Beleggers kijken uit naar rentebesluiten en cijfers ASML en Apple
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers verwerken in de nieuwe beursweek rentebesluiten van zowel de Amerikaanse Federal Reserve als de Europese Centrale Bank (ECB). Ook komen er veel bedrijven met resultaten, waaronder ASML en Shell. Op Wall Street gaat de aandacht ook naar de cijfers van Apple. Verder zijn beleggers erg alert op aankondigingen die meer duidelijkheid kunnen geven over het Amerikaanse handelsbeleid onder de nieuwe president Donald Trump.
Kenners denken dat de Amerikaanse rente woensdag ongemoeid wordt gelaten. De Fed heeft laten doorschemeren de rente dan waarschijnlijk niet verder te verlagen. De centrale bank vreest dat de importheffingen die Trump dreigt in te voeren, zullen leiden tot hogere prijzen en de inflatie weer aanwakkeren. "Dit suggereert dat we mogelijk lang moeten wachten op de volgende renteverlaging", merkte ING-econoom James Knightley al op.
De ECB neemt donderdag een rentebesluit en beleggers rekenen erop dat de rente in de eurozone dan opnieuw met een kwart procentpunt wordt verlaagd. De inflatie in het eurogebied zwakt steeds verder af richting de doelstelling van 2 procent en dat biedt de ECB ruimte voor meer renteverlagingen om de kwakkelende economie te stimuleren. Diezelfde dag komen er nieuwe cijfers over de economische groei in Europa.
Drukke dagen bedrijfscijfers
Woensdag en donderdag zijn ook de drukste dagen wat betreft bedrijfscijfers. ASML publiceert zijn jaarcijfers op woensdagochtend. Bij de Veldhovense chipmachinefabrikant gaat de aandacht sterk uit naar de verwachtingen ten aanzien van China, handelsrestricties en de mate waarin het bedrijf verwacht te profiteren van de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI). Techbedrijven Meta, Microsoft en Tesla komen later die dag met cijfers. Meta en Microsoft investeren fors in AI. De vraag is wat dit betekent voor hun financiën. Tesla meldde recent dat het in 2024 voor het eerst in jaren minder elektrische auto's heeft verkocht. Het bedrijf van topman Elon Musk kampt onder meer met felle concurrentie.
Shell geeft donderdag een kijkje in de boeken. Het olie- en gasconcern kwam eerder deze maand al met een voorlopige kwartaalupdate. Het bedrijf verwachtte onder meer dat de handelsresultaten bij gas aanzienlijk lager zullen zijn dan een kwartaal eerder. Donderdagavond is het de beurt aan Apple. Mede dankzij nieuwe functies die gebruikmaken van AI waren de nieuwste smartphones van het concern in de voorgaande periode in trek. Maar de verkopen op de voor Apple belangrijke Chinese markt vielen toen tegen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Een supermarkt op zondag openen gaat zomaar niet. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft woensdag geoordeeld dat de verzoeken van zeven supermarkten om op zondag open te mogen of langer open te kunnen, terecht zijn afgewezen.
22 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Op Dubai wordt nu tot en met 28 juni niet gevlogen. Dat was eerder 22 juni.
29 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Hotels in de Amerikaanse speelsteden voor het aanstaande WK voetbal kampen met een tegenvallende vraag. Een ruime meerderheid van de hoteliers zegt dat het aantal reserveringen achterblijft bij de verwachtingen, meldt de brancheorganisatie American Hotel & Lodging Association (AHLA) op basis van een enquête. Fans uit het buitenland zijn huiverig om af te reizen naar de Verenigde Staten, omdat ze strenge visumcontroles en hoge kosten vrezen. Daarnaast zijn veel kamers die wereldvoetbalbond FIFA reserveerde uiteindelijk niet geboekt.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geopend. Beleggers op het Damrak hebben een drukke dag met veel kwartaalcijfers. Zo openden onder meer Philips, dsm-firmenich en Adyen de boeken. Ook Ahold Delhaize kwam met resultaten en de bekendmaking dat topman Frans Muller volgend jaar aftreedt. Ahold Delhaize wil de Frans-Britse Thierry Garnier benoemen tot zijn opvolger.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Lufthansa waarschuwt voor toenemende risico's voor zijn financiële prestaties vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Daarmee doelt het bedrijf onder meer op mogelijke kerosinetekorten. Daarnaast lopen de kosten voor brandstof flink op.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando kende in het afgelopen kwartaal een sterke groei, vooral door de overname van de Duitse webshop About You. Ook de inzet van kunstmatige intelligentie zorgde voor meer omzet en winst, maakte het concern bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De economische verschillen tussen huishoudens worden steeds groter en de fiscus draagt daar "soms" aan bij, aldus een woensdag gepubliceerd onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). "Als deze trend doorzet, kan dit de kansengelijkheid onder druk zetten."
2 uur geleden