Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

België en Tsjechië willen meer EU-opsporing bij Russische invloed

België en Tsjechië willen meer EU-opsporing bij Russische invloed

BRUSSEL (ANP) - België en Tsjechië willen dringend op Europees niveau de Russische inmenging in de Europese verkiezingen aanpakken. In een gezamenlijke brief vragen deze twee landen aan alle EU-leiders om de opsporingsbevoegdheden van enkele Europese instellingen uit te breiden. "Die schieten nu tekort", zegt de Belgische premier Alexander De Croo.

Tsjechië maakte recent bekend een netwerk te hebben opgerold dat Europese politici heeft betaald voor het verspreiden van Russische propaganda. Ook ten minste één Nederlandse politicus zou onder Russische invloed staan, volgens het Tsjechische onderzoek. België heeft, met Brussel als zetel van de Europese Raad, het Europees Parlement en de NAVO, een juridische verantwoordelijkheid bij de opsporing van eventuele omkoping. De Belgische justitie heeft inderdaad een onderzoek geopend.

Maar eigenlijk kunnen een klein aantal betrokken landen niet genoeg uitrichten tegen deze grote internationale zaak van Russische overtredingen en het potentiële gevaar van de beïnvloeding, is de strekking van de brief van De Croo en zijn Tsjechische collega. Daarom willen de landen er een gezamenlijke EU-zaak van maken. Ze willen "dat de Europese Raad echt wel een opdracht geeft om dit zo snel mogelijk te gaan verder uitwerken", zegt De Croo bij aankomst op de top.

Meer bevoegdheden

Het Europees Openbaar Ministerie en het Europese fraudebestrijdingsdienst OLAF kunnen Russische beïnvloeding nu niet voldoende bestrijden, vindt De Croo. Hij bepleit ruimere taken en bevoegdheden voor de beide EU-instanties.

"We kunnen Rusland simpelweg niet weg laten komen met een dergelijke openlijke aanval op onze democratische instituten en principes", stelt de brief van België en Tsjechië. De daders moeten dan ook niet alleen op individuele sanctielijsten van landen komen, maar ook op een Europese sanctielijst, vinden de Tsjechen en Belgen.

Tijdsnood

De Belgische premier Alexander De Croo zei bij binnenkomst op de topbijeenkomst van EU-regeringsleiders dat er geen tijd te verliezen valt samen de Russische beïnvloeding goed aan te pakken. "Dit is de laatste Europese Raad van regeringsleiders voor de Europese verkiezingen", herinnerde hij. "We moeten niet naïef zijn en ons afvragen of we wel genoeg zijn toegerust om een antwoord te bieden aan dit type van hybride oorlogsvoering, dat we pakweg tien jaar geleden nog niet hadden".

Meer uit Buitenland

Syrische dictator Assad bij verstek ter dood veroordeeld

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische dictator Bashar al-Assad is in zijn thuisland bij verstek ter dood veroordeeld. Hij werd in 2024 afgezet en vluchtte toen naar Rusland. De familie Assad had tientallen jaren de controle over Syrië.

1 uur geleden
Dodental ebola-uitbraak Congo loopt op tot boven 2000

KINSHASA (ANP/RTR) - Het aantal mensen dat in de Democratische Republiek Congo is overleden aan het ebolavirus, is opgelopen tot 2011. In totaal zijn 4381 besmettingen vastgesteld. Dat blijkt uit de nieuwste data van de Congolese gezondheidsautoriteiten.

1 uur geleden
Doden na Russische aanval op Zaporizja in zuidoosten van Oekraïne

ZAPORIZJA (ANP/AFP) - Bij een Russische aanval op de Oekraïense stad Zaporizja zijn zes doden en negentien gewonden gevallen, verklaart president Volodymyr Zelensky. De zuidoostelijke stad is volgens hem getroffen door onder meer ballistische raketten van Noord-Koreaanse makelij.

1 uur geleden
Zoektocht naar overlevenden na aardbeving Colombia gaat door

PEREIRA (ANP/AFP) - Reddingswerkzaamheden in Colombia zijn ook in de nacht doorgegaan na de zware aardbeving van maandag. Daarbij kwamen zeker 164 mensen om het leven. De verwachting is dat het dodental nog verder oploopt.

2 uur geleden
Luchtverkeer Japan verstoord door naderende tyfoon

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Het luchtvaartverkeer in Japan wordt ontregeld door de naderende tyfoon Chan-hom. De maatschappijen All Nippon Airways (ANA) en Japan Airlines hebben dinsdag vluchten van en naar het eiland Honshu geschrapt. Honshu is het grootste eiland van Japan met onder meer hoofdstad Tokio.

2 uur geleden
Australië en Vietnam versterken militaire samenwerking om China

CANBERRA (ANP/AFP) - Australië en Vietnam gaan hun militaire samenwerking uitbreiden om tegenwicht te bieden aan China's toenemende aanwezigheid in de Stille Oceaan en de Zuid-Chinese Zee.

4 uur geleden
Dodental aardbeving Colombia loopt opnieuw op

PEREIRA (ANP) - Het dodental ten gevolge van de aardbeving met een kracht van 7.4 in Colombia is opgelopen tot zeker 132 mensen. Dat melden onder meer de Colombiaanse radiozenders Caracol en Blu op basis van cijfers van de Colombiaanse Vereniging van Hoofdsteden, Asocapitales.

8 uur geleden