Beleggers letten komende week op belangrijk inflatiecijfer VS
AMSTERDAM (ANP) - Op de financiële markten zijn de ogen van beleggers komende beursweek gericht op nieuwe gegevens over de Amerikaanse inflatie, die vrijdag op de planning staan. Dat inflatiecijfer is van belang voor de Federal Reserve en kan invloed hebben op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
Verder kauwen beleggers aanstaande beursweek nog na op een aantal belangrijke rentebesluiten van afgelopen week, zoals die in de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Maar er staan ook weer een aantal nieuwe besluiten op de planning: in Zweden, Australië en Zwitserland wordt komende week over de rentetarieven beslist.
Op het Damrak werd afgelopen dagen nog opgelucht gereageerd op de forse renteverlaging die de Federal Reserve woensdag doorvoerde en na een vertraagde reactie was de stemming op Wall Street donderdag ook positief. In het verleden werd de rente meestal in kleinere stappen van een kwart procentpunt bijgesteld, maar woensdag besloot de Fed om de rente in de VS met een half procentpunt te verlagen. In het VK en Turkije werden de rentetarieven onveranderd gelaten.
Kwartaalcijfers H&M
Verder openen kledingketen H&M en chipbedrijf Micron Technology komende beursweek de boeken. Het Zweedse kledingwinkelconcern maakt donderdag de resultaten bekend over het derde kwartaal, dat liep tot 31 augustus. In het vorige kwartaalbericht waarschuwde H&M nog voor lagere verkopen van zijn kleding, accessoires en schoenen in juni door "instabiel" weer. Hierdoor lukte het de keten eerder niet om shoppers naar de zomercollecties in de winkel te trekken.
Chipbedrijf Micron Technology komt woensdag met de cijfers over het vierde kwartaal. Het bedrijf heeft dit jaar al flink geprofiteerd van het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI). Toch werden de vorige resultaten matig ontvangen op de financiële markt, omdat de vooruitzichten toen niet voldeden aan de hoge verwachtingen van beleggers en analisten.
Groeicijfers Nederlandse economie
Ook komen er weer veel macro-economische gegevens naar buiten. Zo publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) een tweede raming over de economische groei in Nederland in het tweede kwartaal. Het kan zijn dat de voorlopige raming, waarin uitgegaan werd van een groei van 1 procent, naar boven of beneden wordt bijgesteld.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen op Wall Street stonden maandag onder druk door groeiende zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten. Het staakt-het-vuren tussen de VS en Iran loopt maandag officieel af. Iran sluit gesprekken over een verlenging van het akkoord uit. Ondertussen zei president Donald Trump maandag tegen Fox News dat de VS Oman zouden platbombarderen als het land de Amerikaanse plannen in het conflict met Iran rond de Straat van Hormuz zou dwarsbomen. De groeiende spanningen zorgden voor een stijging van de olieprijzen.
23 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia gaat tot 105 miljard dollar (91 miljard euro) uittrekken voor de bouw van een enorm nieuw datacentercomplex in de Amerikaanse staat Ohio. Het complex wordt gehuurd door OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT. Daarmee slaan twee van de belangrijkste spelers achter de explosieve groei van AI opnieuw de handen ineen.
1 uur geledenELST (ANP) - Nederlandse wijnboeren zijn op weg naar misschien wel de beste oogst ooit. Daar houdt de Vereniging van Nederlandse Wijn Producenten (VNWP) rekening mee. Aan het begin van het seizoen was er nog genoeg neerslag voor de druiven om goed te groeien. Daarna zorgden het hoge aantal zonuren en de droogte voor een goed rijpingsproces. "Het is tot nog toe veelbelovend in de meeste gevallen, maar we hebben nog een week of vier te gaan tot de oogst, dus het kan nog mislukken", zegt een woordvoerster van de VNWP.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koerswinsten van chipbedrijven in Amsterdam konden maandag niet voorkomen dat de hoofdindex AEX in het rood eindigde. Wereldwijd zorgde een sterke omzetverwachting van AI-bedrijf Anthropic voor optimisme over de AI-rally in de tech- en chipsector. Toch deden beleggers het voorzichtig aan, in afwachting van ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenARLINGTON (ANP) - De VS kopen voor miljarden euro's aan extra Tomahawk-kruisraketten. De Amerikaanse voorraden van de "essentiële" raketten zijn rap geslonken door onder meer de oorlog tegen Iran. De fabrikant zegt de productie te verveelvoudigen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse tech- en chipbedrijven gingen maandag overwegend omhoog op de beurzen in New York. Positieve mediaberichten over AI-bedrijf Anthropic zorgden voor optimisme over de AI-rally in de tech- en chipsector. Volgens persbureau Bloomberg heeft het bedrijf achter chatbot Claude, dat zich voorbereidt op een beursgang, de omzet in het tweede kwartaal fors zien groeien tot bijna 12 miljard dollar. Persbureau Reuters meldde op basis van bronnen dat Anthropic voor 2028 rekent op een omzet van 190 tot 200 miljard dollar.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/RTR) - Apple gaat de regels wijzigen voor het gebruik van persoonsgegevens door app-ontwikkelaars voor gerichte reclame op iPhones en iPads, zo maakte de Duitse mededingingsautoriteit BKA bekend. Hiermee wordt een jarenlang onderzoek van het Bundeskartellamt (BKA) afgesloten.
8 uur geleden