Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beleggers op Damrak blijven kalm na Iraanse aanval op Israël

Beleggers op Damrak blijven kalm na Iraanse aanval op Israël

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs werd maandag kalm gereageerd op de Iraanse aanval op Israël afgelopen weekend. Iran lanceerde in de nacht van zaterdag op zondag honderden drones en raketten op Israël, die vrijwel allemaal werden onderschept met hulp van bondgenoten als de Verenigde Staten, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. De Iraanse aanval was een vergeldingsactie op een Israëlische aanval op de Iraanse ambassade in Syrië begin april.

Israël verklaarde dat Iran "op een gepast moment" een prijs zal betalen voor de aanval. De VS zetten Israël echter onder druk om niet terug te slaan om een verdere escalatie van het conflict te voorkomen. Zo stelde president Joe Biden dat de VS niet zullen deelnemen aan een Israëlisch tegenoffensief tegen Iran. Beleggers hopen dan ook dat een escalatie uitblijft. Wel blijft de beurshandel nerveus in afwachting van een mogelijke reactie van Israël.

De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 882,22 punten. De MidKap daalde 0,21 procent tot 933,77 punten. Frankfurt en Parijs stegen tot 0,5 procent, mede dankzij koerswinsten bij de Europese defensiebedrijven. Zo steeg Rheinmetall 1 procent in Frankfurt. In Parijs wonnen Dassault Aviation en Thales ruim 1 procent. De beurs in Londen daalde 0,5 procent.

ASML in de plus

De olieprijzen gingen omlaag. Vrijdag stegen de olieprijzen al naar het hoogste niveau in zes maanden, door berichten dat Iran zou werken aan een directe aanval op Israël. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1 procent tot 84,84 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent minder op 89,66 dollar per vat. Ook de Europese gasprijs ging licht omlaag.

Olie- en gasconcern Shell, dat vrijdag nog 3 procent won, was de grootste daler in de AEX met een verlies van 1,4 procent. Chiptoeleverancier ASMI was de sterkste stijger met een winst van dik 1 procent.

NX Filtration won 2 procent. De waterzuiveraar kondigde aan dat financieel directeur Marc Luttikhuis per eind juni vertrekt bij het bedrijf. Heijmans daalde 0,5 procent. De bouwer tekende samen met vijf partners een raamcontract met Gasunie voor het onderhoud en beheer van het aardgasleidingennetwerk en de aanleg van nieuwe leidingen voor waterstof, groen gas en CO2.

Koersdaling Ajax

Ajax verloor 0,5 procent, na het vertrek van drie commissarissen bij de beursgenoteerde voetbalclub. Hun vertrek volgt op de brief, waarin de bestuursraad van Ajax de raad van commissarissen oproept het ontslag van algemeen directeur Alex Kroes te heroverwegen.

De euro was 1,0654 dollar waard, tegen 1,0648 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Tesla verbreekt verkooprecord van Volkswagen in Noorwegen

OSLO (ANP/RTR) - Tesla heeft een nieuw verkooprecord gevestigd in Noorwegen. Nog nooit verkocht een merk in het land zoveel auto's als het bedrijf van Elon Musk dit jaar, met ook nog een maand te gaan. Tesla profiteerde in november met een verdrievoudiging van de verkoop van een aanstaande belastingverhoging.

11 minuten geleden
TNO: ASML grootste R&D-investeerder, Nederland verliest terrein

DEN HAAG (ANP) - Chipmachinemaker ASML is verreweg de grootste investeerder in onderzoek en ontwikkeling (R&D) in Nederland. Maar een groot deel van de uitgaven hieraan in ons land komt slechts van een handvol bedrijven, meldt onderzoeksinstituut TNO.

18 minuten geleden
UWV verdubbelt tijdelijk beslistermijn WIA-beoordelingen

AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verlengt de beslistermijn voor WIA-beoordelingen en herbeoordelingen met ingang van het nieuwe jaar tijdelijk van acht naar zestien weken. Het lukt de organisatie al langere tijd niet om mensen die mogelijk arbeidsongeschikt zijn binnen de gestelde termijn duidelijkheid te geven. Dat komt door een aanhoudende toename van beoordelingsaanvragen en een tekort aan verzekeringsartsen.

50 minuten geleden
Leidinggevende bij KLM wordt nieuwe topman van Transavia

SCHIPHOL (ANP) - Paul Terstegge wordt de nieuwe topman van Transavia. Begin oktober werd bekend dat de huidige topman Marcel de Nooijer de budgetmaatschappij verlaat. Terstegge volgt hem per 1 februari 2026 op, meldt Transavia.

1 uur geleden
Meer elektrische auto's verkocht door dreigende hogere bijtelling

AMSTERDAM (ANP) - De verkoop van nieuwe elektrische auto's is afgelopen maand fors gestegen. Dat is waarschijnlijk een gevolg van een eerder plan om de bijtelling voor zakelijke rijders begin volgend jaar te verhogen, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Dat plan is inmiddels afgezwakt, maar de auto's waren al besteld.

1 uur geleden
Bitcoin zakt weer naar laagste niveau sinds april

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van de bitcoin is maandag weer gezakt tot het laagste niveau sinds april dit jaar. De grootste cryptomunt ter wereld leek zich de afgelopen dagen te handhaven boven de 91.000 dollar, maar viel op de eerste dag van december terug tot onder de 86.000 dollar (ruim 74.000 euro).

2 uur geleden
Consumenten hebben vaker voorkeur voor afhalen van pakketjes

DEN HAAG (ANP) - Consumenten laten deze feestdagenperiode hun pakketjes liever bij een PostNL-punt of pakketautomaat bezorgen dan vorig jaar. Volgens het post- en pakketbedrijf, dat keek naar de doorgegeven voorkeuren in de eigen app, gaat het om een groei van 40 procent. Het gebruik van pakketautomaten steeg met 60 procent.

2 uur geleden