Beleggers kijken uit naar rentebesluiten en cijfers ASML en Apple
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers verwerken in de nieuwe beursweek rentebesluiten van zowel de Amerikaanse Federal Reserve als de Europese Centrale Bank (ECB). Ook komen er veel bedrijven met resultaten, waaronder ASML en Shell. Op Wall Street gaat de aandacht ook naar de cijfers van Apple. Verder zijn beleggers erg alert op aankondigingen die meer duidelijkheid kunnen geven over het Amerikaanse handelsbeleid onder de nieuwe president Donald Trump.
Kenners denken dat de Amerikaanse rente woensdag ongemoeid wordt gelaten. De Fed heeft laten doorschemeren de rente dan waarschijnlijk niet verder te verlagen. De centrale bank vreest dat de importheffingen die Trump dreigt in te voeren, zullen leiden tot hogere prijzen en de inflatie weer aanwakkeren. "Dit suggereert dat we mogelijk lang moeten wachten op de volgende renteverlaging", merkte ING-econoom James Knightley al op.
De ECB neemt donderdag een rentebesluit en beleggers rekenen erop dat de rente in de eurozone dan opnieuw met een kwart procentpunt wordt verlaagd. De inflatie in het eurogebied zwakt steeds verder af richting de doelstelling van 2 procent en dat biedt de ECB ruimte voor meer renteverlagingen om de kwakkelende economie te stimuleren. Diezelfde dag komen er nieuwe cijfers over de economische groei in Europa.
Drukke dagen bedrijfscijfers
Woensdag en donderdag zijn ook de drukste dagen wat betreft bedrijfscijfers. ASML publiceert zijn jaarcijfers op woensdagochtend. Bij de Veldhovense chipmachinefabrikant gaat de aandacht sterk uit naar de verwachtingen ten aanzien van China, handelsrestricties en de mate waarin het bedrijf verwacht te profiteren van de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI). Techbedrijven Meta, Microsoft en Tesla komen later die dag met cijfers. Meta en Microsoft investeren fors in AI. De vraag is wat dit betekent voor hun financiën. Tesla meldde recent dat het in 2024 voor het eerst in jaren minder elektrische auto's heeft verkocht. Het bedrijf van topman Elon Musk kampt onder meer met felle concurrentie.
Shell geeft donderdag een kijkje in de boeken. Het olie- en gasconcern kwam eerder deze maand al met een voorlopige kwartaalupdate. Het bedrijf verwachtte onder meer dat de handelsresultaten bij gas aanzienlijk lager zullen zijn dan een kwartaal eerder. Donderdagavond is het de beurt aan Apple. Mede dankzij nieuwe functies die gebruikmaken van AI waren de nieuwste smartphones van het concern in de voorgaande periode in trek. Maar de verkopen op de voor Apple belangrijke Chinese markt vielen toen tegen.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
29 minuten geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onlinegokmarkt is in het afgelopen jaar fors gekrompen. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in haar jaarverslag over 2025. Het aantal meldingen over het illegale aanbod is wel toegenomen, wat duidt op een vergroting van die markt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag licht lager geopend. Beleggers namen geen risico na de sterke opmars op vrijdag, die volgde op de heropening van de Straat van Hormuz door Iran. De spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran liepen afgelopen weekend echter weer op door de inbeslagname van een Iraans vrachtschip door de Amerikaanse marine. Ook sloot Iran zaterdag het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz weer af door de aanhoudende Amerikaanse blokkade van de Iraanse havens.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".
4 uur geleden