België moet snel actie ondernemen tegen overvolle gevangenissen
BRUSSEL (ANP/BELGA) - België wordt door de Raad van Europa opgeroepen "dringend actie" te ondernemen tegen structurele overbevolking van gevangenissen en de slechte omstandigheden erin. Dat hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Raad van Europa maandag gedaan.
In België zitten volgens de Europese mensenrechtenorganisatie nu 12.737 mensen in een gevangenis, terwijl de capaciteit op 11.030 gevangenen ligt. Ook zouden 190 gevangenen alleen een matras op de grond hebben. De buitenlandministers van de Raad van Europa betreuren het dat België zijn eerdere doel heeft losgelaten om het aantal gedetineerden te beperken tot 10.000.
"Nu een regeringsakkoord wordt onderhandeld en weldra een nieuwe regering volheid van bevoegdheid heeft, zal deze nieuwe regering kunnen tonen dat België het toezicht van de Raad van Europa op de eerbiediging van mensenrechten ernstig neemt", aldus de ministers.
In Nederland zitten de gevangenissen en politiebureaus vol, meldde staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie) vorige week aan de Tweede Kamer. Er is geen plek meer voor nieuwe gedetineerden en arrestanten. Gedetineerden mogen aan het eind van hun straf vooralsnog drie dagen eerder naar huis. Daarmee wordt ruimte gemaakt voor nieuwe gevangenen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
4 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
6 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
8 uur geleden