Beleggers letten komende beursweek op belangrijk inflatiecijfer VS
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers letten de komende beursweek vooral op een belangrijk inflatiecijfer dat vrijdag uit de Verenigde Staten komt. De Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve ziet dit cijfer als de belangrijkste graadmeter voor de prijsontwikkeling en dus van groot belang voor het rentebeleid van de Fed.
Beleggers hopen dat de Amerikaanse inflatie in mei verder is afgekoeld. Bij een zwakkere inflatie kan de Fed eerder overgaan tot een renteverlaging. Tijdens de vergadering eerder deze maand lieten beleidsmakers van de centrale bank de rente opnieuw onveranderd. Centralebankpresident Jerome Powell zei dat de inflatie in de VS weliswaar is afgenomen, maar nog steeds te hoog is. De beleidsmakers besluiten eind volgende maand opnieuw over de rente.
Uit Frankrijk komt vrijdag ook een inflatiecijfer. Statistiekbureau INSEE publiceert dan de voorlopige consumentenprijzen van juni. In mei lagen de consumentenprijzen 2,3 procent hoger dan een jaar eerder. De ontwikkeling van de kosten van het dagelijks leven van de Fransen kan ook invloed hebben op de vervroegde parlementsverkiezingen in het land, die volgende week zondag beginnen.
Bedrijfsresultaten
Verder krijgen beleggers wat bedrijfsresultaten te verwerken. Zo komt FedEx dinsdag met resultaten over het afgelopen gebroken boekjaar. De Amerikaanse post- en pakketbezorger presteerde in zijn derde kwartaal beter dan verwacht, mede dankzij kostenbesparingen en het schrappen van banen. FedEx meldde daarbij aandeelhouders te belonen door voor 5 miljard dollar aan eigen aandelen in te kopen.
Nike maakt donderdag resultaten over het afgelopen boekjaar bekend. Daarbij wordt onder meer gekeken naar hoeveel sportschoenen en andere producten het Amerikaanse sportmerk heeft verkocht. Eerder deze maand werd bekend dat Nike ongeveer 2 procent van zijn personeel heeft ontslagen als onderdeel van een plan om 2 miljard dollar te besparen. Maandag publiceert ook techinvesteerder Prosus op het Damrak resultaten over zijn boekjaar.
De Amerikaanse beurzen bewogen afgelopen handelsweek rond recordniveaus, vooral door sterke koersstijgingen van Nvidia. Het AI-chipbedrijf was even het waardevolste bedrijf ter wereld met een beurswaarde van ruim 3,3 biljoen dollar. Donderdag ging die positie echter weer naar Microsoft. In Amsterdam zorgde onder meer ASMI voor hogere AEX-standen, maar vrijdag eindigde het chipbedrijf als een van de grootste dalers.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.
56 minuten geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
1 uur geledenJERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.
3 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.
3 uur geleden