België draait proef met sneltests
BRUSSEL (ANP) - België draait proef met coronasneltests. In een twintigtal plaatsen kunnen Belgen met coronaverschijnselen een test ondergaan. Binnen een kwartier horen ze de uitslag. Nederland zet al een week of twee sneltests in.
Veertien huisartsenpraktijken en zes testcentra doen aan de proef mee, melden Belgische media. Die moet uitwijzen of de sneltests klaar zijn voor gebruik in heel het land. Als mensen niet langer een dag of nog langer hoeven te wachten voor ze weten of ze besmet zijn, kan de opsporing van personen aan wie ze het coronavirus misschien hebben doorgegeven eerder beginnen. Dat maakt het gemakkelijker om het virus te beletten verder om zich heen te grijpen. Bovendien kan een negatieve sneltest misschien ooit veilige toegang bieden tot een theater of stadion.
Alleen mensen die minder dan vijf dagen coronasymptomen hebben, kunnen een sneltest laten afnemen. Wie al langer ziek is, loopt het risico dat de test niet betrouwbaar is. Het experiment loopt tot 6 januari. Als het goed uitpakt, worden de sneltests vervolgens ook elders ingezet.
Vlaamse leerlingen en leraren kunnen binnenkort ook een sneltest ondergaan als ze nauw contact hebben gehad met een besmet persoon. De eerste proeven zijn al begonnen. De scholen in België zijn nog open en alles is de autoriteiten eraan gelegen om dat zo te houden.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Italië zegt zich niet te laten intimideren door de Spaanse dreigementen over tegenmaatregelen vanwege de binnengrenscontroles die Italië eerder instelde voor reizigers uit Spanje. Rome kwam daarmee nadat afgelopen week tienduizenden migranten de Spaanse exclave Ceuta in Noord-Afrika hadden weten te bereiken vanuit Marokko. Tientallen mensen kwamen daarbij om.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Washington heeft de Amerikaanse president Donald Trump opgedragen de bouw van een balzaal aan het Witte Huis tot nader order stil te leggen. De uitspraak wordt pas over twee weken van kracht, om Trump de tijd te gunnen de zaak eventueel voor te leggen aan het Hooggerechtshof.
4 uur geledenMEKKA (ANP/RTR) - Het defensiepact dat Saudi-Arabië, Turkije en Pakistan zijn overeengekomen, omvat een clausule op basis waarvan de drie landen elkaar verdedigen wanneer zij worden aangevallen. In een door Pakistan gedeelde gezamenlijke verklaring staat dat "een aanval op een van de drie staten zal worden gezien als een aanval tegen allen", vergelijkbaar met artikel 5 van de NAVO. Ook worden afspraken gemaakt over intensievere defensiesamenwerking.
6 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - De Thaise premier Anutin Charnvirakul belooft strengere wapenwetten als reactie op een fatale schietpartij. Een 14-jarige jongen schoot vrijdag twee van zijn grootouders dood en daarna vijf anderen op zijn school, voordat hij zichzelf van het leven beroofde.
7 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse regering dreigt met tegenmaatregelen als Italië de grenscontroles die het heeft ingesteld tegen het land niet voor komende zondag opheft. Italië stelde deze in nadat tienduizenden migranten vorige week de Spaanse exclave Ceuta binnenkwamen.
7 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - Houthi-rebellen hebben een droneaanval uitgevoerd in de provincie Marib, in Jemen. Daarbij zijn drie leden van de regeringsstrijdkrachten gedood, meldt een Jemenitische militaire bron aan persbureau AFP.
9 uur geledenMADRID/DEN HAAG (ANP/AFP) - De Spaanse politie heeft een grote smokkelbende opgerold en daarbij zijn 78 mensen opgepakt. Het gaat volgens Europol om een van de grootste criminele netwerken die via de westelijke Middellandse Zee drugs, migranten, wapens en voortvluchtige criminelen smokkelde.
9 uur geleden