Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beleggersclub: vooral Duitse bedrijven hebben last van sancties

Beleggersclub: vooral Duitse bedrijven hebben last van sancties

DEN HAAG (ANP) - Vooral Duitse bedrijven lijken geraakt te worden door de sancties die westerse landen aan Rusland opleggen. Beleggersclub European Investors-VEB (EI-VEB) legt uit dat Duitsland door de 'Ostpolitik' van de jaren zeventig van de vorige eeuw qua economie behoorlijk verweven is geraakt met Rusland. Destijds werden de banden met het communistische deel van Duitsland, maar ook met Moskou, aangehaald.

Een van de bedrijven die het meest gebukt gaat onder sancties is energieconcern Uniper. Dat bedrijf is een van de grootste buitenlandse investeerders in de Russische energiesector. Het bedrijf betaalde ook mee aan de gaspijpleiding Nord Stream 2. Duitsland had vanwege de Russische dreiging eerder al besloten dat het proces voor het verkrijgen van een vergunning voor Nord Stream 2 voorlopig wordt stilgelegd. Uniper heeft volgens EI-VEB ook een meerderheidsbelang in het Russische nutsbedrijf Unipro.

Verder wijst EI-VEB op de impact van de sancties voor Duitse bedrijven als HeidelbergCement, dat fabrieken in Rusland heeft en producenten van consumentenartikelen Henkel en Beiersdorf die tot 6 procent van hun omzet in Rusland halen. Ook detailhandelsconcern Metro heeft tientallen winkels in Rusland met duizenden medewerkers.

Europa

In andere delen van Europa zijn er ook tal van bedrijven die grote blootstelling aan Rusland hebben. Als voorbeeld noemt EI-VEB onder andere mijnbouwbedrijf Ferrexpo dat kantoor houdt in Zwitserland maar enkele ijzerertsmijnen bezit in Oekraïne. Het Finse nutsbedrijf Fortum haalt circa een kwart van zijn winst uit Rusland.

De Franse autobouwer Renault heeft op zijn beurt een meerderheidsbelang in Avtovaz, producent van de in Rusland zeer populaire Lada. Rusland is goed voor circa 8 procent van de operationele winst van Renault. Bottelaar Coca-Cola HBC behaalt circa 15 procent van zijn omzet in Rusland.

Verder noemt EI-VEB bierbrouwer Carlsberg en het in de AEX genoteerde Prosus. Het Deense Carlsberg, met een brouwerij in Sint-Petersburg, is marktleider in Rusland. Techinvesteerder Prosus zou circa 8 procent van zijn omzet in Rusland halen. Prosus heeft onder andere een belang in social media platform VKontakte en bezit autoverkoopplatform Avito.

Meer uit Financieel

Wall Street hoger, Cisco en AI-chipbedrijf Cerebras uitblinkers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.

6 uur geleden
Succesvolle beursgang AI-chipbedrijf Cerebras in New York

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.

6 uur geleden
Trump: China koopt 200 vliegtuigen van Boeing

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.

10 uur geleden
Flinke plus voor AEX-index, ABN AMRO verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.

10 uur geleden
Merz roemt oud-ECB-president Draghi bij uitreiking Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.

12 uur geleden
Wall Street hoger terwijl beleggers letten op Trump in China

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.

12 uur geleden
Amerikaanse rechter wil schikking Musk niet zomaar goedkeuren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.

14 uur geleden