Beleggers kijken naar verklaring Fed-president Powell in Congres
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers zal komende beursweek onder meer uitgaan naar de verklaringen die president Jerome Powell van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve zal afleggen voor het Congres. Vorige week besloot de Fed te pauzeren met het verhogen van de rente in de strijd tegen de hoge inflatie na tien verhogingen op rij. Wel hintte de centrale bank op verdere verhogingen later dit jaar.
Powell verschijnt woensdag en donderdag voor speciale commissies van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat om toelichting te geven op het monetair beleid van de Fed. Beleggers zullen nauwlettend kijken naar opmerkingen over het toekomstige beleid en de staat van de economie. Mogelijk komt er weer een nieuwe renteverhoging in juli. Verder kan Powell ondervraagd worden over de onrust in de Amerikaanse bankensector eerder dit jaar, na het omvallen van verschillende regionale banken in de Verenigde Staten.
De Europese Centrale Bank (ECB) kwam vorige week wel met een nieuwe verhoging en ECB-president Christine Lagarde zei dat een verdere stap in juli zeer waarschijnlijk is. Komende week komt ook de Bank of England met een nieuw rentebesluit. De Britse centrale bank gaat donderdag dan de rente naar verwachting ook verder verhogen.
Bedrijvigheid Europese industrie
Aan het bedrijvenfront is het vrij rustig. Verzekeraar Aegon houdt donderdag een dag voor beleggers. Het Duitse autoconcern Volkswagen organiseert een dag eerder een beleggersdag. Verder komt de Amerikaanse pakketbezorger FedEx nog met kwartaalcijfers, net als het internationale organisatieadviesbureau Accenture.
De agenda voor macro-economische gegevens bevat onder meer cijfers over de bedrijvigheid in de Europese industrie en dienstensector en informatie over het consumentenvertrouwen in de eurozone. Ook over de Amerikaanse industrie worden cijfers gemeld. De Nederlandsche Bank (DNB) publiceert maandag nieuwe economische vooruitzichten voor Nederland.
Juneteenth
Overigens zullen de Europese aandelenmarkten het maandag zonder richting vanuit Wall Street moeten doen. De Amerikaanse beurzen zijn die dag gesloten vanwege Juneteenth, de herdenking van het einde van de slavernij in de VS.
De Amsterdamse AEX-index ging vrijdag een fractie omhoog tot 772,72 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs boekten plussen tot 1,3 procent. In New York waren minnen tot 0,7 procent op de koersenborden te zien.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.
8 minuten geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Een zwakke binnenlandse vraag, en niet de Amerikaanse invoerheffingen, is de belangrijkste reden dat China overtollige producten tegen bodemprijzen op de Europese markt dumpt. Dat staat in een nieuwe studie van de Europese Centrale Bank (ECB).
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP/DPA) - Het Hof van Justitie van de Europese Unie heeft de EU op de vingers getikt over een deel van de richtlijn van het minimumloon. Niet de EU, maar de lidstaten stellen de lonen vast, ook het minimumloon. Enkele criteria die de EU in de richtlijn had vastgesteld, zijn in strijd met die bevoegdheid van lidstaten, stelt het hof.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - Een Duitse rechtbank heeft dinsdag geoordeeld dat OpenAI auteursrechten heeft geschonden door het gebruik van songteksten. Auteursrechtenorganisatie Gema, die de schrijvers van meerdere Duitse liedjes vertegenwoordigt, had hierover een zaak aangespannen tegen de Amerikaanse maker van de populaire taalbot ChatGPT.
4 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Netflix wil meerdere indoorpretparken openen in de Verenigde Staten. Maar een Netflix House in andere landen zit er voorlopig niet in. Dat heeft marketingdirecteur Marian Lee van Netflix gezegd in een interview met het Franse persbureau AFP.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - Burger King wil het aantal restaurants in China komende jaren meer dan verdubbelen, heeft moederbedrijf Restaurant Brands International (RBI) aangekondigd. RBI verkoopt zijn meerderheidsbelang in de Chinese tak aan de Chinese investeerder CPE. Die samenwerking levert 350 miljoen dollar aan nieuwe investeringen op.
5 uur geleden