Beleggers maken zich op voor drukke week vol bedrijfsresultaten
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers kunnen zich weer opmaken voor een drukke beursweek. Op het Damrak komen onder meer betaalbedrijf Adyen en verfconcern AkzoNobel met kwartaalresultaten. Ook grote bedrijven als Unilever, Walt Disney en McDonald's openen de boeken. Op macro-economisch gebied maakt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de definitieve inflatiecijfers voor januari bekend.
Adyen behoorde in 2023 nog tot de verliezers op Beursplein 5, waar het betaalbedrijf 9 procent aan beurswaarde verloor. Adyen kwam in de zomer van vorig jaar onder zware koersdruk te staan na tegenvallende resultaten. Vanaf november wist het bedrijf het vertrouwen weer wat te herstellen, na een investeerdersdag. Zo sprak Adyen de verwachting uit tot en met 2026 jaarlijks flink te kunnen groeien.
AkzoNobel, dat verfproducten van de merken als Sikkens en Flexa verkoopt, profiteerde in de maanden juli tot en met september nog van hogere verkoopprijzen en lagere grondstofkosten. Topbestuurders Greg Poux-Guillaume en Maarten de Vries verwachtten bij de presentatie van de resultaten over het derde kwartaal echter niet dat de prijzen weer snel omlaag zouden gaan.
Boycot McDonald's
Unilever zag de omzet in het derde kwartaal van vorig jaar nog stijgen als gevolg van prijsverhogingen. Het bedrijf ontkende daarbij te profiteren van de wereldwijde prijsstijgingen, ondanks de beschuldigingen van 'graaiflatie", het opvoeren van de winst door prijsverhogingen. Bij de update over de prestaties in het derde kwartaal gaf Unilever geen exacte cijfers over winst en winstmarges. In het eerste halfjaar steeg de operationele winstmarge op jaarbasis licht tot 17,1 procent.
Beleggers op Wall Street zullen bij de resultaten van McDonald's kijken naar de verkopen in het Midden-Oosten en de regio daarbuiten. Topman Chris Kempczinski van de Amerikaanse fastfoodketen liet begin dit jaar nog weten dat de verkoop daar terugliep door de oorlog in Gaza. Zo had McDonald's te maken met een boycot, nadat op sociale media foto's en filmpjes waren verschenen van McDonald's-restaurants in Israël die maaltijden uitdeelden aan soldaten.
Inflatie januari
Verder komt het CBS donderdag met de definitieve cijfers over de inflatie in januari. Uit de voorlopige cijfers die het statistiekbureau afgelopen week publiceerde, kwam naar voren dat het dagelijks leven vorige maand 3,2 procent duurder was geworden in vergelijking met een jaar eerder. Dat is een toename ten opzichte van de 1,2 procent in december.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De droogte in Nederland is nu nog geen "rampscenario" voor boeren en tuinders in Nederland, maar als het zo warm blijft en er weinig regen valt, kan het dat wel worden. Dat zegt een woordvoerster van land- en tuinbouworganisatie LTO. In steeds meer gebieden mogen boeren geen water meer halen uit sloten en beken om gewassen te beregenen. Tegelijkertijd geldt: hoe droger het wordt, hoe meer water gewassen vragen.
10 minuten geledenHAMBURG (ANP/RTR) - Betalen voor een doorvaart door internationale wateren is "fundamenteel verkeerd", stelt de Duitse rederij Hapag-Lloyd. De Amerikaanse president Donald Trump zei maandag dat hij compensatie wil voor het beschermen van scheepvaart in de Straat van Hormuz. Hij spreekt van een heffing van 20 procent over de verscheepte lading.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag weinig beweging zien. Beleggers bleven voorzichtig na de aanhoudende Amerikaanse aanvallen op Iran en het tolplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Trump wil een heffing van 20 procent over alle verscheepte ladingen in de Straat van Hormuz innen ter compensatie voor de kosten voor de bescherming van de scheepvaart door de belangrijke zeestraat.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland stijgen verder. De adviesprijzen lopen op nu het geweld tussen de Verenigde Staten en Iran weer is opgelaaid, waardoor de olieprijzen omhooggaan.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse start-up Carbyon komt in Britse handen. Het bedrijf, dat een technologie heeft ontwikkeld die CO2 rechtstreeks uit de lucht haalt en een testlocatie in Eindhoven heeft, wordt overgenomen door zijn concurrent Airhive uit Londen.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De olieproductie van Venezuela is niet getroffen door de aardbevingen in het land. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd over de bevingen die het land op 24 juni troffen en tot nu toe meer dan 4500 mensen het leven hebben gekost.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in juni opnieuw sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de wereldwijde handelsverstoringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die verstoringen werden ruimschoots gecompenseerd door de aanhoudende sterke wereldwijde vraag naar chips en apparatuur voor datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI).
4 uur geleden