Beleggers Philips claimen 800 miljoen euro om slaapapneu-affaire
MIAMI (ANP) - Een groep van ruim honderd institutionele beleggers heeft een schadevergoeding van meer dan 800 miljoen euro geclaimd bij Philips. Het medisch-technologische bedrijf zou jarenlang gezondheidsrisico's van zijn slaapapneuapparaten hebben verzwegen. Toen de problemen in 2021 bekend werden, is het aandeel flink gedaald en maakten aandeelhouders grote verliezen. De groep heeft Philips deze week een brief gestuurd over de claim.
Dat meldt advocatenkantoor DRRT, dat samen met Rubicon Impact & Litigation de groep vertegenwoordigt. DRRT stelt dat Philips al in 2015 wist dat schuim van de apparaten kon afbrokkelen tot kankerverwekkende deeltjes. Het bedrijf heeft deze informatie niet met toezichthouders, aandeelhouders of het publiek gedeeld, maar bleef de apparaten produceren en verkopen en maakte daarop flinke winsten, aldus het advocatenkantoor.
Na terugroepacties van de apparaten en bekendmakingen over onderzoeken door toezichthouders is de aandelenkoers van Philips meerdere keren gedaald. De marktwaarde van het bedrijf kelderde tussen 2021 en 2024 volgens DRRT met bijna 28 miljard euro. Daardoor zouden onder meer de groep beleggers die het geld claimt forse verliezen hebben geleden.
Verdedigen
Philips ontkent aansprakelijk te zijn en zegt zich "krachtig" te zullen verdedigen tegen de beschuldigingen. "Philips gelooft dat het investeerders altijd tijdig en adequaat heeft geïnformeerd over de problemen bij Respironics", meldt een woordvoerder. Respironics is het dochterbedrijf van Philips waar de apparaten onder vielen. De woordvoerder benadrukt dat de groep vooralsnog geen formele claim heeft ingediend.
De belangenvereniging voor particuliere beleggers VEB stelde Philips in 2022 al aansprakelijk voor de verliezen van aandeelhouders vanwege de slaapapneu-affaire. De VEB raamde de schade door koersverliezen toen op 16 miljard euro.
Philips heeft vorig jaar een schikking getroffen voor 1,1 miljard dollar aan claims rond het schandaal. Ook bereikte Philips een overeenkomst om Amerikaanse patiënten te compenseren voor economische schade door problemen met de apparaten.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
18 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
22 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
1 dag geleden