Beleggers kijken uit naar drukke beursweek met veel resultaten
DEN HAAG (ANP) - Beleggers staat een drukke beursweek te wachten met veel bedrijfsresultaten om te verwerken. Onder meer verfconcern AkzoNobel, telecombedrijf KPN, uitzender Randstad en bouwconcerns BAM en Heijmans presenteren cijfers. Buiten Nederland zijn onder meer Google-moederbedrijf Alphabet en frisdrankconcern Coca-Cola aan de beurt.
Op Wall Street komt de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's Tesla met cijfers. Eerder maakte het concern van Elon Musk al bekend in het tweede kwartaal meer auto's te hebben afgeleverd. Het eerste kwartaal was het slechtste kwartaal in jaren voor Tesla, vanwege een afzwakkende vraag naar elektrische auto's en felle concurrentie van andere autoproducenten, vooral uit China.
Dinsdag presenteert de Nederlandse chiptoeleverancier ASM International (ASMI) de kwartaalcijfers. Het bedrijf zag de winst in het eerste kwartaal van dit jaar ruimschoots halveren, maar het aantal nieuwe orders nam wel toe. Op de aandelenbeurzen stond de chipsector afgelopen week nog flink in de belangstelling. Branchegenoot ASML verloor woensdag bijna 43 miljard euro aan beurswaarde, omdat er mogelijk strengere Amerikaanse regels komen voor de export naar China.
Banen schrappen
Donderdag is het onder meer de beurt aan verzorgings- en levensmiddelenconcern Unilever. Dat bedrijf kondigde eerder deze maand nog aan voor eind volgend jaar ongeveer een derde van alle kantoorfuncties in Europa te schrappen, als onderdeel van een eerder aangekondigde reorganisatie.
Luchtvaartmaatschappij Air France-KLM komt ook met cijfers. Dat bedrijf gaf eerder deze maand nog een omzetalarm voor de periode juni tot augustus, omdat reizigers deze zomer Parijs lijken te mijden vanwege de Olympische Spelen. Het concern zei eerder te verwachten dat de opbrengsten hierdoor in die periode met 160 miljoen tot 180 miljoen euro worden geraakt. Mogelijk gaat de maatschappij ook in op de wereldwijde computerstoring van vrijdag. Bij KLM had dat impact op de operatie, met veel vertraagde en geannuleerde vluchten tot gevolg.
Ook sportschoolketen Basic-Fit opent de boeken. In de eerste maanden van het jaar kreeg het bedrijf meer sportschoolgangers en profiteerde Basic-Fit onder meer van een verdere uitbreiding van het aantal vestigingen. De keten merkte bovendien dat steeds meer klanten overgaan op een premiumabonnement, waardoor alle abonnementen gemiddeld wat meer geld opleverden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
8 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
10 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
11 uur geleden