Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beleggersclub: vooral Duitse bedrijven hebben last van sancties

Beleggersclub: vooral Duitse bedrijven hebben last van sancties

DEN HAAG (ANP) - Vooral Duitse bedrijven lijken geraakt te worden door de sancties die westerse landen aan Rusland opleggen. Beleggersclub European Investors-VEB (EI-VEB) legt uit dat Duitsland door de 'Ostpolitik' van de jaren zeventig van de vorige eeuw qua economie behoorlijk verweven is geraakt met Rusland. Destijds werden de banden met het communistische deel van Duitsland, maar ook met Moskou, aangehaald.

Een van de bedrijven die het meest gebukt gaat onder sancties is energieconcern Uniper. Dat bedrijf is een van de grootste buitenlandse investeerders in de Russische energiesector. Het bedrijf betaalde ook mee aan de gaspijpleiding Nord Stream 2. Duitsland had vanwege de Russische dreiging eerder al besloten dat het proces voor het verkrijgen van een vergunning voor Nord Stream 2 voorlopig wordt stilgelegd. Uniper heeft volgens EI-VEB ook een meerderheidsbelang in het Russische nutsbedrijf Unipro.

Verder wijst EI-VEB op de impact van de sancties voor Duitse bedrijven als HeidelbergCement, dat fabrieken in Rusland heeft en producenten van consumentenartikelen Henkel en Beiersdorf die tot 6 procent van hun omzet in Rusland halen. Ook detailhandelsconcern Metro heeft tientallen winkels in Rusland met duizenden medewerkers.

Europa

In andere delen van Europa zijn er ook tal van bedrijven die grote blootstelling aan Rusland hebben. Als voorbeeld noemt EI-VEB onder andere mijnbouwbedrijf Ferrexpo dat kantoor houdt in Zwitserland maar enkele ijzerertsmijnen bezit in Oekraïne. Het Finse nutsbedrijf Fortum haalt circa een kwart van zijn winst uit Rusland.

De Franse autobouwer Renault heeft op zijn beurt een meerderheidsbelang in Avtovaz, producent van de in Rusland zeer populaire Lada. Rusland is goed voor circa 8 procent van de operationele winst van Renault. Bottelaar Coca-Cola HBC behaalt circa 15 procent van zijn omzet in Rusland.

Verder noemt EI-VEB bierbrouwer Carlsberg en het in de AEX genoteerde Prosus. Het Deense Carlsberg, met een brouwerij in Sint-Petersburg, is marktleider in Rusland. Techinvesteerder Prosus zou circa 8 procent van zijn omzet in Rusland halen. Prosus heeft onder andere een belang in social media platform VKontakte en bezit autoverkoopplatform Avito.

Meer uit Financieel

Wall Street buigt verlies om in winst door hoop op Irandeal

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York wisten de openingsverliezen maandag gedurende de dag om te buigen in winsten. De handel werd gesteund door president Donald Trump die zei dat Iran "heel graag" een deal wil sluiten. Daardoor verdween de vrees bij beleggers voor een langdurige oorlog in het Midden-Oosten naar de achtergrond.

3 uur geleden
IEA-baas: olieprijs weerspiegelt nog niet de ernst van de crisis

PARIJS (ANP) - De olieprijzen weerspiegelen nog niet de ernst van de ongekende aanvoercrisis die is veroorzaakt door de oorlog in Iran. Maar dat zal binnenkort veranderen, waarschuwt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) maandag.

5 uur geleden
LVMH meldt verminderde verkoop door oorlog in Midden-Oosten

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, zag de verkopen in het afgelopen kwartaal dalen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De maker van luxespullen verkocht vooral minder in de belangrijke winkelstad Dubai en andere delen van het Midden-Oosten.

6 uur geleden
Beurshandelaren krijgen celstraf voor handel met voorkennis

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Twee beurshandelaren uit Genève hebben gevangenisstraffen gekregen voor handel met voorkennis, oordeelde een rechtbank in Parijs. Ze speelden een belangrijke rol in een geheim netwerk, dat ongeveer 20 miljoen euro verdiende met vertrouwelijke informatie. Die voorkennis kwam van een voormalige bankier van de Franse bank Société Générale en ging over een geheime miljardenfusie.

7 uur geleden
Damrak herstelt in slothandel door hoop op vrede in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX op het Damrak liet in het laatste handelsuur maandag wat herstel zien, gedreven door hoop op een uiteindelijk akkoord tussen de VS en Iran. Eerder op de dag stonden de beurzen wereldwijd nog flink lager nadat vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend geen akkoord opleverden. Als gevolg van de mislukte gesprekken kondigde president Donald Trump aan dat de Amerikaanse marine de belangrijke Straat van Hormuz zou blokkeren.

8 uur geleden
Onzekerheid Nederlandse schepen in Straat van Hormuz houdt aan

ROTTERDAM (ANP) - De honderd schepen van Nederlandse reders die in de Straat van Hormuz liggen, blijven in onzekerheid, reageert de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. De aangekondigde blokkade van de Amerikaanse krijgsmacht vanaf maandag 16.00 uur zorgt voor nieuwe onduidelijkheid.

8 uur geleden
Wall Street daalt door afnemende hoop op snel einde oorlog

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.

10 uur geleden