Beleggers maken zich op voor drukke week vol bedrijfsresultaten
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers kunnen zich weer opmaken voor een drukke beursweek. Op het Damrak komen onder meer betaalbedrijf Adyen en verfconcern AkzoNobel met kwartaalresultaten. Ook grote bedrijven als Unilever, Walt Disney en McDonald's openen de boeken. Op macro-economisch gebied maakt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de definitieve inflatiecijfers voor januari bekend.
Adyen behoorde in 2023 nog tot de verliezers op Beursplein 5, waar het betaalbedrijf 9 procent aan beurswaarde verloor. Adyen kwam in de zomer van vorig jaar onder zware koersdruk te staan na tegenvallende resultaten. Vanaf november wist het bedrijf het vertrouwen weer wat te herstellen, na een investeerdersdag. Zo sprak Adyen de verwachting uit tot en met 2026 jaarlijks flink te kunnen groeien.
AkzoNobel, dat verfproducten van de merken als Sikkens en Flexa verkoopt, profiteerde in de maanden juli tot en met september nog van hogere verkoopprijzen en lagere grondstofkosten. Topbestuurders Greg Poux-Guillaume en Maarten de Vries verwachtten bij de presentatie van de resultaten over het derde kwartaal echter niet dat de prijzen weer snel omlaag zouden gaan.
Prijsverhogingen
Unilever zag de omzet in het derde kwartaal van vorig jaar nog stijgen als gevolg van prijsverhogingen. Het bedrijf ontkende daarbij te profiteren van de wereldwijde prijsstijgingen, ondanks de beschuldigingen van 'graaiflatie", het opvoeren van de winst door prijsverhogingen. Bij de update over de prestaties in het derde kwartaal gaf Unilever geen exacte cijfers over winst en winstmarges. In het eerste halfjaar steeg de operationele winstmarge op jaarbasis licht tot 17,1 procent.
Beleggers op Wall Street zullen bij de resultaten van McDonald's kijken naar de verkopen in het Midden-Oosten en de regio daarbuiten. Topman Chris Kempczinski van de Amerikaanse fastfoodketen liet begin dit jaar nog weten dat de verkoop daar terugliep door de oorlog in Gaza. Zo had McDonald's te maken met een boycot, nadat op sociale media foto's en filmpjes waren verschenen van McDonald's-restaurants in Israƫl die maaltijden uitdeelden aan soldaten.
Verder komt het CBS donderdag met de definitieve cijfers over de inflatie in januari. Uit de voorlopige cijfers die het statistiekbureau afgelopen week publiceerde, kwam naar voren dat het dagelijks leven vorige maand 3,2 procent duurder was geworden in vergelijking met een jaar eerder. Dat is een toename ten opzichte van de 1,2 procent in december.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BELGA) - Het Franse postbedrijf La Poste is donderdag voor de tweede keer in korte tijd getroffen door een cyberaanval. De onlinediensten waren op nieuwjaarsdag daardoor tijdelijk moeilijk bereikbaar. Een soortgelijk incident verstoorde eerder al de pakjesafhandeling tijdens de kerstperiode.
1 minuut geledenZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in december een iets minder sterke groei laten zien dan in november. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriƫle activiteit. Volgens de onderzoekers was er een minder grote groei van het aantal nieuwe orders, wat zorgde voor een daling van de productieomvang.
28 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft per 1 januari een einde gemaakt aan zijn jarenlange belastingvrijstelling op voorbehoedsmiddelen, in een nieuwe poging om het dalende geboortecijfer in het Aziatische land aan te jagen. Condooms en anticonceptiepillen worden voortaan belast met een btw-tarief van 13 procent, het standaardtarief voor de meeste consumentengoederen.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
16 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
17 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
17 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
20 uur geleden