Beleggers komende beursweek gespitst op rentebesluit ECB
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers gaan een beursweek tegemoet die in het teken staat van een spannende rentevergadering van de Europese Centrale Bank (ECB). Waar voorafgaand aan eerdere bijeenkomsten in Frankfurt redelijk duidelijk was of de ECB de leenkosten zou verhogen, zijn experts nu verdeeld over de meest waarschijnlijke uitkomst.
Ruim een jaar geleden begon de centrale bank voor de eurozone aan een reeks renteverhogingen, bedoeld om de inflatie omlaag te krijgen. De vraag is of die stappen genoeg zijn geweest om de prijsstijgingen onder controle te krijgen. De inflatie in de eurozone ligt met 5 procent nog altijd ver boven de doelstelling van de ECB.
Klaas Knot, baas van De Nederlandsche Bank en bestuurslid van de ECB, waarschuwde vorig week nog dat financiële markten de kans op een nieuwe renteverhoging onderschatten. Zijn collega's in Italië en Portugal wijzen ook op de risico's van te sterke renteverhogingen, die ervoor moeten zorgen dat banken minder krediet verstrekken en zo ook economische groei afremmen.
Nieuwe gegevens
In dat opzicht zullen ook de nieuwe ramingen van de Europese Commissie veel aandacht krijgen. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie komt maandag met prognoses voor de groei en inflatie in het landenblok en in de afzonderlijke lidstaten.
Rentebesluiten worden nauwgezet gevolgd op de financiële markten. Om die reden zullen beleggers ook veel aandacht hebben voor nieuwe inflatiecijfers uit de Verenigde Staten, die mogelijk een idee geven over de stappen die de Federal Reserve wel of niet zal zetten in de strijd tegen de hoge inflatie. Nieuwe gegevens over de verkopen van winkeliers geven inzicht in het vertrouwen van consumenten.
iPhone verbieden
Ook China komt met macro-economische updates. Het land heeft te maken met een kwakkelende economie, mede door tegenvallende exportcijfers en een vastgoedcrisis. Vrijdag wordt bekend hoe de omvangrijke Chinese industrie heeft gepresteerd in augustus en of Chinese consumenten meer of minder kochten in die maand.
Van de grote bedrijven trekt Apple de aandacht. De iPhone-maker onthult op zijn jaarlijkse evenement een nieuwe smartphone en mogelijk nog andere nieuwe producten. Vorige week verloor Apple nog fors aan waarde op de beurs in New York, onder andere door mediaberichten dat Chinese overheidsinstellingen de iPhone verbieden op het werk.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt vanaf 12 juli brievenbuspost standaard binnen twee dagen, in plaats van de volgende dag. Dit is noodzakelijk om het bezorgen van post betrouwbaar te houden, stelt het postbedrijf. Het kabinet besloot vorig jaar dat PostNL de bezorgtijd per 1 juli dit jaar mag verruimen. De postbezorger had die wens al langer omdat er hoge kosten verbonden zijn aan het verplicht bezorgen van post de volgende dag.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het aantal mensen dat geld wil lenen om hun huis te verduurzamen, stijgt verder. Het Nationaal Warmtefonds zag 73 procent meer aanvragen in maart vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. De energieprijzen zijn flink gestegen sinds de Iran-oorlog.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt vanaf 12 juli brievenbuspost standaard binnen twee dagen, in plaats van de volgende dag. Dit is noodzakelijk om het bezorgen van post betrouwbaar te houden, stelt het postbedrijf. Het kabinet besloot vorig jaar dat PostNL de bezorgtijd per 1 juli dit jaar mag verruimen. De postbezorger had die wens al langer omdat er hoge kosten verbonden zijn aan het verplicht bezorgen van post de volgende dag.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
9 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
9 uur geleden