België geeft AstraZeneca-vaccin ook aan veertiger
BRUSSEL (ANP) - België gaat het coronavaccin van AstraZeneca ook toedienen aan veertigers. Nog jongere Belgen die al een AstraZeneca-prik hebben gekregen, krijgen ook een tweede. De heel kleine kans op bloedstollingsproblemen weegt niet op tegen de bescherming die het middel veertigers en vijftigers biedt tegen het coronavirus, vinden de Belgische autoriteiten.
Uit ongerustheid over de zeldzame maar gevaarlijke combinatie van bloedklonters en een bloedplaatjestekort prikte België tot dusver enkel nog mensen van 56 jaar en ouder met het AstraZeneca-vaccin. Wie jonger is, heeft meer kans op de bijwerking en minder te winnen bij inenting. Nederland heeft die grens op 60 jaar gelegd.
Maar ook voor veertigers winnen de voordelen van de nadelen, concludeert België nu. Het land kan de AstraZeneca-vaccins ook niet missen om het inenten van burgers van middelbare leeftijd op stoom te houden. De leeftijdsgrens zakt daarom naar 41.
Zwangere vrouwen
Wie zonder problemen al eens is geprikt met het vaccin, kan zorgeloos de tweede nemen, wijst onderzoek volgens de Vlaamse minister Wouter Beke (Volksgezondheid) uit. Voor hen is daarom helemaal geen leeftijdsgrens meer.
Dat geldt ook voor het Janssen-vaccin. Dat middel lijkt heel soms dezelfde bijwerking te vertonen, maar het risico is zo klein dat ook bijvoorbeeld Nederland het voor alle leeftijden gebruikt. België volgt dat voorbeeld.
België gaat verder, anders dan Nederland, zwangere vrouwen met voorrang inenten.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
5 dagen geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
6 dagen geledenHEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.
6 dagen geleden