Belgen geschokt over Dutroux-uitspraak Israëlische ambassadeur
BRUSSEL (ANP) - Belgische politici zijn woedend over een vergelijking die de Israëlische ambassadeur in België heeft getrokken tussen het oorlogsleed in de Gazastrook en het leed dat de Belgische kindermoordenaar Marc Dutroux heeft veroorzaakt.
Ambassadeur Idit Rosenzweig-Abu had de vergelijking op X gemaakt. Na een reactie van de Belgische regering heeft de ambassadeur het bericht aangepast. Maar persbureau Belga meldt dat donderdag Belgische parlementariërs de Belgische regering hebben opgeroepen om de Israëlische ambassadeur officieel op het matje te roepen. In de Kamer zei de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Hadja Lahbib dat ze "gechoqueerd" was door de vergelijking. Parlementsleden lieten zich vergelijkbaar uit.
De zaak draait om een fotomontage van de Vlaamse krant De Morgen met vrijgelaten Israëlische gijzelaars en Palestijnse gevangenen. De krant had erbij geschreven dat die slachtoffers "altijd iemands vader of kind" zijn. "Marc Dutroux was ook iemands kind", reageerde de ambassadeur op X, verwijzend naar de kindermoordenaar die in de jaren negentig zes meisjes opsloot en verkrachtte en die nog steeds staat voor een collectief Belgisch trauma.
Gevoelig
De Israëlische ambassadeur vindt dat haar punt wel "overeind blijft". Voor de Vlaamse omroep VRT legde ze uit dat voor haar een "crimineel van Hamas" niet op één lijn gesteld mag worden "met een onschuldige Israëlische gijzelaar".
De situatie ligt politiek extra gevoelig omdat andersom vorige week de Belgische ambassadeur in Israël wel werd ontboden. Dat gebeurde nadat de Belgische premier Alexander De Croo, op reis in Israël, zich aan de grens met Gaza kritisch had uitgelaten over Israëls optreden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Het verbod op de Britse pro-Palestijnse actiegroep Palestine Action is onwettig, oordeelt de rechter. De regering plaatste de organisatie in juli op de lijst met terroristische organisaties, maar volgens de rechter is dat in strijd met het recht op vrijheid van meningsuiting.
20 minuten geledenOSLO (ANP) - Het Noorse hof heeft deze week een sms gestuurd naar verschillende organisaties waarvan kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is. Daarin staat een uitnodiging om verder te praten over de ophef die ontstond over de banden van de kroonprinses met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, melden Noorse media.
55 minuten geledenTUCSON (ANP) - De FBI heeft de beloning voor informatie die leidt tot de opsporing van de ontvoerde Nancy Guthrie of haar kidnapper verhoogd tot 100.000 dollar (84.000 euro). Dat is een verdubbeling van het bedrag dat eerder was uitgeloofd.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland gaat Cuba "humanitair helpen" omdat de VS proberen onder meer de olietoevoer naar het eiland te blokkeren. Dit heeft de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov bevestigd. Russische media meldden eerder al dat het Kremlin van plan was binnenkort te hulp te schieten.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/RTR) - Denemarken levert vier F-35-gevechtsvliegtuigen voor de nieuwe Noordpoolmissie van de NAVO. Ook de Verenigde Staten zullen aan de Arctic Sentry-missie bijdragen, zegt defensieminister Troels Lund Poulsen.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/RTR) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft tijdens de veiligheidsconferentie in München een ontmoeting gepland met de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ze zullen het onder meer hebben over Groenland, zei Frederiksen bij aankomst in München.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen het vliegdekschip USS Gerald R. Ford en de bijbehorende militaire schepen naar het Midden-Oosten, melden Amerikaanse media als CBS News en The New York Times (NYT). Die vloot lag voor de kust van Venezuela, maar wordt nu gebruikt om de druk op Iran op te voeren.
2 uur geleden