Beleggers op het Damrak wachten af, Adyen verder omhoog
AMSTERDAM (ANP) - Het Damrak is maandag in mineur geëindigd, mede door een gebrek aan richtinggevend nieuws. Adyen (plus 1,6 procent) was de sterkste stijger bij de grote fondsen in Amsterdam. Het bedrijf dat de betalingen regelt voor veel grote internationale winkelbedrijven, profiteerde mogelijk van de koopjesdagen rond Black Friday. Voedings- en gezondheidsbedrijf DSM-Firmenich verloor, zonder duidelijke reden, ruim 3 procent en stond daarmee onderaan in de AEX.
De hoofdindex zelf eindigde 0,2 procent lager op 764,22 punten. De MidKap, de index van middelgrote beursfondsen, verloor eenzelfde percentage op 857,72 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen leverden tot 0,4 procent in.
Graadmeter
Olie- en gasconcern Shell kampte met een aanhoudende daling van de olieprijzen en verloor 0,8 procent. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent goedkoper op 75,21 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 80,18 dollar per vat. Op de oliemarkt wordt uitgekeken naar de eerder uitgestelde OPEC-vergadering die donderdag wordt gehouden.
Beleggers kijken daarnaast uit naar inflatiecijfers uit Europa en de VS, die eveneens donderdag op het programma staan. In de eurozone zal de inflatie in november naar verwachting verder zijn afgekoeld tot het laagste niveau sinds juli 2021. In de VS komt een voor de Federal Reserve belangrijke graadmeter voor de inflatie naar buiten.
Opvallende stijger
ASR moest een koerswinst van eerder op de dag inleveren en sloot met een verlies van 0,6 procent. De verzekeraar bevestigde de strategische opties voor de onlinebank Knab te onderzoeken. Ook heeft het bedrijf meerdere biedingen ontvangen op Knab, een bank die het bedrijf samen met andere Nederlandse onderdelen van branchegenoot Aegon overnam. ASR benadrukte wel dat het nog niet zeker is dat de bank ook echt zal worden verkocht.
In de MidKap was speciaalchemiebedrijf Corbion (plus 3,2 procent) een opvallende stijger. Douwe Egberts-moeder JDE Peet's sloot de rij met een verlies van 4,8 procent, na een adviesverlaging door Kepler Cheuvreux.
Niet zeker
Marel steeg meer dan 3 procent. De IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines, met veel werknemers in Nederland, werd vrijdag ruim een vijfde meer waard. Die koerssprong volgde op de aankondiging dat de Amerikaanse branchegenoot John Bean Technologies een overnamebod overweegt van 2,4 miljard euro op Marel. Het is echter nog niet zeker of er daadwerkelijk een deal komt.
De euro was 1,0933 dollar waard, onveranderd ten opzichte van vrijdag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Voormalig minister en staatssecretaris Mark Harbers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van spoorbeheerder ProRail. Hij neemt per 2 juli volgend jaar de functie over van Hans Alders, die dan na twaalf jaar zijn maximale zittingstermijn heeft bereikt.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom stond vrijdag bij de dalers op de aandelenbeurzen in New York. De chipfabrikant boekte afgelopen kwartaal een recordomzet en zag de winst bijna verdubbelen. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, waarin de verkoopopbrengst van de AI-chips van Broadcom zal verdubbelen. Wel waarschuwde het bedrijf voor lagere winstmarges op AI-chips. Het aandeel verloor daarop ruim 7 procent.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het wordt duurder om pakketjes van buiten de EU te kopen. Op elk pakketje dat bij onder meer Chinese webshops wordt gekocht, moeten consumenten vanaf juli 3 euro aan invoertarief betalen. Dat hebben de EU-ministers van Financiën vrijdag besloten. Nu hoeven consumenten pas invoerrechten te betalen als het gaat om een pakket van minimaal 150 euro.
8 uur geleden