Beleggers op Damrak blijven kalm na Iraanse aanval op Israël
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs werd maandag kalm gereageerd op de Iraanse aanval op Israël afgelopen weekend. Iran lanceerde in de nacht van zaterdag op zondag honderden drones en raketten op Israël, die vrijwel allemaal werden onderschept met hulp van bondgenoten als de Verenigde Staten, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. De Iraanse aanval was een vergeldingsactie op een Israëlische aanval op de Iraanse ambassade in Syrië begin april.
Israël verklaarde dat Iran "op een gepast moment" een prijs zal betalen voor de aanval. De VS zetten Israël echter onder druk om niet terug te slaan om een verdere escalatie van het conflict te voorkomen. Zo stelde president Joe Biden dat de VS niet zullen deelnemen aan een Israëlisch tegenoffensief tegen Iran. Beleggers hopen dan ook dat een escalatie uitblijft. Wel blijft de beurshandel nerveus in afwachting van een mogelijke reactie van Israël.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 882,22 punten. De MidKap daalde 0,21 procent tot 933,77 punten. Frankfurt en Parijs stegen tot 0,5 procent, mede dankzij koerswinsten bij de Europese defensiebedrijven. Zo steeg Rheinmetall 1 procent in Frankfurt. In Parijs wonnen Dassault Aviation en Thales ruim 1 procent. De beurs in Londen daalde 0,5 procent.
ASML in de plus
De olieprijzen gingen omlaag. Vrijdag stegen de olieprijzen al naar het hoogste niveau in zes maanden, door berichten dat Iran zou werken aan een directe aanval op Israël. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1 procent tot 84,84 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent minder op 89,66 dollar per vat. Ook de Europese gasprijs ging licht omlaag.
Olie- en gasconcern Shell, dat vrijdag nog 3 procent won, was de grootste daler in de AEX met een verlies van 1,4 procent. Chiptoeleverancier ASMI was de sterkste stijger met een winst van dik 1 procent.
NX Filtration won 2 procent. De waterzuiveraar kondigde aan dat financieel directeur Marc Luttikhuis per eind juni vertrekt bij het bedrijf. Heijmans daalde 0,5 procent. De bouwer tekende samen met vijf partners een raamcontract met Gasunie voor het onderhoud en beheer van het aardgasleidingennetwerk en de aanleg van nieuwe leidingen voor waterstof, groen gas en CO2.
Koersdaling Ajax
Ajax verloor 0,5 procent, na het vertrek van drie commissarissen bij de beursgenoteerde voetbalclub. Hun vertrek volgt op de brief, waarin de bestuursraad van Ajax de raad van commissarissen oproept het ontslag van algemeen directeur Alex Kroes te heroverwegen.
De euro was 1,0654 dollar waard, tegen 1,0648 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - ASN Bank zegt een technische storing waardoor het spaarsaldo van klanten niet goed wordt weergegeven in de nacht van donderdag op vrijdag te herstellen. Door de storing wordt het saldo op spaar- of beleggingsrekeningen niet goed weergegeven in de app en op de website.
11 minuten geledenALMERE (ANP) - Lidl wil zijn Nederlandse supermarkten vanaf volgend jaar alleen nog maar bevoorraden met elektrische vrachtwagens. Dat is sneller dan gepland, want eerder zei het bedrijf dit voor 2030 te willen doen. Lidl is naar eigen zeggen de eerste supermarktketen die deze stap zet.
17 minuten geledenZIERIKZEE (ANP) - Fashiongroep Omoda neemt de onlinewinkel Wehkamp over van de Britse investeringsmaatschappij Apax Partners. Daarmee komt Wehkamp na elf jaar weer in Nederlandse handen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het aantal reizigers op Europese luchthavens is in april gedaald ten opzichte van een jaar geleden. Het is voor het eerst dat het aantal passagiers is teruggelopen sinds de luchtvaartsector zich herstelde van de coronapandemie, meldt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. De daling is het gevolg van de Iranoorlog en een staking in Duitsland.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde donderdag tot de grote verliezers op het Damrak. De koersdaling van ruim 6 procent volgde op de aankondiging van investeringsfirma Pershing Square van miljardair Bill Ackman om zijn belang in het bedrijf te verkopen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Nederland telt meer miljonairs en hun gezamenlijke vermogen is ook gegroeid. Dat blijkt uit een onderzoek van adviesbureau Capgemini naar miljonairs in Nederland en ruim twintig andere landen.
4 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - ING werkt aan een overnamebod op de Spaanse vermogensbeheerder Singular Bank. Dat meldt de Spaanse zakenkrant Cinco Días op basis van bronnen. Ook de grote Italiaanse bank Intesa Sanpaolo zou interesse hebben in een overname van Singular.
4 uur geleden