Beleidsmakers Fed voorzien rentestappen met 0,5 procentpunt
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve moet de komende maanden de beleidsrente in de Verenigde Staten per keer met 0,5 procentpunt verhogen. Verscheidene beleidsmakers van de Amerikaanse centralebankenkoepel zien dergelijke stappen als de juiste om de hoge inflatie te bestrijden. Dat valt op te maken uit de notulen van de vergadering vorige maand die woensdag werden gepubliceerd.
De Fed besloot op de vergadering van medio maart de rente met 0,25 procentpunt te verhogen. Volgens de beleidsmakers zullen een of meer verhogingen met 50 basispunten op toekomstige vergaderingen gepast zijn. Vooral als de inflatiedruk groot blijft, zo valt te lezen.
Verder liet de Fed weten dat de bankenkoepel zijn enorme obligatiebezit per maand zal gaan afbouwen. Dat zal met een tempo van maximaal 95 miljard dollar per maand worden gedaan. Daarmee wordt de kredietverlening in de hele economie aangescherpt. De Fed-bestuurders zullen de voorgenomen balansverkorting naar verwachting goedkeuren tijdens de volgende bijeenkomst begin mei.
Prognose
Uit de notulen bleek ook dat "veel" beleidsmakers de rente bij de laatste vergadering liever met 0,5 procentpunt hadden verhoogd, in plaats van met 0,25 procentpunt. In het licht van de Russische invasie in Oekraïne werd daarvan echter afgezien.
De oorlog heeft de kosten van bijvoorbeeld brandstof, voedsel en metalen nog verder opgedreven. Daarmee neemt de vrees voor stagflatie, een situatie met hoge inflatie en nauwelijks economische groei, toe. Dat vormt weer een bedreiging voor de prijsvorming, de groei en de stabiliteit van de financiële markten.
Bij de beleidsvergadering in maart zei de Fed dat de inflatie aanzienlijk hoger zal zijn dan eerder werd aangenomen, namelijk 4,3 procent dit jaar. Dat zal tegen 2024 afgezwakt zijn tot 2,3 procent. De prognose voor de economische groei in 2022 werd verlaagd van 4 procent naar 2,8 procent, terwijl de werkloosheidsprognoses nauwelijks werden gewijzigd.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Economen van Rabobank voorzien economische pijn in Nederland door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Maar een recessie verwachten ze niet, al heeft de bank haar eerdere voorspellingen in een nieuwe raming wel iets verlaagd.
13 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend omhoog door het oplaaiende geweld in het Midden-Oosten. Iran heeft raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein en de Verenigde Staten vielen een Iraans commandocentrum aan. Daarmee zetten de olieprijzen de opmars van deze week voort door onzekerheid over een vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten.
31 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Victoria's Secret hoorde dinsdag bij de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het lingeriemerk heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Topvrouw Hillary Super lijkt daarmee vaart te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
13 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.
13 uur geleden