België: onaanvaardbaar dat VS Rusland niet als agressor benoemen
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Belgische minister van Buitenlandse Zaken en vicepremier Maxime Prévot vindt het "totaal onaanvaardbaar" dat de VS niet expliciet willen benoemen dat Rusland de agressor is in de oorlog in Oekraïne. Dat zei Prévot voor het begin van de vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
Maandag wordt in een vergadering van de Verenigde Naties gestemd over een resolutie van de VS, waarin de Amerikanen Rusland niet expliciet aanmerken als de agressor. In die resolutie wordt ook niet geëist dat Russische troepen worden teruggetrokken uit Oekraïne.
"We herdenken de trieste derde verjaardag van de illegale inval van Rusland in Oekraïne", zei Prévot. "We moeten Rusland absoluut blijven veroordelen en een nieuw pakket sancties instellen." Dat laatste hebben de EU-ministers maandag gedaan. "En aan de andere kant moeten we onze sterke en permanente steun aan Oekraïne herhalen."
Prévot heeft er geen goed woord voor over dat de VS maandag in de VN Rusland en Oekraïne over "één kam scheren. Er is een agressor en er is een slachtoffer", zei de Belgische minister.
De Amerikaanse president Donald Trump noemde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky vorige week een dictator en beschuldigde Oekraïne ervan de oorlog tegen Rusland te zijn begonnen. Deze uitspraken leidden internationaal tot veel ophef.
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
1 uur geledenKYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.
1 uur geledenLUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.
3 uur geleden