wordt te vertrekken, zodat ze niet kunnen documenteren. De rol van monitoring en toezicht wordt onvoldoende erkend door de lidstaten, maar ook door Frontex zelf onvoldoende breed ingevuld. Frontex is nodig, maar moet zich anders organiseren."
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - De Europese Unie vervult nog altijd een belangrijke leiderschapsrol in de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tijdens de klimaattop in het Braziliaanse Belém, verzekert Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). Met twijfels van milieuorganisaties over de opgestelde doelen voor 2035 en 2040 is hij het niet eens. "Kijk naar wat hier echt op tafel ligt in termen van ambities en plannen", zegt hij. "Met uitzondering van Groot-Brittannië is er niemand die net zoveel doet als de Europese Unie."
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
5 uur geledenMEDINA (ANP/AFP) - Bij de Saudische stad Medina heeft een fataal ongeluk plaatsgevonden met een bus vol Indiase pelgrims. Minstens 45 inzittenden zijn om het leven gekomen, aldus de politie in India.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een Britse man die is veroordeeld voor een Twitter-hack in 2020, waarbij accounts van bekende personen zoals de Amerikaanse oud-president Barack Obama werden gehackt, moet meer dan 4,6 miljoen euro aan bitcoin terugbetalen. Dat melden Britse aanklagers.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Duitsland heft een gedeeltelijke stop op wapenexporten naar Israël op. Daardoor kunnen vanaf 24 november opnieuw wapens voor gebruik in Gaza worden geëxporteerd.
9 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Zuid-Korea stelt militair overleg met Noord-Korea voor over de grens tussen de landen. Het doel hiervan is om botsingen langs de grens te voorkomen en de militaire spanningen te verminderen, aldus een Zuid-Koreaanse topfunctionaris.
10 uur geleden