Beleggers verwerken opmerkingen Fed-voorzitter Powell over rente
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam lijkt maandag met winst te gaan openen. Beleggers in Europa kauwen na op de opmerkingen van voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve op vrijdag over de rente. Volgens Powell is het nog te vroeg om te speculeren over een renteverlaging in de Verenigde Staten.
Powell zei in een speech in Atlanta na het slot van de Europese beurshandel dat de rente in de Verenigde Staten "ver in restrictief terrein is". Op de financiële markten wordt in toenemende mate verwacht dat de Fed in maart al kan gaan beginnen met het verlagen van de rente. Vrijdag komt het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid.
Door de speculaties over een renteverlaging zwakt de waarde van de Amerikaanse dollar af. Dat heeft er weer voor gezorgd dat de goudprijs naar een nieuw recordniveau is gestegen. De goudprijs klom in Singapore tot 2135 dollar per troy ounce (31,1 gram). Daarmee werd het oude record van iets meer dan 2075 dollar uit augustus 2020 ruimschoots verbroken. Later zakte de prijs wel weer wat terug tot circa 2087 dollar.
Wisselend beeld
Op de beurzen in Azië was maandag een wisselend beeld te zien. De Nikkei in Tokio daalde 0,6 procent, maar in Seoul en Sydney stonden plussen op de borden. De Hang Seng in Hongkong ging 0,7 procent omlaag. Het in grote financiële problemen verkerende Chinese vastgoedconcern Evergrande heeft van een rechter tot eind januari uitstel gekregen om met een herstructureringsplan te komen. Het aandeel Evergrande won ongeveer een tiende.
In de AEX kan staalconcern ArcelorMittal in beweging komen door een koopadvies van zakenbank Jefferies. JPMorgan verlaagde juist het beleggingsadvies voor chemicaliëndistributeur IMCD.
Olie en euro
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde maandagochtend met 0,8 procent tot 73,45 dollar en Brentolie werd 0,9 procent goedkoper op 78,14 dollar per vat. De euro was 1,0865 dollar waard, tegen 1,0883 dollar bij het sluiten van de Europese beurzen op vrijdag.
De AEX eindigde vrijdag met een plus van 0,8 procent op 771,37 punten. Op Wall Street werden winsten tot 0,8 procent geboekt.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De helft van de ondernemers in Nederland die met het buitenland handelen, heeft last van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Ondernemers ervaren zijn handelsbeleid als hun grootste geopolitieke uitdaging. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in zijn jaarlijkse onderzoek over internationale handel.
3 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven dat hij olie wil vrijgeven uit de strategische reserve die de Verenigde Staten aanhouden. Hij zei te verwachten dat dit de brandstofprijzen omlaag brengt.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
9 uur geleden