Beleggers komende beursweek druk met inflatie en kwartaalcijfers
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers maken zich op voor een nieuwe week waarin duidelijk wordt of de inflatie in hevigheid afneemt of hoog blijft. De mate waarin de prijzen stijgen zijn voor hen belangrijk, want ze zeggen iets over de kosten voor bedrijven en consumenten en de verwachte stijging van de rentes. Een aantal beursgenoteerde bedrijven geeft ook inzage in de resultaten van vorig jaar, waaronder de toeleverancier voor de chipsector ASMI.
De AEX-index van Amsterdamse aandelenbeurs leed vorige week een verlies van zo'n 2,5 procent door zorgen over de inflatie. In New York bezorgde tegenvallend nieuws over de prijsstijgingen beleggers veel schrik. De brede S&P 500 zakte op Wall Street in één week tijd 2,6 procent.
Dat kwam onder andere doordat de favoriete maatstaf voor inflatie van de Federal Reserve hoger uitviel dan verwacht. Daardoor zal de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten geneigd zijn de rentes langer te verhogen, wat ongunstig is voor de waardering van aandelen.
Nieuwe inflatiecijfers
Op dat vlak zullen beleggers in Europa donderdag waarschijnlijk gespitst zijn op nieuwe inflatiecijfers voor de eurozone. Economen gaan in doorsnee uit van een verdere daling. Maar de vraag is ook hoe de kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen van energie en voeding niet zijn meegenomen, zich ontwikkelt. Dat cijfer speelt namelijk een belangrijke rol bij rentebesluiten van de Europese Centrale Bank.
Van meerdere landen komen ook cijfers naar buiten over de stand van de economie. In China, de Verenigde Staten en Japan laten zogeheten inkoopmanagersindexen zien of industriële bedrijven en dienstverleners het drukker krijgen of niet. Frankrijk maakt bekend hoe hard de economie is gegroeid of gekrompen in het vierde kwartaal.
Exportbeperkingen
De ogen zijn dinsdag ook gericht op ASMI, dat onder andere systemen levert voor de bewerking van de dunne schijfjes waarvan halfgeleiders worden gemaakt. Het afgelopen najaar was het chipbedrijf minder somber over de gevolgen die Amerikaanse exportbeperkingen hebben voor de verkopen aan China. Verder is het de vraag in hoeverre ASMI last heeft van de zwakkere markt voor smartphones en pc's, waar branchegoten al naar wezen bij hun kwartaalcijfers.
Ook de in Amsterdam genoteerde spelletjesmaker Azerion, producent van elektromagnetische componenten Kendrion en speciaalchemiebedrijf Corbion presenteren hun kwartaalcijfers. Uit het buitenland komen onder andere updates van het Duitse chemieconcern Bayer en videovergaderbedrijf Zoom Video Communications.
Meer uit Financieel
MUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zegt het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.
16 minuten geledenVALKENBURG (ANP/BLOOMBERG) - De Europese wapenfabrikant Destinus overweegt een beursgang in Amsterdam. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat het bedrijf, dat zijn hoofdkantoor in het Zuid-Hollandse Valkenburg heeft, momenteel in gesprek is met investeerders om ongeveer 200 miljoen euro op te halen. Daarna overweegt Destinus volgens hen naar de aandelenbeurs in Amsterdam te gaan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen zijn vrijdag lager geopend na de plussen een dag eerder. Applied Materials behoorde tot de verliezers op Wall Street na bekendmaking van cijfers door de grote fabrikant van chipapparatuur. Het aandeel zakte in de vroege handel 1,6 procent.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - China kan nog meer vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump tijdens de terugreis van zijn staatsbezoek aan China. Hij zei donderdag al dat China een bestelling van tweehonderd vliegtuigen bij Boeing doet. Mogelijk kan de order wel groeien tot 750 vliegtuigen, aldus Trump.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV wil dat Schiphol beveiligers op de luchthaven zelf in dienst neemt. De luchthaven moet dat niet langer regelmatig uitbesteden aan andere organisaties. Deze oproep doet de grootste vakbond van Nederland om de zorgen onder medewerkers op de luchthaven aan te pakken.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - The Magnum Ice Cream Company is vrijdag flink in waarde gestegen op de Amsterdamse beurs. De opmars volgde op geruchten over een mogelijke overname van het bedrijf achter ijsmerken als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's. Het aandeel noteerde rond 12.35 uur ruim 14 procent hoger.
4 uur geleden