Belgen geschokt over Dutroux-uitspraak Israëlische ambassadeur
BRUSSEL (ANP) - Belgische politici zijn woedend over een vergelijking die de Israëlische ambassadeur in België heeft getrokken tussen het oorlogsleed in de Gazastrook en het leed dat de Belgische kindermoordenaar Marc Dutroux heeft veroorzaakt.
Ambassadeur Idit Rosenzweig-Abu had de vergelijking op X gemaakt. Na een reactie van de Belgische regering heeft de ambassadeur het bericht aangepast. Maar persbureau Belga meldt dat donderdag Belgische parlementariërs de Belgische regering hebben opgeroepen om de Israëlische ambassadeur officieel op het matje te roepen. In de Kamer zei de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Hadja Lahbib dat ze "gechoqueerd" was door de vergelijking. Parlementsleden lieten zich vergelijkbaar uit.
De zaak draait om een fotomontage van de Vlaamse krant De Morgen met vrijgelaten Israëlische gijzelaars en Palestijnse gevangenen. De krant had erbij geschreven dat die slachtoffers "altijd iemands vader of kind" zijn. "Marc Dutroux was ook iemands kind", reageerde de ambassadeur op X, verwijzend naar de kindermoordenaar die in de jaren negentig zes meisjes opsloot en verkrachtte en die nog steeds staat voor een collectief Belgisch trauma.
Gevoelig
De Israëlische ambassadeur vindt dat haar punt wel "overeind blijft". Voor de Vlaamse omroep VRT legde ze uit dat voor haar een "crimineel van Hamas" niet op één lijn gesteld mag worden "met een onschuldige Israëlische gijzelaar".
De situatie ligt politiek extra gevoelig omdat andersom vorige week de Belgische ambassadeur in Israël wel werd ontboden. Dat gebeurde nadat de Belgische premier Alexander De Croo, op reis in Israël, zich aan de grens met Gaza kritisch had uitgelaten over Israëls optreden.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft met zijn partij Tisza zijn parlementaire meerderheid uitgebreid tot 141 van de in totaal 199 zetels. Dat blijkt na het meetellen van onder meer alle poststemmen en in het buitenland uitgebrachte stemmen, meldde het Hongaarse verkiezingsbureau zaterdag.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
5 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
8 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
8 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
10 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
11 uur geleden