Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beleggers komende beursweek druk met inflatie en kwartaalcijfers

Beleggers komende beursweek druk met inflatie en kwartaalcijfers

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers maken zich op voor een nieuwe week waarin duidelijk wordt of de inflatie in hevigheid afneemt of hoog blijft. De mate waarin de prijzen stijgen zijn voor hen belangrijk, want ze zeggen iets over de kosten voor bedrijven en consumenten en de verwachte stijging van de rentes. Een aantal beursgenoteerde bedrijven geeft ook inzage in de resultaten van vorig jaar, waaronder de toeleverancier voor de chipsector ASMI.

De AEX-index van Amsterdamse aandelenbeurs leed vorige week een verlies van zo'n 2,5 procent door zorgen over de inflatie. In New York bezorgde tegenvallend nieuws over de prijsstijgingen beleggers veel schrik. De brede S&P 500 zakte op Wall Street in één week tijd 2,6 procent.

Dat kwam onder andere doordat de favoriete maatstaf voor inflatie van de Federal Reserve hoger uitviel dan verwacht. Daardoor zal de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten geneigd zijn de rentes langer te verhogen, wat ongunstig is voor de waardering van aandelen.

Nieuwe inflatiecijfers

Op dat vlak zullen beleggers in Europa donderdag waarschijnlijk gespitst zijn op nieuwe inflatiecijfers voor de eurozone. Economen gaan in doorsnee uit van een verdere daling. Maar de vraag is ook hoe de kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen van energie en voeding niet zijn meegenomen, zich ontwikkelt. Dat cijfer speelt namelijk een belangrijke rol bij rentebesluiten van de Europese Centrale Bank.

Van meerdere landen komen ook cijfers naar buiten over de stand van de economie. In China, de Verenigde Staten en Japan laten zogeheten inkoopmanagersindexen zien of industriële bedrijven en dienstverleners het drukker krijgen of niet. Frankrijk maakt bekend hoe hard de economie is gegroeid of gekrompen in het vierde kwartaal.

Exportbeperkingen

De ogen zijn dinsdag ook gericht op ASMI, dat onder andere systemen levert voor de bewerking van de dunne schijfjes waarvan halfgeleiders worden gemaakt. Het afgelopen najaar was het chipbedrijf minder somber over de gevolgen die Amerikaanse exportbeperkingen hebben voor de verkopen aan China. Verder is het de vraag in hoeverre ASMI last heeft van de zwakkere markt voor smartphones en pc's, waar branchegoten al naar wezen bij hun kwartaalcijfers.

Ook de in Amsterdam genoteerde spelletjesmaker Azerion, producent van elektromagnetische componenten Kendrion en speciaalchemiebedrijf Corbion presenteren hun kwartaalcijfers. Uit het buitenland komen onder andere updates van het Duitse chemieconcern Bayer en videovergaderbedrijf Zoom Video Communications.

Meer uit Financieel

AEX sluit met kleine winst na dag van onzekerheid over bestand

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.

16 minuten geleden
OpenAI schort groot Brits datacenterproject op

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.

47 minuten geleden
Gasunie tekent overeenkomst voor waterstofverbinding met België

GRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.

1 uur geleden
Lufthansa schrapt honderden vluchten om Duitse staking vrijdag

FRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Lufthansa schrapt vrijdag enkele honderden vluchten vanwege de staking van cabinepersoneel in Duitsland. Op de luchthaven van Frankfurt is 75 procent van de bijna 350 geplande vluchten geannuleerd. Daarnaast zijn tientallen vluchten uit het vliegschema van andere grote luchthavens zoals Hamburg en Berlijn gehaald.

1 uur geleden
Vakbond FNV opent meldpunt voor gediscrimineerde zwangere vrouwen

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zwangere vrouwen die discriminatie ervaren. Met het meldpunt wil de vakbond meer ervaringen bundelen om zo druk op werkgevers en politiek op te voeren om er iets aan te doen.

1 uur geleden
IMF verwacht tot 50 miljard dollar aan steunverzoeken door oorlog

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht door de oorlog in het Midden-Oosten op korte termijn voor 20 miljard tot 50 miljard dollar aan verzoeken om financiële steun te krijgen. Topvrouw Kristalina Georgieva heeft dit donderdag gezegd. Ze benadrukte dat de 191 aangesloten landen op het kredietfonds kunnen rekenen als ze hulp nodig hebben.

2 uur geleden
Beurzen in New York openen dag na opluchtingsrally licht lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine verliezen aan een nieuwe handelssessie begonnen. Daags na een opluchtingsrally dankzij de aankondiging van een staakt-het-vuren door Iran, de Verenigde Staten en Israël nemen de twijfels over het bestand toe.

2 uur geleden