Beleggers op Damrak verwerken Fed-notulen, Wall Street dicht
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak staat donderdag vooral in het teken van de notulen van de Federal Reserve, die woensdag na de slotbel op de Europese markten naar buiten kwamen. Uit de aantekeningen van de laatste rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank kwam naar voren dat een vertraging van het tempo van de renteverhogingen spoedig "gepast" zou zijn.
Een aantal beleidsmakers van de Fed denkt wel dat het uiteindelijke niveau van de rente, om de doelstelling van 2 procent inflatie te halen, hoger komt te liggen dan waar ze eerder rekening mee hielden. De afgelopen vier vergaderingen werden de rentes in de Verenigde Staten keer op keer met 0,75 procentpunt verhoogd. De opmerkingen in de notulen wijzen mogelijk een rentestap van een half procentpunt in december.
Wall Street eindigde woensdag hoger na publicatie van de Fed-notulen. Donderdag zijn de Amerikaanse beurzen gesloten vanwege de viering van Thanksgiving Day en vrijdag wordt er slechts een halve dag gehandeld.
Zhengzhou
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt licht lager te beginnen aan de nieuwe handelsdag. Ook elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting met kleine koersuitslagen openen. De Aziatische aandelenmarkten gingen donderdag overwegend omhoog. De Nikkei in Tokio eindigde 1 procent hoger en de Hang Seng-index in Hongkong klom 0,5 procent. In Zuid-Korea verhoogde de centrale bank de rente conform verwacht met 0,25 procentpunt om de hoge inflatie te bestrijden.
De beurs in Shanghai bleef achter met een min van 0,3 procent door de aanhoudende coronazorgen. De Chinese miljoenenstad Zhengzhou ging deels in lockdown wegens een stijging van het aantal coronabesmettingen, waardoor ongeveer de helft van de bevolking in de reismogelijkheden wordt beperkt.
Computerchips
Op het Damrak kwam Envipco nog met cijfers. De fabrikant van statiegeldmachines boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de leveringen van machines in Malta en de uitbreiding in de VS. De kosten namen echter ook toe waardoor het bedrijf opnieuw een verlies leed.
Ook de chipbedrijven staan in de belangstelling. De lidstaten van de Europese Unie zijn akkoord met een plan van Brussel om 45 miljard euro uit te trekken voor de productie van computerchips in het landenblok. De subsidies moeten ervoor zorgen dat Europa minder afhankelijk wordt van Amerikaanse en Aziatische chipproducenten.
De euro was 1,0433 dollar waard, tegen 1,0357 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 77,43 dollar. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 84,73 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag hard omlaaggegaan. Vooral techaandelen moesten het ontgelden door slecht ontvangen cijfers van grote techbedrijven en nieuwe zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen in AI. Onder meer Meta Platforms verloor fors nadat het moederbedrijf van Facebook de boeken had geopend.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) onderzoekt de eerste signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat heeft de instantie gezegd in een nieuwe update, waarin wordt gesproken van mogelijk misbruik.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse farmaceut Moderna heeft op Wall Street donderdag een kwart van zijn beurswaarde verloren. Dit gebeurde nadat berichten opdoken over de resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Dat wijst op een mogelijk lek van de gegevens, die dit weekend openbaar zouden worden gemaakt.
2 uur geledenSOESTERBERG (ANP) - Nederland moet vanwege de personeelskrapte in de bouwsector scherpere keuzes maken over wat het wil realiseren en wanneer. Dat heeft de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd bij de presentatie van een rapport over de verwachtingen voor de arbeidsmarkt in de bouw de komende jaren. Nederland wil veel meer nieuwe woningen bouwen, het net uitbreiden, verduurzamen en infrastructuur onderhouden, maar dat kan niet allemaal tegelijk, waarschuwt EIB-directeur Taco van Hoek. Bepaalde doelen, zoals gasloze wijken in 2050, zijn niet haalbaar en hebben meer tijd nodig, vindt hij.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van luxemerk Gucci zijn in het derde kwartaal harder gedaald dan kenners alom hadden verwacht, vooral door zwakke cijfers in China. Het herstelplan van het merk van het Franse luxeconcern Kering loopt al jaren moeizaam. Toch hebben niet alle westerse merken het moeilijk in het economisch minder goed presterende China. L'Oréal, dat ook veel producten heeft in lagere prijsklassen, groeit er juist hard.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De opnieuw opgestarte onderhandelingen over een cao in het streekvervoer tussen vakbonden en werkgevers hebben nog geen resultaat opgeleverd. Volgende week moet meer duidelijk worden, meldt vakbond FNV. De gesprekken volgen op een landelijke staking een week geleden. Op donderdag stond een nieuwe staking gepland, maar vakbonden FNV en CNV schortten de acties op toen werkgevers met nieuwe voorstellen kwamen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Biotechnologiebedrijf Pharming was donderdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Bij de middelgrote fondsen won de Leidse onderneming zo'n 11 procent aan beurswaarde dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht.
5 uur geleden