Beleggers komende beursweek gespitst op inflatiecijfers VS
AMSTERDAM (ANP) - Inflatie speelt komende week opnieuw een grote rol op de beurzen in Europa en de Verenigde Staten, nu er amper nog bedrijven zijn die met kwartaalcijfers komen. In de Verenigde Staten verschijnen dinsdag nieuwe cijfers over de stijging van de consumentenprijzen. Beleggers zullen daarin op zoek gaan naar aanwijzingen of de inflatie zijn piek heeft bereikt of nog verder zal kunnen stijgen.
Centrale banken over de hele wereld zijn begonnen met forse renteverhogingen om de inflatie in de dammen. Volgens kenners van ING zullen de cijfers over de Amerikaanse inflatie de centralebankenkoepel Federal Reserve waarschijnlijk niet van gedachte doen veranderen in de aanloop naar een nieuwe rentevergadering. Algemeen wordt aangenomen dat de Fed het belangrijkste tarief deze maand nog eens met driekwart procentpunt verhoogt. Maar mogelijk bieden cijfers over de kerninflatie, zonder de sterk schommelende prijzen voor bijvoorbeeld benzine, wel aanwijzingen over wat er later dit jaar aan zit te komen.
De renteverhogingen hebben veel effect op de financiële markten. Zo worden aandelen doorgaans een minder aantrekkelijke belegging ten opzichte van obligaties, die als minder risicovol worden gezien. Toch sloten de belangrijkste graadmeters van de aandelenbeurzen in Amsterdam, Parijs en Frankfurt de week met winst af, terwijl de Europese Centrale Bank met 0,75 procentpunt had verhoogd. Die verhoging was weliswaar de grootste in de geschiedenis van de euro, maar kwam overeen met de verwachtingen van analisten.
Bank of England
De centrale bank van het Verenigd Koninkrijk zou aanstaande donderdag ook met een nieuw rentebesluit komen, maar stelt dit uit vanwege de periode van nationale rouw na het overlijden van koningin Elizabeth. Wel komen uit het land nieuwe gegevens over de inflatie, economische groei en arbeidsmarkt.
Verder weg van huis bieden cijfers over de Chinese industrie, investeringen en detailhandel in augustus een inkijk in de staat van de economie van het land voordat nieuwe lockdowns begonnen. Vanaf begin september geldt onder andere in de miljoenenstad Chengdu een strenge lockdown wegens een opleving van het aantal coronabesmettingen. Ook Japan komt met macro-economische cijfers, onder andere over de export in augustus.
Op het vlak van bedrijfscijfers is het rustig. In de Verenigde Staten komt softwareconcern Oracle maandag met een kwartaalbericht. Donderdag treedt Adobe, bekend van Photoshop, met de resultaten naar buiten.
Meer uit Financieel
PALO ALTO (ANP/BLOOMBERG) - Computerfabrikant HP gaat de komende jaren duizenden banen schrappen. Het bedrijf kondigde aan dat 4000 tot 6000 banen zullen verdwijnen door meer gebruik te maken van AI-tools. Dat moet over drie jaar een jaarlijkse besparing van 1 miljard dollar opleveren.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat Meta AI-chips van Google wil gebruiken. Nvidia domineert momenteel de sector voor AI-chips. Maar bedrijven zoals de eigenaar van Facebook en Instagram zoeken naar alternatieve chips om de afhankelijkheid van Nvidia te verminderen.
4 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/BLOOMBERG) - Warner Music Group en AI-muziekstart-up Suno hebben een schikking getroffen in een auteursrechtszaak en zijn een samenwerking gestart voor het maken van muziek. Warner en andere grote platenlabels hebben Suno en zijn branchegenoot Udio vorig jaar aangeklaagd, omdat de start-ups auteursrechtelijk beschermd materiaal zouden hebben gebruikt in hun AI-platforms zonder compensatie voor de artiesten of bedrijven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Adviseurs en bondgenoten van president Donald Trump zien Kevin Hassett als de favoriet om de volgende voorzitter van de Federal Reserve te worden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Met Hassett zou Trump een nauwe bondgenoot bij de Amerikaanse centrale bank hebben die hij goed kent en vertrouwt, volgens de bronnen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse pantserhouwitsers krijgen netten die ze tegen kamikazedrones kunnen beschermen. Een Nederlands defensiebedrijf gaat die maken.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index, na de aankondiging komende jaren duizenden banen te schrappen. Daarmee wil de bank kosten verminderen en winstgevender worden. ABN AMRO maakte ook bekend dat het dochteronderneming Alfam, die persoonlijke leningen verstrekt, verkoopt aan Rabobank. Het aandeel kreeg er 6,5 procent bij.
9 uur geledenGENT (ANP) - Ook havens in Zeeland hebben last van de nationale stakingsdag in België. Een deel van de schepen die de havens bij Terneuzen en Vlissingen willen aandoen, kan die plaatsen niet bereiken. Dat meldt een woordvoerder van North Sea Port, het bedrijf achter de Zeeuwse havens en die van Gent.
9 uur geleden