België heeft Amerikaanse ambassadeur teruggefloten
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, heeft dinsdag van de Belgische regering te verstaan gekregen dat elke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van België in strijd is met de diplomatieke basisregels. Hij is "herinnerd aan de rol en de beperkingen van een ambassadeur die in België is geaccrediteerd", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag in een persbericht.
White moest dinsdag verantwoording afleggen over zijn forse kritiek op België.
De Amerikaanse ambassadeur schreef maandag op X dat België antisemitisme beter moet aanpakken en eiste dat gerechtelijk onderzoek naar drie Joodse religieuze besnijders wordt stopgezet. Die opmerkingen vielen verkeerd bij de Belgische regering. White werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden. Daar sprak hij een krap halfuur met de hoogste Belgische diplomaat, Theodora Gentzis.
De Belgische regering veroordeelt "consequent en ondubbelzinnig alle vormen van antisemitisme en racisme, zowel op haar grondgebied als in het buitenland", staat verder in het persbericht.
Geen excuses
Die strijd moet samen worden gevoerd in plaats van verdeeldheid te zaaien, staat er verder. "Ongegronde beschuldigingen dienen dit doel niet."
White heeft naar eigen zeggen geen excuses aangeboden, meldt de Belgische omroep VRT. Dat was volgens de ambassadeur niet nodig. Hij ontkent dat hij België met zijn uithaal op X heeft beledigd. België is volgens hem niet antisemitisch, maar hij zei er meteen bij dat er sprake is van "een stijging van de antisemitische activiteit in België".
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
15 minuten geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
28 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft drie mannen geëxecuteerd die beschuldigd werden van samenwerking met de Israëlische inlichtingendienst Mossad. Al Jazeera meldt dat twee van de mannen betrokken zouden zijn geweest bij de dood van een lid van de Iraanse veiligheidsdiensten.
41 minuten geledenJEREVAN (ANP) - Frankrijk zal niet deelnemen aan de door de VS geleide Hormuz-missie zolang daaromtrent onduidelijkheid bestaat. Dat zegt president Emmanuel Macron in Jerevan, voorafgaand aan een Europese top in de Armeense hoofdstad.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De boodschap dat Europese landen de afspraken met de Verenigde Staten over het gebruik van militaire bases moeten nakomen is overgekomen in Europa, zegt NAVO-topman Mark Rutte. "Ze zorgen er nu voor dat alle bilaterale overeenkomsten worden uitgevoerd" die de VS en Europese bondgenoten daarover hebben gesloten.
47 minuten geledenBEIROET (ANP) - Israël heeft opnieuw inwoners in het zuiden van Libanon opgeroepen hun huizen te verlaten. De Israëlische krijgsmacht (IDF) dreigt met een nieuwe aanval. Zondag vaardigde de IDF ook al evacuatiebevelen uit voor elf dorpen in Zuid-Libanon.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Een tanker is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten geraakt door onbekende projectielen. Dat meldt de Britse scheepvaartmonitor United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) maandag.
6 uur geleden