België moet snel actie ondernemen tegen overvolle gevangenissen
BRUSSEL (ANP/BELGA) - België wordt door de Raad van Europa opgeroepen "dringend actie" te ondernemen tegen structurele overbevolking van gevangenissen en de slechte omstandigheden erin. Dat hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Raad van Europa maandag gedaan.
In België zitten volgens de Europese mensenrechtenorganisatie nu 12.737 mensen in een gevangenis, terwijl de capaciteit op 11.030 gevangenen ligt. Ook zouden 190 gevangenen alleen een matras op de grond hebben. De buitenlandministers van de Raad van Europa betreuren het dat België zijn eerdere doel heeft losgelaten om het aantal gedetineerden te beperken tot 10.000.
"Nu een regeringsakkoord wordt onderhandeld en weldra een nieuwe regering volheid van bevoegdheid heeft, zal deze nieuwe regering kunnen tonen dat België het toezicht van de Raad van Europa op de eerbiediging van mensenrechten ernstig neemt", aldus de ministers.
In Nederland zitten de gevangenissen en politiebureaus vol, meldde staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie) vorige week aan de Tweede Kamer. Er is geen plek meer voor nieuwe gedetineerden en arrestanten. Gedetineerden mogen aan het eind van hun straf vooralsnog drie dagen eerder naar huis. Daarmee wordt ruimte gemaakt voor nieuwe gevangenen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.
1 uur geledenMODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.
2 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt de aanvallen op X.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
18 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
18 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
20 uur geleden