Beleggers voorzichtig, maar AEX sluit op hoogste stand ooit
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Europese effectenmarkten deden het maandag voorzichtig aan, in afwachting van de uitkomst van de vredesonderhandelingen tussen de VS en Rusland over Oekraïne. Ook moesten ze het zonder de sturing van Wall Street doen, want de Amerikaanse beurzen zijn gesloten vanwege Presidents' Day.
De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, eindigde 0,2 procent hoger op een recordstand van 948,54 punten. De hoofdindex tikte vorige week al de hoogste koers ooit aan, waarmee het oude record van juli 2024 werd aangescherpt. De MidKap won eveneens 0,2 procent, op 863,77 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 1,2 procent.
Techinvesteerder Prosus (plus 3,4 procent) mocht zich opnieuw winnaar noemen onder de hoofdfondsen in Amsterdam. Het bedrijf profiteerde van een sterke koersstijging van Tencent. Het Chinese internet- en gamebedrijf, waarin Prosus een groot belang heeft, steeg naar het hoogste koersniveau sinds 2021 nadat het bedrijf aankondigde het Chinese AI-programma DeepSeek te gaan gebruiken voor zijn sociale mediaplatform en chatapp WeChat. Vrijdag won Prosus al bijna 5 procent dankzij een stevige opmars van Tencent.
Naast de perikelen rond de importheffingen van president Trump gaat de aandacht deze week uit naar de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Vanaf dinsdag zijn naar verwachting gesprekken tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en een Russische delegatie in de Saudische hoofdstad Riyad over de oorlog in Oekraïne. Europa is niet uitgenodigd voor deze gesprekken.
Adyen (plus 0,1 procent) moest een groot deel van de koerswinst van eerder op de dag tegen het slot weer inleveren. Zakenbank Citi heeft zijn koersdoel voor de betalingsverwerker verhoogd. Adyen won vorige week al ongeveer 16 procent dankzij goed ontvangen resultaten. Dsm-firmenich was de grootste daler in de AEX met een min van 1,3 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf ging vorige week flink omhoog na bekendmaking van de resultaten.
Meer uit Financieel
KEULEN (ANP) - Het aantal mensen in Europa dat lid is van sportscholen is vorig jaar toegenomen. Het totale aantal leden in Europa bedraagt nu 75,5 miljoen. Het Nederlandse Basic-Fit is de grootste fitnessketen van Europa. Dat blijkt uit het rapport van European Health & Fitness Market 2025 van branchevereniging EuropeActive.
36 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De rijstprijzen in Azië zijn vorige week het sterkst gestegen in meer dan twee jaar. Dat komt door zorgen over de bevoorrading, omdat brandstof en kunstmest fors duurder werden door de oorlog in het Midden-Oosten.
37 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een EU-app voor leeftijdsverificatie is "technisch klaar voor gebruik" en "binnenkort beschikbaar voor burgers", zei de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen woensdag. Met de app kan een website of een app de leeftijd van bezoekers verifiëren, "zoals winkels om een leeftijdsbewijs vragen bij het kopen van alcohol", zei ze.
1 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de olie-export van Noorwegen is in maart naar een recordniveau gestegen, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Noorwegen is een belangrijke exporteur van ruwe olie naar Europa.
1 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Mogelijke nieuwe exportcontroles behoren tot de grootste punten van zorg van ASML, zei financieel topman Roger Dassen in een toelichting op de kwartaalcijfers. Hij verwees naar een nieuw wetsvoorstel dat congresleden in de Verenigde Staten onlangs hebben ingediend over beperkingen voor de export van technologie naar China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De reguliere postbezorging blijft in handen van PostNL. Twee andere bedrijven hadden aangeboden de zogenoemde universele postdienst (UPD) over te nemen, maar hun verzoek om daar een selectieprocedure voor te starten, is afgewezen. Zij hebben daartegen geen bezwaar gemaakt, meldt minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - In de haven van Antwerpen worden voor de zesde dag op rij schepen en kaaien gereinigd, nadat vorige week zware stookolie in het water terechtkwam bij het tanken van een schip. Zondag komt de Schelde hoger te staan door springtij en zullen de gevolgen voor de natuur pas echt zichtbaar worden.
1 uur geleden