Belgisch rapport: wegsturen asielzoekers aan grens neemt toe
BRUSSEL (ANP) - Europese landen hebben aan hun buitengrenzen vorig jaar meer migranten weggestuurd dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit een rapport van de Belgische mensenrechtenorganisatie 11.11.11. Zulke pushbacks zijn in strijd met het Europese en internationale recht.
Volgens cijfers van 11.11.11 werden in 2023 op deze manier 340.000 mensen weggestuurd zonder dat ze de kans kregen om asiel aan te vragen. De cijfers liggen misschien nog hoger, omdat ook in afgelegen gebieden of op zee pushbacks zijn.
"We zien een ongelofelijke stijging van het aantal pushbacks in vergelijking met 2022", zegt 11.11.11-directeur Els Hertogen tegen de Vlaamse omroep VRT. "Vorig jaar hebben we dezelfde oefening gemaakt en kwamen we uit op 225.000 pushbacks in 2022. Voor 2023 waren het er ruim 340.000. Dat is ook voor ons schrikken; we hadden niet gedacht dat het zo sterk zou stijgen."
Monitoring onder druk
Elke dag sturen de EU-landen gemiddeld bijna 950 migranten weg, soms met geweld. De Europese grensbewakingsdienst Frontex helpt met het toezicht op de Europese buitengrenzen. De organisatie kreeg lange tijd het verwijt dat ze dergelijke pushbacks oogluikend toestond of verheimelijkte. De vroegere topman van Frontex vertrok om die reden. Sinds 1 maart 2023 is de Nederlandse oud-militair Hans Leijtens de hoogste baas van Frontex, dat zijn hoofdkantoor in Polen heeft.
Maar volgens de Belgische organisatie 11.11.11 staat Frontex zwak vergeleken met lidstaten die het niet nauw nemen met correct asielbeleid. "In Bulgarije bijvoorbeeld zien we dat Frontex-medewerkers gevraagd wordt te vertrekken, zodat ze niet kunnen documenteren. De rol van monitoring en toezicht wordt onvoldoende erkend door de lidstaten, maar ook door Frontex zelf onvoldoende breed ingevuld. Frontex is nodig, maar moet zich anders organiseren."
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
10 minuten geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
31 minuten geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Egypte meldt dat overeenstemming is bereikt over de leden van het vijftienkoppige Palestijnse technocratische comité dat de Gazastrook moet besturen. Dat moet dienen als overgangsautoriteit in het Palestijnse gebied, dat nu nog onder controle staat van Hamas.
49 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Enkele officieren van het Zweedse leger zijn woensdag aangekomen in Groenland, meldt de Zweedse premier Ulf Kristersson op X. Zij zullen samen met Denemarken en een aantal andere bondgenoten de militaire aanwezigheid in en rond het eiland vergroten, na dreigementen van de Amerikanen om het eiland in te nemen.
50 minuten geledenNUUK (ANP) - Denemarken gaat "vanaf vandaag" de militaire aanwezigheid in Groenland versterken, meldt de Groenlandse regering. De aankondiging kwam vlak voor een cruciaal overleg over Groenland woensdag in Washington.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De nieuwe Oekraïense defensieminister Mychajlo Fedorov heeft gezegd dat 2 miljoen landgenoten worden gezocht voor het ontduiken van de mobilisatie. Ook zijn volgens hem 200.000 militairen ongeoorloofd afwezig.
2 uur geleden