Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beleggersclub: vooral Duitse bedrijven hebben last van sancties

Beleggersclub: vooral Duitse bedrijven hebben last van sancties

DEN HAAG (ANP) - Vooral Duitse bedrijven lijken geraakt te worden door de sancties die westerse landen aan Rusland opleggen. Beleggersclub European Investors-VEB (EI-VEB) legt uit dat Duitsland door de 'Ostpolitik' van de jaren zeventig van de vorige eeuw qua economie behoorlijk verweven is geraakt met Rusland. Destijds werden de banden met het communistische deel van Duitsland, maar ook met Moskou, aangehaald.

Een van de bedrijven die het meest gebukt gaat onder sancties is energieconcern Uniper. Dat bedrijf is een van de grootste buitenlandse investeerders in de Russische energiesector. Het bedrijf betaalde ook mee aan de gaspijpleiding Nord Stream 2. Duitsland had vanwege de Russische dreiging eerder al besloten dat het proces voor het verkrijgen van een vergunning voor Nord Stream 2 voorlopig wordt stilgelegd. Uniper heeft volgens EI-VEB ook een meerderheidsbelang in het Russische nutsbedrijf Unipro.

Verder wijst EI-VEB op de impact van de sancties voor Duitse bedrijven als HeidelbergCement, dat fabrieken in Rusland heeft en producenten van consumentenartikelen Henkel en Beiersdorf die tot 6 procent van hun omzet in Rusland halen. Ook detailhandelsconcern Metro heeft tientallen winkels in Rusland met duizenden medewerkers.

Europa

In andere delen van Europa zijn er ook tal van bedrijven die grote blootstelling aan Rusland hebben. Als voorbeeld noemt EI-VEB onder andere mijnbouwbedrijf Ferrexpo dat kantoor houdt in Zwitserland maar enkele ijzerertsmijnen bezit in Oekraïne. Het Finse nutsbedrijf Fortum haalt circa een kwart van zijn winst uit Rusland.

De Franse autobouwer Renault heeft op zijn beurt een meerderheidsbelang in Avtovaz, producent van de in Rusland zeer populaire Lada. Rusland is goed voor circa 8 procent van de operationele winst van Renault. Bottelaar Coca-Cola HBC behaalt circa 15 procent van zijn omzet in Rusland.

Verder noemt EI-VEB bierbrouwer Carlsberg en het in de AEX genoteerde Prosus. Het Deense Carlsberg, met een brouwerij in Sint-Petersburg, is marktleider in Rusland. Techinvesteerder Prosus zou circa 8 procent van zijn omzet in Rusland halen. Prosus heeft onder andere een belang in social media platform VKontakte en bezit autoverkoopplatform Avito.

Meer uit Financieel

Overleg zes EU-landen geen bedreiging, zegt voorzitter Eurogroep

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, ziet het overleg van zes lidstaten met de grootste economieën in de EU, waaronder Nederland, niet als bedreiging voor het werk van de Eurogroep. Daar bespreken de ministers van Financiën van de eurolanden vrijwel maandelijks financiële en economische kwesties. "Het is potentieel positief", zei Pierrakakis maandag na afloop van de vergadering van de Eurogroep.

1 uur geleden
Maker van nachtkijkers profiteert van enorme Europese oorlogskas

ATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, beursgenoteerd in Amsterdam, blijft profiteren van de torenhoge defensiebudgetten in Europa. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte vorig jaar een recordomzet van 443,5 miljoen euro, 26 procent meer dan in het voorgaande jaar.

2 uur geleden
Bouwers klimmen flink op vlak Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag vrijwel gelijk geëindigd. Bouwer Heijmans eindigde opnieuw fors hoger na de presentatie van de jaarcijfers vrijdag. In het kielzog klom BAM mee, de concurrent komt later deze week met cijfers.

4 uur geleden
Boete voor logistiek bedrijf uit Amsterdam na dodelijk ongeval

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een boete van 50.000 euro opgelegd aan een logistiek bedrijf uit Amsterdam na een dodelijk arbeidsongeval. Het incident, waarbij een medewerker om het leven kwam na een val van een laadklep, vond plaats op 20 december 2024.

5 uur geleden
Lange rijen en ontruiming op eerste dag AI-top New Delhi

NEW DELHI (ANP/RTR) - De eerste dag van de AI-top in India is maandag rommelig verlopen. Bezoekers klaagden over lange rijen, verwarring en drukte bij het begin van het evenement in New Delhi.

5 uur geleden
Heinen: snel kapitaalmarktunie, maar liefst als hele EU

BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) vindt dat er "echt stappen" moeten worden gezet om tot een kapitaalmarktunie te komen. Mede daarom zijn zes ministers van Financiën van de zes grootste economieën in de EU maandag voor de tweede keer met elkaar in overleg gegaan, zei Heinen. Zijn voorkeur gaat wel uit naar besluitvorming door alle EU-lidstaten.

5 uur geleden
Duizenden gebruikers X klagen over problemen met app

DEN HAAG (ANP) - Socialemediaplatform X lijkt te kampen met een storing. Gebruikers melden onder meer problemen met de app en het laden van hun tijdlijn.

6 uur geleden