Beleggers wachten op reactie Israël na aanval door Iran
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst dinsdag af op een flink lager begin. De Europese beurshandel leek maandag nog weinig last te hebben van de Iraanse aanval op Israël afgelopen weekend, maar de zorgen bij beleggers over hoe Israël gaat reageren op die aanval lijken nu toe te nemen.
Ondanks de druk van de Verenigde Staten op Israël om niet terug te slaan, heeft de Israëlische regering laten weten dat Iran "op een gepast moment" een prijs zal betalen voor de aanval. De vrees voor een escalatie van het conflict blijft daarmee boven de financiële markten hangen. Die vrees zorgde maandag al voor koersverliezen op Wall Street.
Ook de Aziatische aandelenmarkten gingen dinsdag opnieuw omlaag. De Nikkei in Tokio zakte 1,9 procent. De Hang Seng-index in Hongkong en de beurs in Shanghai verloren 1,6 en 0,7 procent, ondanks een sterker dan verwachte groei van de Chinese economie. De op een na grootste economie ter wereld groeide in het eerste kwartaal met 5,3 procent, terwijl economen hadden gerekend op een groeicijfer van 4,8 procent. De Chinese winkelverkopen en de industriële productie stegen in maart echter minder sterk dan verwacht.
Kwartaalcijfers Fastned
Op het Damrak zullen chipmachinemaker ASML en staalconcern ArcelorMittal mogelijk bewegen op analistenrapporten. ASML kreeg een koopadvies van investeringsbank Evercore, terwijl ArcelorMittal door de kenners van Deutsche Bank van de kooplijst werd gehaald.
Fastned kwam met resultaten. Het snellaadbedrijf zag de omzet in het eerste kwartaal met dik 42 procent groeien tot 18,9 miljoen euro. Het aantal klanten van de laadstations nam toe met bijna 62 procent. Fastned wil in 2024 tussen de 38 en 53 nieuwe stations bouwen. Eind 2025 verwacht het bedrijf tussen de 420 en 450 operationele stations te hebben.
Olie- en eurokoers
Ook B&S opende de boeken. De bevoorrader van cruiseschepen en luchthavens zag de omzet in 2023 met 3,3 procent stijgen. De nettowinst steeg met 33 procent tot 48 miljoen euro. Voor dit jaar rekent het bedrijf op een verdere omzetgroei.
De olieprijzen gingen omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,7 procent tot 86,01 dollar. Brentolie kostte 0,6 procent meer op 90,68 dollar per vat. De euro was 1,0617 dollar waard, tegen 1,0637 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
NIEUWEGEIN (ANP) - Voor een subsidieregeling voor een elektrische landbouwmachine of tractor is veel interesse bij boeren, nu de energieprijzen flink zijn gestegen door de Iranoorlog. De subsidiepot ging eerder deze week open, maar er is nu al veel meer steun aangevraagd dan er aan budget is. Agrotechniekbrancheclub Fedecom roept de politiek op snel meer geld beschikbaar te stellen.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk door koersverliezen in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. Op Wall Street werden chip- en techaandelen donderdag al ingeruild voor meer traditionele bedrijven, waardoor de techzware Nasdaq licht lager sloot. De Dow-Jonesindex, die minder afhankelijk is van de techsector, steeg daardoor naar een nieuw recordniveau.
52 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft zijn Chinese tegenhanger opgeroepen om het "onhoudbare" handelstekort tussen de economieën aan te pakken. Het handelstekort loopt op dit moment volgens hem op tot 1 miljard euro per dag.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Belangrijke aandeelhouders van Heineken hebben de bierbrouwer opgeroepen om snel duidelijkheid te geven over de opvolger van de per eind mei vertrokken bestuursvoorzitter Dolf van den Brink. Twee van de vijftien grootste investeerders in het familiebedrijf zeiden tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat Heineken daarbij moet afwijken van de aloude traditie om interne kandidaten te benoemen. Ze willen een externe kandidaat om het concern er weer bovenop te helpen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren en tuinders kregen in het eerste kwartaal van dit jaar gemiddeld ruim 10 procent minder betaald voor hun producten vergeleken met een jaar eerder. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leverden vooral aardappelen minder op. Ook de afzetprijzen van fruit, granen, melk en eieren lagen beduidend lager.
2 uur geledenRHENEN (ANP) - Nederlandse wijngaardeniers hebben een succesvol wijnjaar beleefd. Met ruim 1,5 miljoen flessen wijn in 2025 was vorig jaar het op een na succesvolste wijnjaar ooit. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in samenwerking met Vereniging Nederlandse Wijnproducenten (VNWP).
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
10 uur geleden