Beleggers komende beursweek druk met inflatie en kwartaalcijfers
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers maken zich op voor een nieuwe week waarin duidelijk wordt of de inflatie in hevigheid afneemt of hoog blijft. De mate waarin de prijzen stijgen zijn voor hen belangrijk, want ze zeggen iets over de kosten voor bedrijven en consumenten en de verwachte stijging van de rentes. Een aantal beursgenoteerde bedrijven geeft ook inzage in de resultaten van vorig jaar, waaronder de toeleverancier voor de chipsector ASMI.
De AEX-index van Amsterdamse aandelenbeurs leed vorige week een verlies van zo'n 2,5 procent door zorgen over de inflatie. In New York bezorgde tegenvallend nieuws over de prijsstijgingen beleggers veel schrik. De brede S&P 500 zakte op Wall Street in één week tijd 2,6 procent.
Dat kwam onder andere doordat de favoriete maatstaf voor inflatie van de Federal Reserve hoger uitviel dan verwacht. Daardoor zal de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten geneigd zijn de rentes langer te verhogen, wat ongunstig is voor de waardering van aandelen.
Nieuwe inflatiecijfers
Op dat vlak zullen beleggers in Europa donderdag waarschijnlijk gespitst zijn op nieuwe inflatiecijfers voor de eurozone. Economen gaan in doorsnee uit van een verdere daling. Maar de vraag is ook hoe de kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen van energie en voeding niet zijn meegenomen, zich ontwikkelt. Dat cijfer speelt namelijk een belangrijke rol bij rentebesluiten van de Europese Centrale Bank.
Van meerdere landen komen ook cijfers naar buiten over de stand van de economie. In China, de Verenigde Staten en Japan laten zogeheten inkoopmanagersindexen zien of industriële bedrijven en dienstverleners het drukker krijgen of niet. Frankrijk maakt bekend hoe hard de economie is gegroeid of gekrompen in het vierde kwartaal.
Exportbeperkingen
De ogen zijn dinsdag ook gericht op ASMI, dat onder andere systemen levert voor de bewerking van de dunne schijfjes waarvan halfgeleiders worden gemaakt. Het afgelopen najaar was het chipbedrijf minder somber over de gevolgen die Amerikaanse exportbeperkingen hebben voor de verkopen aan China. Verder is het de vraag in hoeverre ASMI last heeft van de zwakkere markt voor smartphones en pc's, waar branchegoten al naar wezen bij hun kwartaalcijfers.
Ook de in Amsterdam genoteerde spelletjesmaker Azerion, producent van elektromagnetische componenten Kendrion en speciaalchemiebedrijf Corbion presenteren hun kwartaalcijfers. Uit het buitenland komen onder andere updates van het Duitse chemieconcern Bayer en videovergaderbedrijf Zoom Video Communications.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
2 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
6 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
8 uur geleden