Beleggers maken zich op voor drukke week vol bedrijfsresultaten
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers kunnen zich weer opmaken voor een drukke beursweek. Op het Damrak komen onder meer betaalbedrijf Adyen en verfconcern AkzoNobel met kwartaalresultaten. Ook grote bedrijven als Unilever, Walt Disney en McDonald's openen de boeken. Op macro-economisch gebied maakt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de definitieve inflatiecijfers voor januari bekend.
Adyen behoorde in 2023 nog tot de verliezers op Beursplein 5, waar het betaalbedrijf 9 procent aan beurswaarde verloor. Adyen kwam in de zomer van vorig jaar onder zware koersdruk te staan na tegenvallende resultaten. Vanaf november wist het bedrijf het vertrouwen weer wat te herstellen, na een investeerdersdag. Zo sprak Adyen de verwachting uit tot en met 2026 jaarlijks flink te kunnen groeien.
AkzoNobel, dat verfproducten van de merken als Sikkens en Flexa verkoopt, profiteerde in de maanden juli tot en met september nog van hogere verkoopprijzen en lagere grondstofkosten. Topbestuurders Greg Poux-Guillaume en Maarten de Vries verwachtten bij de presentatie van de resultaten over het derde kwartaal echter niet dat de prijzen weer snel omlaag zouden gaan.
Prijsverhogingen
Unilever zag de omzet in het derde kwartaal van vorig jaar nog stijgen als gevolg van prijsverhogingen. Het bedrijf ontkende daarbij te profiteren van de wereldwijde prijsstijgingen, ondanks de beschuldigingen van 'graaiflatie", het opvoeren van de winst door prijsverhogingen. Bij de update over de prestaties in het derde kwartaal gaf Unilever geen exacte cijfers over winst en winstmarges. In het eerste halfjaar steeg de operationele winstmarge op jaarbasis licht tot 17,1 procent.
Beleggers op Wall Street zullen bij de resultaten van McDonald's kijken naar de verkopen in het Midden-Oosten en de regio daarbuiten. Topman Chris Kempczinski van de Amerikaanse fastfoodketen liet begin dit jaar nog weten dat de verkoop daar terugliep door de oorlog in Gaza. Zo had McDonald's te maken met een boycot, nadat op sociale media foto's en filmpjes waren verschenen van McDonald's-restaurants in Israël die maaltijden uitdeelden aan soldaten.
Verder komt het CBS donderdag met de definitieve cijfers over de inflatie in januari. Uit de voorlopige cijfers die het statistiekbureau afgelopen week publiceerde, kwam naar voren dat het dagelijks leven vorige maand 3,2 procent duurder was geworden in vergelijking met een jaar eerder. Dat is een toename ten opzichte van de 1,2 procent in december.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
2 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en diens topman Jamie Dimon voor de rechter gedaagd. Hij beschuldigt de bank ervan hem om politieke redenen geen bankdiensten meer te willen aanbieden. Voor dit zogenoemde 'debanken' zou Trump nu miljarden aan compensatie willen.
5 uur geleden