Beleggers schuiven zorgen aan de kant en zoeken naar koopjes
AMSTERDAM (ANP) - Betalingsbedrijf Adyen heeft vrijdag op de beurs in Amsterdam meer dan 8 procent aan beurswaarde gewonnen. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, chipbedrijven ASMI en ASML en bijvoorbeeld ING en Philips gingen ook flink omhoog, terwijl de aandelenmarkten over de gehele linie een duidelijk herstel lieten zien. Beleggers legden hun zorgen over de inflatie en vrees voor een recessie weer wat naast zich neer en gingen op zoek naar koopjes.
De lijst met hoofdfondsen aan het Damrak kende alleen maar winnaars. Adyen, dat afgelopen maanden flink aan waarde had verloren, was duidelijk de uitschieter. Maar er was nog een hele groep met bedrijven die afgerond 5 procent meer waard werden. De AEX-index ging 2,8 procent hoger de de handel uit op 694,13 punten.
Bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 was het beeld vergelijkbaar. Daar waren vastgoedbedrijf WDP en sportschooluitbater Basic-Fit de grootste uitschieters, met plussen tot bijna 10 procent. De MidKap dikte 3 procent aan tot 1015,25 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 2,6 procent.
Slecht nieuws
Eerder deze week was het beeld op de beurzen nog heel anders. Toen bleek dat de inflatie in de Verenigde Staten, de grootste economie ter wereld, hoger was uitgevallen dan verwacht. Om de hoge inflatie te bestrijden zal de Federal Reserve de rente stevig moeten verhogen en hogere rentes zijn over het algemeen slecht nieuws voor beleggingen als aandelen. Ook remt een hogere rente de economie af waardoor de kans op een recessie ontstaat.
De markten verwerkten vrijdag ook nog het nodige bedrijfsnieuws. Heijmans steeg in Amsterdam meer dan 3 procent. Het bouwbedrijf koopt Dynniq Energy, een energiespecialist die zich bezighoudt met het ontwerpen, bouwen en verbeteren van stroomstations op het elektriciteitsnet. Een overnamesom werd niet gegeven.
Elders in Europa trok Ceconomy de aandacht. Het Duitse moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn boekte afgelopen kwartaal flink meer omzet. Volgens Ceconomy liggen de verkopen weer boven het niveau van voor de coronapandemie. Het aandeel won dik 3 procent in Frankfurt.
Deutsche Telekom
Deutsche Telekom klom ruim 2 procent. Het telecomconcern, dat onlangs de verkoop van zijn Nederlandse mobiele aanbieder T-Mobile afrondde, boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan analisten hadden verwacht. Ook schroefde het concern zijn verwachtingen op.
De euro was 1,0410 dollar waard, tegen 1,0402 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 3,7 procent in prijs tot 110,09 dollar. Brentolie kostte 3,3 procent meer op 110,98 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
1 dag geleden