Beleggers vrezen voor onrust op beurzen na aanslag op Trump
AMSTERDAM (ANP/RTR) - Beleggers staan maandag voor een mogelijk nerveuze handelssessie na de poging tot moord op de Amerikaanse oud-president Donald Trump. De kandidaat namens de Republikeinen voor de presidentsverkiezingen raakte bij een schietpartij gewond aan zijn oor tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de staat Pennsylvania. Een toeschouwer van de bijeenkomst werd gedood door een kogel. De Secret Service doodde de schutter. Mogelijk zorgt de aanslag voor onrust op de beurzen.
Sommige marktkenners verwachten dat beleggers op zoek gaan naar veilig geachte investeringen, zoals goud. "Ik vermoed dat goud naar recordhoogte stijgt, we zullen ook zien dat de yen en de dollar worden gekocht, en er zullen geldstromen naar staatsobligaties zijn", zegt een beursanalist van ATFX Global Markets.
Marktanalisten denken ook dat de aanslag de kans vergroot dat Trump de verkiezingen wint. Ze verwachten onder Trump een strenger handelsbeleid, minder regelgeving en soepelere klimaatregels. Beleggers rekenen ook op een verlenging van de zakelijke- en persoonlijke belastingverlagingen die volgend jaar aflopen, wat de zorgen over stijgende begrotingstekorten onder Trump vergroot.
Bitcoin
De bitcoin liet zondag een opvallende stijging zien tot boven de 60.000 dollar nadat Trump zich strijdlustig had opgesteld na de aanslag. Trump staat bekend als een voorstander van cryptovaluta. De munt steeg met bijna 3 procent tot meer dan 60.160 dollar en zakte later weer wat weg.
Beleggers kijken verder uit naar een rentebesluit van de Europese Centrale Bank op donderdag. Daarnaast is het drukke cijferseizoen met bedrijfsresultaten weer begonnen. Vooral op Wall Street vult de agenda zich weer met bedrijfscijfers. In Nederland geeft navigatiedienstverlener TomTom maandag een kijkje in de boeken.
ASML
Woensdag is het de beurt aan chipmachinefabrikant ASML. Het eerste kwartaal van het concern was teleurstellend. ASML merkte toen dat de chipindustrie in een dip zat en gaf aan dat de sector volgend jaar pas herstelt. Het bedrijf zag dit jaar meer als een tussenjaar waarin de omzet niet stijgt, maar wel forse investeringen nodig zijn voor de verwachte groei van de chipsector na 2025.
Beleggers op het Damrak beleefden vrijdag een mooie beursdag. De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, ging 1 procent omhoog tot 944,91. Op weekbasis klom de hoofdgraadmeter 1,2 procent.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het debat over de veiligheid van kunstmatige intelligentie (AI) is verder opgelaaid. Drie voormalige veiligheidsonderzoekers bij OpenAI zeggen dat ze zijn ontslagen bij de ChatGPT-maker omdat ze waarschuwden voor de gevaren van de technologie.
6 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Anthropic heeft maatregelen genomen om te voorkomen dat gebruikers van zijn AI-modellen agressie vertonen tegenover kunstmatige intelligentie. Het bedrijf achter onder meer chatbot Claude heeft zijn gebruiksbeleid aangepast en "een verbod op aanhoudend en onnodig beledigend of wreed gedrag jegens onze modellen" ingevoerd.
19 minuten geledenDEURNE (ANP) - Fabrikant van elektrische bussen Ebusco kampt met acute geldzorgen. Als de komende weken geen financiering komt om operationele kosten op te vangen, "bestaat er wezenlijke onzekerheid over de continuïteit van Ebusco", heeft de beursgenoteerde onderneming vrijdag naar buiten gebracht.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in augustus met 12 procent gegroeid ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is dit de grootste stijging in ruim vier jaar.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.
10 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.
11 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.
12 uur geleden