Beleggers opgelucht dat winst Le Pen minder sterk is dan gevreesd
AMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese beurzen zijn maandag met duidelijke koerswinsten aan de handel begonnen, ondanks een radicaal-rechtse overwinning in de eerste ronde van de parlementsverkiezingen van Frankrijk. Beleggers lijken erop te speculeren dat het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen moeite zal hebben een regelrechte meerderheid te behalen bij de Franse verkiezingen.
De belangrijkste beursgraadmeter in Parijs stond in de vroege handel 2,8 procent hoger. De AEX-index in Amsterdam won 0,2 procent tot 926,20 punten. Verder was er in Frankfurt een plus van 1 procent te zien en de MidKap, met daarin de middelgrote fondsen in Amsterdam, steeg 1,3 procent tot 871,69 punten. Londen won 0,6 procent.
De afgelopen tijd was er onrust op de beurs in Parijs door zorgen bij beleggers over de Franse overheidsfinanciën bij een overwinning van RN. Maar de overwinning van RN was minder groot dan sommige peilingen eerder hadden aangegeven.
ING
De euro steeg in waarde na de eerste verkiezingsronde in Frankrijk. De eenheidsmunt klom naar 1,0760 dollar, tegen 1,0714 dollar bij het Europese slot op vrijdag.
De grote Franse banken lieten duidelijke winsten optekenen, met plussen tot 7,6 procent voor BNP Paribas, Société Générale en Crédit Agricole. Ook in de AEX stonden ABN AMRO en ING bij de koplopers met winsten tot 2,4 procent.
Noten
Op het Damrak steeg Air France-KLM 1,9 procent, ondanks een omzetalarm. Veel reizigers lijken deze zomer Parijs te mijden om de Olympische Spelen. Air France-KLM ziet in zijn zomerboekingen dat het vliegverkeer van en naar de Franse hoofdstad duidelijk achterblijft. Het concern verwacht dat de opbrengsten hierdoor met 160 miljoen tot 180 miljoen euro worden geraakt in de periode juni tot augustus.
ForFarmers werd 3,7 procent hoger gezet op Beursplein 5. Het veevoederbedrijf koopt Van Triest Veevoeders dat is gespecialiseerd in het verhandelen van reststromen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) moet de overname nog goedkeuren. Daarnaast meldde noten-, kruiden- en zadenhandelaar Acomo (plus 0,8 procent) de overname van de noten- en gedroogde vruchtentak van Caldic. Hoeveel geld met beide deals is gemoeid, is niet naar buiten gebracht.
Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent duurder op 82,16 dollar en Brentolie kostte 0,7 procent meer op 85,70 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
10 uur geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).
16 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.
18 uur geleden