België houdt kerncentrales langer open, mede om oorlog Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - België houdt twee van de kerncentrales die in 2025 zouden sluiten toch langer open. De regering laat ze nog tien jaar draaien nu onder meer de oorlog in Oekraïne het alternatief aardgas peperduur, onzeker en bedenkelijk heeft gemaakt.
"De oorlog verandert op een zeer ingrijpende wijze de manier waarop we naar energie kijken", zegt premier Alexander De Croo. België moet af van zijn "pijnlijke afhankelijkheid" van fossiele brandstoffen uit het buitenland. Dit mede om de torenhoge energierekening te drukken en "Rusland minder middelen te geven om die vreselijke oorlog te financieren".
België ruziede lange tijd over de sluiting van de reactoren in Doel en Tihange, niet ver van de Nederlandse grens. De huidige regeringscoalitie besloot de al jaren geleden voorgenomen 'kernuitstap', kroonjuweel van het Vlaamse Groen en het Waalse Ecolo, door te zetten en tijdelijk extra gascentrales in te zetten. Maar coalitiepartner na coalitiepartner en medestander na medestander bedacht zich. Daarop zwichtten ook de groene partijen.
Hernieuwbare energie
De regeringspartijen hebben nu afgesproken dat ze gaan proberen de levensduur van Doel 4 en Tihange 3, de jongste van het land, tot 2035 te verlengen, zegt energieminister Tinne Van der Straeten (Groen). De groenen hebben in ruil bedongen dat België 1 miljard euro extra steekt in de overgang naar hernieuwbare energie. Die zou daarmee "een ongeziene versnelling" krijgen. Vervangende gascentrales komen er toch, om zeker te stellen dat België nooit van elektriciteit verstoken raakt of de prijs weer ziet ontploffen.
Helemaal zeker is het nog niet dat de centrales nu ook daadwerkelijk openblijven. De regering moet nog gaan onderhandelen met uitbater Engie, die stelt dat het daarvoor te laat is. Maar volgens deskundigen is dat een geldkwestie.
Het afscheid van kernenergie stuit in heel Europa op steeds breder verzet. Onder meer Nederland en Frankrijk willen juist nieuwe kerncentrales bouwen. Duitsland is een van de weinige resterende landen die lijkt vol te houden.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt Irak dat het niet zonder gevolgen blijft als Nouri al-Maliki weer premier wordt. Het land kan dan niet langer rekenen op Amerikaanse steun, schreef hij op sociale media.
1 uur geledenTUCSON (ANP) - In de Amerikaanse grensstaat Arizona is iemand ernstig gewond geraakt na een schietincident waar de grenspolitie bij betrokken was. Dat meldt de lokale politie aan NBC News. In de VS ontstond de afgelopen tijd grote onrust door fatale schietpartijen waarbij federale agenten betrokken waren. Over wat precies is voorgevallen in Pima County bestaat nog onduidelijkheid.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft beklemtoond dat de minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, niet aftreedt naar aanleiding van de schietpartij afgelopen weekend in Minneapolis in de staat Minnesota, waarbij een 37-jarige man door federale agenten werd doodgeschoten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse componist Philip Glass heeft de wereldpremière van zijn nieuwe stuk in het Kennedy Center in Washington geschrapt. Het National Symphony Orchestra zou in juni voor het eerst zijn stuk Symphony No. 15: Lincoln spelen. Maar Glass wil niet dat dit doorgaat nu president Donald Trump het culturele centrum heeft overgenomen.
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De Amerikaanse federale autoriteiten beschuldigen twee vrouwen van geweld tegen federale agenten na de dood van Alex Pretti in de staat Minnesota. Ze zouden agenten in de vingers hebben gebeten, berichten lokale en landelijke media als NBC News en de Minnesota Star Tribune. In één geval zou een deel van de vinger zijn afgebeten.
4 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De conservatieve ondernemer en politicus Nasry Juan Asfura Zablah is na de gewonnen presidentsverkiezingen geïnstalleerd als president van Honduras. Asfura werd in zijn campagne geprezen door president Donald Trump.
5 uur geleden