Beleggers verwerken opmerkingen Fed-voorzitter Powell over rente
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam lijkt maandag met winst te gaan openen. Beleggers in Europa kauwen na op de opmerkingen van voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve op vrijdag over de rente. Volgens Powell is het nog te vroeg om te speculeren over een renteverlaging in de Verenigde Staten.
Powell zei in een speech in Atlanta na het slot van de Europese beurshandel dat de rente in de Verenigde Staten "ver in restrictief terrein is". Op de financiële markten wordt in toenemende mate verwacht dat de Fed in maart al kan gaan beginnen met het verlagen van de rente. Vrijdag komt het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid.
Door de speculaties over een renteverlaging zwakt de waarde van de Amerikaanse dollar af. Dat heeft er weer voor gezorgd dat de goudprijs naar een nieuw recordniveau is gestegen. De goudprijs klom in Singapore tot 2135 dollar per troy ounce (31,1 gram). Daarmee werd het oude record van iets meer dan 2075 dollar uit augustus 2020 ruimschoots verbroken. Later zakte de prijs wel weer wat terug tot circa 2087 dollar.
Wisselend beeld
Op de beurzen in Azië was maandag een wisselend beeld te zien. De Nikkei in Tokio daalde 0,6 procent, maar in Seoul en Sydney stonden plussen op de borden. De Hang Seng in Hongkong ging 0,7 procent omlaag. Het in grote financiële problemen verkerende Chinese vastgoedconcern Evergrande heeft van een rechter tot eind januari uitstel gekregen om met een herstructureringsplan te komen. Het aandeel Evergrande won ongeveer een tiende.
In de AEX kan staalconcern ArcelorMittal in beweging komen door een koopadvies van zakenbank Jefferies. JPMorgan verlaagde juist het beleggingsadvies voor chemicaliëndistributeur IMCD.
Olie en euro
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde maandagochtend met 0,8 procent tot 73,45 dollar en Brentolie werd 0,9 procent goedkoper op 78,14 dollar per vat. De euro was 1,0865 dollar waard, tegen 1,0883 dollar bij het sluiten van de Europese beurzen op vrijdag.
De AEX eindigde vrijdag met een plus van 0,8 procent op 771,37 punten. Op Wall Street werden winsten tot 0,8 procent geboekt.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Het enorme containerschip Galapagos van de Franse rederij CMA CGM is zondagochtend door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens CMA CGM is dat een belangrijke mijlpaal. Het onder de Franse vlag varende schip met een lengte van 366 meter is afkomstig uit de Verenigde Arabische Emiraten.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, Kevin Warsh, gaat komende week naar het jaarlijkse forum van de Europese Centrale Bank (ECB) in het Portugese Sintra. Dat wordt zijn eerste publieke optreden buiten de Verenigde Staten. Warsh nam in mei het voorzitterschap van de Federal Reserve over van Jerome Powell, die twee termijnen heeft gediend.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
20 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
22 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
1 dag geleden