Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

België wist van risico's in EU-contract met AstraZeneca

België wist van risico's in EU-contract met AstraZeneca

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie had kunnen weten dat het moeilijk was vaccinfabrikant AstraZeneca aan zijn afspraken te houden. De Belgische regering was gewaarschuwd dat het voorgestelde contract de EU weinig in handen gaf om tijdige levering van de coronavaccins af te dwingen, maar meende dat het al te laat was om die waarschuwing door te geven. Dat staat volgens nieuwsplatform Politico en opinieblad Knack in documenten die ze hebben opgevraagd.

AstraZeneca levert de EU van meet af aan al veel minder vaccins dan was afgesproken. De EU probeerde daar in overleg met de Brits-Zweedse farmaceut tevergeefs verandering in te brengen en stapt nu naar de rechtbank in Brussel. Het contract valt onder Belgisch recht.

Met het oplopen van de ruzie met AstraZeneca rees de vraag of Brussel misschien argeloos een contract had getekend dat niet helemaal was dichtgetimmerd. Zo leken de Britten, die aanvankelijk hun AstraZeneca-vaccins wel op tijd kregen, hardere afspraken te hebben gemaakt. In nieuwe contracten legt de EU, anders dan bij AstraZeneca, inmiddels vast hoeveel doses fabrikanten iedere maand verplicht moeten leveren.

Geen zekerheid

Het contract met AstraZeneca bood geen zekerheid, vond de consultant die door de Belgische regering om raad was gevraagd. België zou daarbovenop extra afspraken moeten maken, adviseerde Deloitte op 17 augustus, tien dagen voor het contract werd getekend.

"We nemen aan dat er goede redenen zijn om te verwachten dat het voorziene leveringsschema zal worden waargemaakt", schreef Deloitte. "Maar het contract voorziet niet in sancties als de leveringsdata en -hoeveelheden niet worden gerespecteerd." Ook waarschuwde de consultant voor voorrangsafspraken van AstraZeneca met andere klanten, zoals het Verenigd Koninkrijk.

Meer uit Buitenland

Zuid-Korea leidt half miljoen dronestrijders op

SEOUL (ANP) - Zuid-Korea zal zijn dronecapaciteiten uitbreiden om Noord-Korea het hoofd te bieden, onder meer door 500.000 dronestrijders op te leiden. Dat maakte het ministerie van Defensie vrijdag bekend.

45 minuten geleden
Congo: aantal gevallen van ebola gestegen naar ruim 1100

KINSHASA (ANP) - Het aantal bevestigde ebolagevallen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is gestegen tot 1155, waaronder 304 sterfgevallen. Dat blijkt uit gegevens van de Congolese regering.

4 uur geleden
Koning Charles maakt belastingaangifte en woonplannen bekend

LONDEN (ANP) - Koning Charles zal na de renovatie van Buckingham Palace volgend jaar niet in het paleis gaan wonen. Dat heeft het Britse koningshuis donderdag bekendgemaakt.

4 uur geleden
Berucht Amerikaans detentiecentrum 'Alligator Alcatraz' gesloten

WASHINGTON (ANP) - De omstreden Amerikaanse detentiefaciliteit die bekendstaat als Alligator Alcatraz is gesloten, melden de autoriteiten. Er zaten geen gevangenen meer en het centrum was niet langer nodig als noodfaciliteit, aldus de gouverneur van Florida, Ron DeSantis.

4 uur geleden
VS zeggen 150 miljoen dollar aan hulp toe voor Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben Venezuela 150 miljoen dollar toegezegd nadat het land werd getroffen door twee zware aardbevingen. Zo'n 50 miljoen dollar moet naar organisaties gaan die al actief zijn in het land, en 100 miljoen naar een humanitair VN-fonds.

7 uur geleden
Italië en Frankrijk willen nieuwe vredesmissie in Libanon

ANTIBES (ANP/AFP) - Italië en Frankrijk willen na het aflopen van de VN-vredesmissie UNIFIL een nieuwe vredesmacht opzetten in Libanon, melden de landen na afloop van een ontmoeting in het Franse Antibes. Ze zeggen te willen voorkomen dat er een machtsvacuüm ontstaat als het mandaat van UNIFIL eind dit jaar na lange tijd afloopt.

8 uur geleden
Dodental van aardbevingen in Venezuela loopt op

CARACAS (ANP/AFP) - Het dodental van twee zware aardbevingen die kort na elkaar plaatsvonden in Venezuela is verder opgelopen naar 188, meldt voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Zo'n tweehonderd mensen zouden nog vastzitten onder het puin en er zijn minstens 1520 gewonden, aldus Rodriguez.

9 uur geleden