Belgisch luchtruim dicht door probleem bij luchtverkeersleiding
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische luchtruim is donderdagmiddag gesloten door een technisch probleem bij de Belgische luchtverkeersleider skeyes. Doorgaans vliegen er ook veel vliegtuigen over België naar Nederland, maar de impact op vliegverkeer van en naar ons land lijkt beperkt.
Rond 15.00 uur bleek dat het luchtverkeersleidingssysteem van skeyes niet goed functioneerde. Daarom is het luchtruim tijdelijk gesloten en kunnen er geen vliegtuigen landen of opstijgen op de belangrijkste luchthavens in België, zoals Brussels Airport.
De oorzaak van het probleem is nog niet duidelijk. Alle vliegtuigen die op dat moment in het luchtruim vlogen dat skeyes controleert (tot ongeveer 7500 meter hoogte), werden omgeleid naar omringende landen. "Dat gebeurde op een veilige manier aan de hand van een back-upsysteem", aldus skeyes.
Eurocontrol
Vluchten die boven de 7500 meter over België gaan, kunnen wel doorgaan. Die worden gecontroleerd door Eurocontrol. Volgens Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) hebben vliegtuigen die over België naar Nederland vliegen daarom weinig last van de maatregel. Ze zetten nu alleen hun daling later in, namelijk pas boven Nederland.
Vanwege de windrichting stijgen vliegtuigen momenteel op richting het noorden. Als ze naar het zuiden moeten, maken ze vervolgens een grote bocht. Daardoor zijn ze doorgaans al op de vereiste hoogte voor ze boven België komen, laat een woordvoerder van LVNL weten. Wel kunnen vluchten tussen Nederland en België volgens hem momenteel niet vertrekken.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
30 minuten geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.
47 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.
1 uur geledenLONDEN/PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk wil meedoen met de Europese Unie als die bevroren Russische tegoeden aanspreekt voor financiële steun aan Oekraïne. Het VK staat "klaar om in beweging te komen", zei de Britse premier Keir Starmer in een vergadering van Oekraïne-bondgenoten.
2 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP/RTR) - Internationale bemiddelaars zijn in de Egyptische hoofdstad Caïro bijeengekomen om de tweede fase te bespreken van het bestand tussen Israël en de Palestijnse Hamas voor de Palestijnse Gazastrook. Het gaat om delegaties uit Egypte, Qatar en Turkije, meldden Egyptische staatsmedia.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne kan leven met een limiet op de omvang van zijn strijdkrachten als onderdeel van een vredesplan, meldt de Financial Times. Het land protesteerde fel tegen de begrenzing in het nieuwe Amerikaanse vredesplan, maar zou die na een verruiming willen accepteren.
2 uur geleden