Beleggers vrezen voor onrust op beurzen na aanslag op Trump
AMSTERDAM (ANP/RTR) - Beleggers staan maandag voor een mogelijk nerveuze handelssessie na de poging tot moord op de Amerikaanse oud-president Donald Trump. De kandidaat namens de Republikeinen voor de presidentsverkiezingen raakte bij een schietpartij gewond aan zijn oor tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de staat Pennsylvania. Een toeschouwer van de bijeenkomst werd gedood door een kogel. De Secret Service doodde de schutter. Mogelijk zorgt de aanslag voor onrust op de beurzen.
Sommige marktkenners verwachten dat beleggers op zoek gaan naar veilig geachte investeringen, zoals goud. "Ik vermoed dat goud naar recordhoogte stijgt, we zullen ook zien dat de yen en de dollar worden gekocht, en er zullen geldstromen naar staatsobligaties zijn", zegt een beursanalist van ATFX Global Markets.
Marktanalisten denken ook dat de aanslag de kans vergroot dat Trump de verkiezingen wint. Ze verwachten onder Trump een strenger handelsbeleid, minder regelgeving en soepelere klimaatregels. Beleggers rekenen ook op een verlenging van de zakelijke- en persoonlijke belastingverlagingen die volgend jaar aflopen, wat de zorgen over stijgende begrotingstekorten onder Trump vergroot.
Bitcoin
De bitcoin liet zondag een opvallende stijging zien tot boven de 60.000 dollar nadat Trump zich strijdlustig had opgesteld na de aanslag. Trump staat bekend als een voorstander van cryptovaluta. De munt steeg met bijna 3 procent tot meer dan 60.160 dollar en zakte later weer wat weg.
Beleggers kijken verder uit naar een rentebesluit van de Europese Centrale Bank op donderdag. Daarnaast is het drukke cijferseizoen met bedrijfsresultaten weer begonnen. Vooral op Wall Street vult de agenda zich weer met bedrijfscijfers. In Nederland geeft navigatiedienstverlener TomTom maandag een kijkje in de boeken.
ASML
Woensdag is het de beurt aan chipmachinefabrikant ASML. Het eerste kwartaal van het concern was teleurstellend. ASML merkte toen dat de chipindustrie in een dip zat en gaf aan dat de sector volgend jaar pas herstelt. Het bedrijf zag dit jaar meer als een tussenjaar waarin de omzet niet stijgt, maar wel forse investeringen nodig zijn voor de verwachte groei van de chipsector na 2025.
Beleggers op het Damrak beleefden vrijdag een mooie beursdag. De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, ging 1 procent omhoog tot 944,91. Op weekbasis klom de hoofdgraadmeter 1,2 procent.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten innen vanaf dinsdag 00.01 uur (lokale tijd) geen heffingen meer die het Amerikaanse hooggerechtshof illegaal heeft verklaard. Het Amerikaanse agentschap voor douane en grensbewaking CBP meldt in een bericht aan vervoerders dat het alle tariefcodes die verband houden met de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump zal deactiveren.
43 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud en zilver stegen maandag in waarde door de toegenomen onzekerheid over de Amerikaanse importheffingen. Die onzekerheid werd aangewakkerd door de beslissing van het Amerikaanse hooggerechtshof om een groot deel van de door president Donald Trump ingestelde importheffingen te verwerpen. De bitcoin zakte daarentegen tot onder de 65.000 dollar, omdat beleggers minder risico's nemen in afwachting van de ontwikkelingen rond het handelsbeleid van Trump.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL heeft flink geprofiteerd van de bezorging van zakelijke post in de laatste maand van het jaar. Dat zorgde voor een positief resultaat van de posttak aan het eind van 2025. Het postbedrijf gaat door met juridische procedures vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om PostNL geen subsidie te geven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van koopwoningen waren in januari gemiddeld 5,4 procent hoger dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster. De prijsstijging vlakt daarmee voor de tiende maand op rij af. In december stegen de prijzen nog met 5,8 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland zijn voor het eerst in ruim vier jaar weer positief gestemd over de economie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hoewel het ondernemersvertrouwen in de detailhandel is gestegen, houden winkeliers wel zorgen over hun personeelsbestand.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van koopwoningen waren in januari gemiddeld 5,4 procent hoger dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster. De prijsstijging vlakt daarmee voor de tiende maand op rij af. In december stegen de prijzen nog met 5,8 procent.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen de nieuwe importtarieven in te trekken. Donald Trump kondigde de heffingen aan nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof vrijdag veel van zijn eerdere handelsmaatregelen had verworpen.
2 uur geleden