Beleggers vrezen voor onrust op beurzen na aanslag op Trump
AMSTERDAM (ANP/RTR) - Beleggers staan maandag voor een mogelijk nerveuze handelssessie na de poging tot moord op de Amerikaanse oud-president Donald Trump. De kandidaat namens de Republikeinen voor de presidentsverkiezingen raakte bij een schietpartij gewond aan zijn oor tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de staat Pennsylvania. Een toeschouwer van de bijeenkomst werd gedood door een kogel. De Secret Service doodde de schutter. Mogelijk zorgt de aanslag voor onrust op de beurzen.
Sommige marktkenners verwachten dat beleggers op zoek gaan naar veilig geachte investeringen, zoals goud. "Ik vermoed dat goud naar recordhoogte stijgt, we zullen ook zien dat de yen en de dollar worden gekocht, en er zullen geldstromen naar staatsobligaties zijn", zegt een beursanalist van ATFX Global Markets.
Marktanalisten denken ook dat de aanslag de kans vergroot dat Trump de verkiezingen wint. Ze verwachten onder Trump een strenger handelsbeleid, minder regelgeving en soepelere klimaatregels. Beleggers rekenen ook op een verlenging van de zakelijke- en persoonlijke belastingverlagingen die volgend jaar aflopen, wat de zorgen over stijgende begrotingstekorten onder Trump vergroot.
Bitcoin
De bitcoin liet zondag een opvallende stijging zien tot boven de 60.000 dollar nadat Trump zich strijdlustig had opgesteld na de aanslag. Trump staat bekend als een voorstander van cryptovaluta. De munt steeg met bijna 3 procent tot meer dan 60.160 dollar en zakte later weer wat weg.
Beleggers kijken verder uit naar een rentebesluit van de Europese Centrale Bank op donderdag. Daarnaast is het drukke cijferseizoen met bedrijfsresultaten weer begonnen. Vooral op Wall Street vult de agenda zich weer met bedrijfscijfers. In Nederland geeft navigatiedienstverlener TomTom maandag een kijkje in de boeken.
ASML
Woensdag is het de beurt aan chipmachinefabrikant ASML. Het eerste kwartaal van het concern was teleurstellend. ASML merkte toen dat de chipindustrie in een dip zat en gaf aan dat de sector volgend jaar pas herstelt. Het bedrijf zag dit jaar meer als een tussenjaar waarin de omzet niet stijgt, maar wel forse investeringen nodig zijn voor de verwachte groei van de chipsector na 2025.
Beleggers op het Damrak beleefden vrijdag een mooie beursdag. De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, ging 1 procent omhoog tot 944,91. Op weekbasis klom de hoofdgraadmeter 1,2 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. Optimisme over de mogelijkheden voor een einde aan de oorlog in Iran zorgde ervoor dat beleggers weer geld staken in aandelen. De olieprijzen daalden licht.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De centrale bank van Frankrijk is pessimistischer geworden over de economische groei van het land door de oorlog in Iran. De sterke stijging van de gas- en olieprijzen door het conflict beperkt de uitgaven van consumenten en investeringen van bedrijven waarschijnlijk.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump bezoekt 14 en 15 mei China voor een topontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat meldde een woordvoerder van het Witte Huis, nadat Trump zijn bezoek aan China onlangs had uitgesteld vanwege de Iranoorlog. Xi en Trump spreken in Beijing waarschijnlijk over de sterk verslechterde handelsrelatie tussen de twee landen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een nieuwe adviesraad voor technologie opgericht met prominente leden als Facebook-oprichter Mark Zuckerberg en Nvidia-topman Jensen Huang. Trumps voormalige nauwe bondgenoot Elon Musk is een opvallende afwezige.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR/AFP) - Meta en Google zijn aansprakelijk voor een verslaving die een Amerikaanse vrouw zegt te hebben ontwikkeld voor socialemedia-apps zoals Instagram en YouTube, zo heeft een jury in Los Angeles geoordeeld.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Ook op andere Europese beurzen had het optimisme de overhand, terwijl de olieprijzen licht zakten. Beleggers verwerken signalen vanuit de Verenigde Staten en Iran over gesprekken die moeten leiden tot een einde aan de gevechten in de Golfregio. Daarbij lijken ze rekening te houden met vooruitgang in onderhandelingen over vrede of een staakt-het-vuren.
5 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/AFP) - Een vakbond in Duitsland sleept Tesla voor de rechter vanwege een verkiezing voor de ondernemingsraad van een grote fabriek in Grünheide. Volgens de bond IG Metall moet de uitslag van die verkiezing nietig worden verklaard, omdat er aanwijzingen zijn dat Tesla zich tijdens de verkiezingscampagne schuldig maakte aan intimidatie.
5 uur geleden