Beleggers op Wall Street nemen adempauze, Boeing flink hoger
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag wat voorzichtiger aan, na twee weken van stevige koersstijgingen. Vliegtuigfabrikant Boeing (plus 4 procent) was een opvallende stijger na de bekendmaking van een megaorder.
Luchtvaartmaatschappij Emirates bestelde op de luchtvaartshow van Dubai voor 52 miljard dollar aan vliegtuigen bij Boeing. Het concern ontving tijdens de show ook orders van de maatschappijen SunExpress en FlyDubai.
De Dow-Jonesindex sloot 0,2 procent in de plus op 34.337,87 punten. De breder samengestelde S&P 500 zakte wel 0,1 procent tot 4411,55 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde 0,2 procent in op 13.767,74 punten. De S&P 500 en de Nasdaq stegen vrijdag respectievelijk 1,6 en 2 procent. Het is voor het eerst in zo'n vier maanden dat de Nasdaq lager is geëindigd op een maandag.
Moody's
De stemming werd iets gedrukt door een rapport van kredietbureau Moody's. Daarin werden de vooruitzichten voor de kredietwaardigheid van de Verenigde Staten verlaagd van stabiel naar negatief. Moody's hield de Amerikaanse kredietrating wel op het hoogste niveau van AAA.
Daarnaast blijft de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de rente. Vorige week laaide de rentevrees weer even op. Dat kwam doordat de voorzitter van de Federal Reserve verklaarde dat de centrale bank niet zal aarzelen om de rente verder te verhogen als dat nodig is om de inflatie terug te dringen. Beleggers zullen dan ook scherp letten op de nieuwe inflatiecijfers, die dinsdag op het programma staan.
Xi Jinping
Beleggers kijken verder uit naar de ontmoeting tussen president Joe Biden en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Die zal naar verwachting woensdag plaatsvinden in San Francisco. De leiders zullen spreken over geopolitieke onderwerpen, waaronder de oorlog in Oekraïne en het Midden-Oosten.
Vleesproducent Tyson Foods daalde maandag 2,8 procent, na de publicatie van tegenvallende kwartaalcijfers. Ook is het bedrijf somber over de vooruitzichten voor volgend jaar. Vorige maand werd bekend dat het Amerikaanse concern tientallen miljoenen had geïnvesteerd in de Brabantse insectenkwekerij Protix.
Lithium
ExxonMobil kondigde een plan aan om lithium, een belangrijke grondstof voor batterijen, te gaan produceren in de zuidelijke staat Arkansas. Het aandeel won 1 procent.
Op de valutamarkt noteerde de euro op 1,0701 dollar, tegen 1,0665 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,7 procent duurder op 78,44 dollar. Brentolie kostte 1,6 procent meer op 82,70 dollar per vat. Oliekartel OPEC verhoogde zijn verwachting voor de groei van de wereldwijde vraag naar olie voor dit jaar.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP/RTR) - Binladin International Holding Group, het bouwconcern van de familie van Osama bin Laden, is overgenomen door de Saudische overheid. De bouwsector wordt door de regering in Riyad als cruciaal gezien bij haar inspanningen om toerisme te stimuleren en de afhankelijkheid van olie-inkomsten te verminderen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van hernieuwbare energie is dit jaar met 7 procent toegenomen, becijfert platform Energieopwek.nl. Tegelijkertijd werden windmolens en zonnepanelen vaker uitgezet dan een jaar eerder. Dat gebeurt vooral wanneer er stroomoverschotten zijn. Aan elektriciteitsproductie valt dan niets te verdienen en soms zit het stroomnet op die momenten simpelweg vol.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse milieuminister Carsten Schneider pleit voor een verbod op wegwerp-e-sigaretten in het land. "Dat is mijn zeer duidelijke voorkeur", vertelde de SPD-politicus aan het Duitse persbureau dpa. "Ik ben er sterk voor."
3 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - Veel brancheorganisaties voor het Duitse bedrijfsleven verwachten komend jaar banenverlies in hun sectoren door de aanhoudende zwakte van de Duitse economie. Dat meldt het economische onderzoeksinstituut IW uit Keulen, dat een peiling hield onder 46 brancheorganisaties.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het beursjaar 2025 heeft in heel Europa in het teken van de kunstmatige intelligentie (AI) gestaan, waarbij de aandacht van beleggers vooral is uitgegaan naar de grote Amerikaanse techconcerns. Hoewel AI ook bij Nederlandse beleggers een rol speelde, blijkt uit analyse van meer dan 1 miljoen Nederlandse beleggersrekeningen bij broker DeGiro dat er in Nederland geen sprake was van een overweldigende dominantie van Amerikaanse techgiganten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij vuurwerkwinkels is het maandag al een grote drukte met mensen die bestellingen komen afhalen nu het dit jaar waarschijnlijk voor het laatst is dat Nederlanders consumentenvuurwerk mogen afsteken. Lange rijen met afhalers staan voor de winkels. Vooral de zogenoemde compounds, een cakebox met een enkele lont, doen het uitstekend. Vuurwerkverkopers zien dat mensen vaker in groepen gezamenlijk vuurwerk inkopen, bijvoorbeeld als vriendenclubs of in familieverband.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna alle gemeenten zijn er in 2025 net zoveel vuurwerkwinkels als een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers over het aantal vuurwerkverkooppunten in Nederland die het ANP heeft opgevraagd bij de omgevingsdiensten.
5 uur geleden